• Biografia

        • Jadwiga Korczakowska urodziła się 6 lutego 1906 roku. Choć jej rodzice mieszkali w Warszawie, przyszła na świat w Nowej Słupi na Kielecczyźnie, gdyż akurat w tym czasie jej matka przebywała w odwiedzinach u swoich krewnych.

          W 1923 roku rozpoczęła naukę w przedwojennej pensji imienia Emilii Plater, gdzie dwa lata później zdała maturę. Później kontynuowała naukę w prywatnej szkole dramatycznej, w której obroniła dyplom Związku Artystów Scen Polskich.

          W 1926 roku wyszła za mąż za Jana Korczakowskiego - lekarza wojskowego w stopniu oficera.

                                                                      

          Jako żona żólnierza często zmieniała miejsce zamieszkania. Mieszkała m.in. w Grudziądzu, Chełmie Lubelskim i Toruniu. W każdym z tych miejsc była bardzo aktywna. Założyła Koło Literackie w Grudziądzu, Koło Dramatyczne w Chełmie Lubelskim i Konfraternię Artystów w Toruniu.

          Latem 1939 roku w Warszawie urodziła swoje pierwsze i jedyne dziecko - syna Jacka.

                  

                        

           Niestety, chłopiec nie zaznał ojcowskiej miłości, gdyż wkrótce wybuchła wojna. Jan Korczakowski wraz z bratem Stanisławem poszli na front i juz nigdy nie wrócili.

          Jadwiga Korczakowska nie wyszła ponownie za mąż. Początkowo czekała i żyła nadzieją, że jej ukochany mężczyzna wróci. Ostatnią wiadomość od niego otzymała w 1941 roku.

           Autograf męża

          Później pozostało już tylko wspomnienie cudownego człowieka i wspaniałego męża. Jan Korczakowski został zamordowany prawdopodobnie w Starobielsku. Nazazwisko jego brata znajduje się bowiem na liscie katyńskiej, a z korespondencji wiadomo, że Jan był razem z nim.

          W czasie wojny Jadwiga Korczakowska wraz z synem mieszkała w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej 40. W 1944 roku przed wybuchem Powstania Warszawskiego wyjechała na wieś i juz nigdy na stałe nie wróciła do Warszawy.

          Po zakończeniu wojny zamieszkała z ojcem Władysławem Kwiecińskim i siostrą Aliną Kwiecińską w Świdrze przy ulicy  Bagateli 18. Był to letni dom Aliny, kupiony przez nią przed wybuchem wojny.

          Jadwiga Korczakowska zadebiutowała w 1926 roku opowiadaniem opublikowanym na łamach prasy. W 1936 roku wydała zbiór poezji "Krokusy". W latach 1934 - 1939 współpracowała z pomorską rozgłośnią Polskiego Radia.  W 1937 roku była współredaktorką miesięcznika literackiego "Teka Pomorska".

          Napisała wiele powieści i książek dla dzieci, a także mnóstwo wierszy, tekstów piosenek i słuchowisk radiowych. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków obcych. Do najbardziej znanych należą:

          • "Spotkanie nad morzem",
          • "Pałac pod gruszą",
          • "Przygody Joanny",
          • "Wakacje w Borkach",
          • "Bułeczka",
          • "Zabawa w chowanego"

          Jadwiga Korczakowska otrzymała wiele nagród i wyróżnień w konkursach literackich. Jej baśń sceniczna "Dwie Marysie" uzyskała jedną z nagród w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki, a scenariusz kreskówki filmowej  "Mateuszek" zdobył w 1952 roku pierwszą nagrodę w konkursie Polskiego Czerwonego Krzyża i Ministerstwa Zdrowia. W 1977 roku otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości dla dzieci.

          Do naszej szkoły uczęszczał syn Jadwigi Korczakowskiej - Jacek. Jest on kompozytorem i autorem wielu tekstów piosenek. Pani Jadwiga przychodziła do szkoły nie tylko jako matka. Uczestniczyła także w różnych uroczystościach i przygotowywała z uczniami inscenizacje według własnych scenariuszy.

          Uczniowie przygotowywali prezenty dla pani Korczakowskiej, wykonując piękne ilustracje do jej książek.

          Pisarka zmarła 18 grudnia 1994 roku. Została pochowana 23 grudnia na Starym Cmentarzu Powiązkowskim w Warszawie. Na pogrzeb przybyło wiele osób, m.in. ówczesne władze Otwocka, a także młodzież z naszej szkoły.

          .