• WOPFU

•      Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia (WOPFU) to dokument nierozerwalnie związany z Indywidualnym Programem Edukacyjno-Terapeutycznym (IPET-em). Oceny dokonują wszyscy nauczyciele i specjaliści pracujący z dzieckiem (Zespół).  Zazwyczaj ocena jest dokonywana trzy razy w roku szkolnym : we wrześniu, w styczniu oraz na przełomie maja i czerwca.

WOPFU uwzględnia w szczególności:

1) indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne, mocne strony, predyspozycje, zainteresowania, uzdolnienia ucznia;

2)  w zależności od potrzeb, zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli i specjalistów;

3)  przyczyny niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu ucznia.

Zespół po rozpoznaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka, jego możliwości i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie, analizuje zebrane informacje i formułuje odpowiednie wnioski. Na ich podstawie określa  kierunek pracy, definiuje cele edukacyjne i terapeutyczne oraz opracowuje IPET.

Przepisy nie wskazują jednoznacznie  jak powinien wyglądać ten dokument. Każda placówka może posiadać swój własny wzór.