• Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

28.04.2023 uczniowie klasy 5b pod kierunkiem wychowawczyni – Pani Anny Brejtfus przygotowali apel z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi. Apel odbywał się pod hasłem:

„Mam biało-czerwone serce, barwy ojczyste.
                  Po polsku mówię, po polsku myślę…”

Uczniowie przedstawili historię uchwalenia konstytucji i podkreślili jej znaczenie dla wszystkich obywateli, w tym także dla dzieci. Wspomnieli również o okoliczności powstania Święta Flagi.

• Przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu uczniów klasy 2b

Uczniowie klasy 2b pod kierunkiem wychowawczyni – Pani Jadwigi Bani przygotowali przedstawienie profilaktyczne pod tytułem „O zdrowie dbamy, bo jedno je mamy”. Zaprezentowali je rodzicom z okazji Dnia Rodziny, dzieciom sześcioletnim z Przedszkoli oraz uczniom klas 1-4 naszej szkoły.

Uczniowie wierszem i piosenką przypomnieli najważniejsze zasady zdrowego stylu życia. Pan Zdrówko, królewna Śnieżka i małe krasnoludki udzieliły mądrych rad na temat przyjaźni, tolerancji, pomocy innym, zasad zdrowego odżywiania, bezpiecznego korzystania z komputera i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, natomiast sportowcy zachęcali do ćwiczeń ruchowych i aktywnego spędzania czasu wolnego.

• Sukces Marty Przedpełskiej - uczennicy klasy 8e

17 maja w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się gala wręczenia nagród w Powiatowych Konkursach Języka Angielskiego i Niemieckiego. Duży sukces odniosła Marta Przedpełska z klasy 8e, która zajęła 3 miejsce. Pozostali uczniowie: Maciej Wójcikowski, Dominika Krogulska, Dominika Szafrańska i Zuzanna Drewnik otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy. Dyplomy otrzymały także Pani Małgorzata Zielińska i Agnieszka Zwierzyńska. Uroczystość zaszczycił obecnością Pan Starosta Krzysztof Szczegielniak.

• 80. rocznica powstania w  getcie warszawskim

Delegacja uczniów pocztu sztandarowego oraz samorządu uczniowskiego SP 5 z Dyrektor szkoły panią Katarzyną Fogińską, 19 kwietnia 2023 roku, złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy Kamieniu Pamięci Żydów Otwockich z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie to rozpoczęte 19 kwietnia 1943 roku przez kilkuset bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, pomimo heroicznej walki, nie miało szans na powodzenie. Bohaterscy powstańcy z getta warszawskiego, zdając sobie sprawę z beznadziejnego położenia, wybrali śmierć z bronią w ręku.

• 13 kwietnia 2023 roku Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jadwigi Korczakowskiej oraz reprezentacja uczniów klas 7-8 uczestniczyli 13 kwietnia 2023 roku w patriotycznej uroczystości upamiętniającej Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.30 Mszą św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku, w parafii ks. Pallotynów. Eucharystia pod przewodnictwem ks. proboszcza Wiesława Wilmańskiego została odprawiona w intencji pomordowanych
                  w Katyniu i w innych miejscach kaźni na Wschodzie. Po Mszy św. odbyła się część artystyczna, poświęcona ofiarom zbrodni katyńskiej, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1.

• Piknik klasy 8d

24 kwietnia na godzinie z wychowawcą uczniowie klasy 8d mieli piknik na boisku szkolnym. Za wygraną w konkursie "Mam talent", rodzice zamówili pyszną pizzę i colę. Dopisywała piękna pogoda i humory.

• Wizyta w Sejmie RP

We wtorek 18.04 uczniowie klasy 8c i 8e brali udział w niecodziennej lekcji WOS-u, która odbyła się w budynku Sejmu RP w Warszawie. Najpierw po przejściu kontroli bezpieczeństwa zostali przywitani przez panią przewodnik, która prowadząc grupę podziemnymi korytarzami przedstawiła krótką historię polskiego parlamentu. Następnie przy makiecie zapoznała uczniów z topografią budynków sejmowych. Najbardziej oczekiwanym momentem było jednak wejście na galerię sali posiedzeń Sejmu, skąd doskonale widać całą salę obrad. Tam serdecznie przywitał naszą grupę Poseł RP – Pan Dariusz Olszewski i opowiedział o tym, jak wygląda codzienna praca posła oraz jak przebiegają zazwyczaj obrady sejmu. Po przejściu przez hol główny i wykonaniu pamiątkowych zdjęć Pan Poseł pokazał naszej grupie kaplicę sejmową, w której znajdują się m.in. relikwie Świętego Jana Pawła II. Na zakończenie wizyty wszyscy uczestnicy

• SP5 po raz kolejny świętowała 100-lecie!

W lokalnych mediach pojawiają się informacje na temat wydarzeń, które miały miejsce w naszej szkole 31 marca 2023r. Przybliżamy zatem przebieg i okoliczności całej uroczystości.​​​​​​​

Nasza szkoła ma bogatą historię, która wpisuje się w stulecie Niepodległej Polski. Sięgając do początków istnienia placówki nie sposób nie wspomnieć o wspaniałych ludziach, patriotach, którzy ją tworzyli. Pamięć o chwalebnych czynach pionierów świderskiej szkoły pozostanie na dłużej w pamięci kolejnych pokoleń, dzięki upamiętnieniu tych osób w sposób szczególny. Z inicjatywy szkoły Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie ufundowało Tablicę Pamięci z nazwiskami nauczycieli, pracowników szkoły świderskiej, którzy poświęcali swoje życie w służbie ojczyzny. Znaleźli się wśród nich: Halina Auch, Lucjan Cudny, Stanisław Grabowski, Felicja i Czesław Karpińscy, Ludw

• Sukces naszej szkoły

5 kwietnia 2023 r. w parafii pw. Błogosławionego Księdza Ignacego Kłopotowskiego w Otwocku odbył się Plastyczny Konkurs Wielkanocny organizowany przez MOKTIS, w którym wzięło udział łącznie 16 szkół i przedszkoli. Konkurs był podzielony na trzy kategorie. Z dumą zawiadamiamy, że nasza szkoła zajęła 1. miejsce w kategorii klas I-IV. Zwycięską pracę przygotował zespół uczniów z naszej świetlicy pod kierunkiem pani Agnieszki Tomaszewskiej i pani Beaty Kabali. Gratulujemy!

Niedziela 05.05.2024
          • DZIENNIK ELEKTRONICZNY