• Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny

• Dokument (IPET) zawiera następujące informacje:

•  informacje o uczniu, krótką charakterystykę psychologiczno-                      pedagogiczną dziecka, dotyczącą jego mocnych i słabych stron, usposobienia, zainteresowań, zachowania w grupie, reakcji w            sytuacjach trudnych, itp.
          •  tygodniowy rozkład zajęć,
          •  zgodę rodziców na realizację indywidualnego programu,
          •  podpis osoby odpowiedzialnej za przygotowanie programu,
          •  cele edukacyjne (konkretne umiejętności, w które zamierzamy                 wyposażyć ucznia),
          •  treści nauczania (zagadnienia, dzięki którym uczeń osiągnie                     założone przez nauczyciela cele edukacyjne),
          •  procedury osiągania celów (metody, formy, środki dydaktyczne),
          •  rodzaje pomocy i wsparcia,
          •  przewidywane osiągnięcia,
          •  ocenę opisową (zeszyty obserwacji, itp.)
          •  ewaluację programu,
          •  wnioski do pracy w następnym roku.

Szkoła zapewnia uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych właściwe warunki rozwoju.

W pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych są przestrzegane zasady:

• indywidualizacji wymagań,
          • doboru metod pracy,
          • doboru środków dydaktycznych ,
          • organizacji i tempa pracy,
          • przystępności treści nauczania,
          • stopniowania trudności,
          • wiązania teorii z praktyką,
          • stałego utrwalania nabytych umiejętności i wiadomości.​

Niezbędnym w pracy z uczniem jest dokładne poznanie diagnozy psychologiczno- pedagogicznej, która pozwala na zakwalifikowanie ucznia do odpowiedniej formy pracy.

Na terenie szkoły prowadzone są zajęcia korekcyjno- kompensacyjne zgodnie        z ustalonymi indywidualnymi programami i według planu.

Dzieci uczestniczą również w terapii logopedycznej w celu usprawnienia narządów mowy, korygowania wad wymowy, wyrabiania umiejętności komunikowania się  z otoczeniem oraz  rozumienia języka mówionego i pisanego.

Prowadzone są również zajęcia wychowawczo- terapeutyczne mające na celu eliminowanie lub łagodzenia przejawów zaburzeń, uniemożliwiających prawidłowy rozwój, uczenie się i prawidłowe zachowanie. Nasi uczniowie uczestniczą m.in. w zajęciach:

• treningu umiejętności społecznych,
          • ruchu rozwijającego według metody Weroniki Sherborne,
          • terapii ręki,
          • integracji sensorycznej

Uczniowie o specjalnych  potrzebach edukacyjnych brali i biorą udział w życiu klasy   i szkoły poprzez udział w różnorakich konkursach, akcjach i wycieczkach.