• Sala 100-lecia im. Aleksandry i Józefa Piłsudskich

        • Projekt utworzenia sali 100-lecia im. Aleksandry i Józefa Piłsudskich w Szkole Podstawowej nr 5 im. Jadwigi Korczakowskiej w Otwocku miał na celu budowę i rozwijanie tradycji SP 5, której  początki sięgają 1918 roku. Inicjatywa utworzenia wymienionej sali związana była z  obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w ramach wieloletniego Programu Niepodległa 2017-2022. Wpisuje się ona również w tradycję niepodległościową budowaną w naszym mieście, która wiąże się m.in. z postaciami Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Piłsudskiej. Idea utworzenia sali pamięci ma również przypominać o tych, którzy za drugą naszą niepodległość musieli zapłacić swoim życiem. Jej powstanie było możliwe dzięki dofinansowaniu zadań w ramach Programu Rządowego Miejsca pamięci i trwałe upamiętanie w kraju ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Fundusz Promocji Kultury oraz środków z budżetu miasta Otwocka, przy wydatnym wsparciu Pana Prezydenta Jarosława Tomasza Margielskiego oraz radnych Rady Miasta Otwocka.

          Oficjalne otwarcie sali nastąpiło 31 marca 2023r. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Krzysztof Jaraczewski - wnuk Aleksandry i Józefa Piłsudskich oraz poseł Dariusz Olszewski, a w imieniu prezydenta Jarosława Tomasza Margielskiego, uczeń kl. 8a Szymon Górka.

          Sala 100-lecia swoim wyglądem nawiązuje do klasy lekcyjnej Szkoły Powszechnej w Willach Świderskich z końca lat 20. i 30. XX wieku. Sufit jest ozdobiony sztukaterią dekoracyjną na wzór tej, która zachowała się w willi Martynówka – budynku dawnej szkoły przy ul. Wiosennej 5, a obecnie prywatnym obiekcie przy ul. Kraszewskiego 101. Na wyposażenie sali składa się 16 ławek wykonanych z drewna sosnowego, wzór z lat 30., wg ustaleń ministra Janusza Jędrzejewicza; 3 szafy; katedra; biurko nauczycielskie; tablica zamontowana w stojaku drewnianym; 4 witrynki  wystawowe przeznaczone na eksponaty związane głównie z lat II Rzeczypospolitej, m.in. przybory szkolne, zeszyty, ponadto pamiątki związane z Józefem i Aleksandrą Piłsudskimi. W sali znajdą się również pamiątki związane z Józefem Piłsudskim oraz okresem międzywojennym.

          W sali wiszą obrazy olejne, jeden z nich będzie przedstawia postacie Aleksandry i Józefa Piłsudskich, drugi natomiast patronkę szkoły Jadwigę Korczakowską z mężem, ppłk. Janem Antonim Korczakowskim, lekarzem, ordynatorem Szpitala w Toruniu w okresie międzywojennym, więźniem Starobielska. Kolejny z nich namalowany przez p. Halinę Stelmach - absolwentkę SP5, artystkę i poetkę mieszkającą w Otwocku - przedstawia Szkołę Powszechną w Willach Świderskich z lat 30. XX wieku.

          Pozostałe elementy dekoracyjne oddają wygląd sali lekcyjnej z lat 20. okresu międzywojennego, m.in. znajdujący się nad tablicą krzyż, godło i portret Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta Ignacego Mościckiego.

          Sala 100-lecia im. Aleksandry i Józefa Piłsudskich ma w swoich założeniach służyć nie tylko naszej szkole, ale ma być integralnie powiązana z najbliższym otoczeniem, środowiskiem Świdra i otwocką oświatą. Ma służyć jako miejsce przybliżania i wdrażania założeń programowych, wychowawczych polskiej edukacji, zarówno współczesnych, jak i tych z okresu II Rzeczypospolitej. Będzie również wykorzystywana jako sala lekcyjna w codziennym życiu szkoły. Będzie to miejsce otwarte na szkoły otwockie, stąd w zajęciach będą mogły uczestniczyć, na zasadzie zapraszanych gości, dzieci z innych placówek. Otwarte zajęcia lekcyjne będą prowadzili nauczyciele zarówno z SP 5, jak i z innych szkół otwockich. Na wymienione potrzeby sala jest zaopatrzona w monitor dotykowy i najnowszy sprzęt komputerowy z dostępem do internetu.

          Uczniowie podczas lekcji kaligrafii w Sali 100-lecia.