• Aleksandra Piłsudska honorowym obywatelem Miasta Otwocka

        • Rada Miasta Otwocka w dniu 19 marca 2019 r. podczas uroczystej sesji podpisała uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Otwocka Aleksandrze Piłsudskiej. Do uchwalenia tego doniosłego aktu doszło dzięki staraniom społeczności Szkoły Podstawowej Nr 5 w Otwocku. Projekt uchwały powstał z inicjatywy nauczyciela historii pana Wojciecha Pawlika w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia Szkoły. Cała społeczność „Piątki” aktywnie włączyła się w przedsięwzięcie.

          Aleksandra Piłsudska, z domu Szczerbińska, żona marszałka Józefa Piłsudskiego, była kobietą walcząca czynnie od czasów młodości o wolną i niepodległą Polskę. Wspierała niestrudzenie swojego męża w działaniach na rzecz niepodległego i silnego państwa polskiego. Swoją walką i pracą niepodległościową, a następnie społeczną, uczyniła bardzo wiele dla Polski. Aleksandra Piłsudska znana była z wyjątkowej wrażliwości i dobroci serca, działała na rzecz potrzebujących dzieci i dorosłych, pomagała polskim rodzinom. W swoim życiu zawsze kierowała się zasadą służebności. Zasłużyła się również dla miasta Otwocka. Przyczyniła się do powstania w Otwocku Zakładu Letniskowego dla Dzieci nazywanego „Olinem”- jego nazwa wzięła się od jej imienia. Z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej, przewodniczącej Stowarzyszenia „Osiedle”, w czasie wakacji organizowano w tej placówce kolonie letnie dla dzieci z warszawskich baraków dla bezdomnych. Z czasem na bazie zakładu leczniczego „Olin” powstało sanatorium, które odegrało ważną rolę w historii otwockiego szpitalnictwa sanatoryjnego. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku uznała wielkość zasług Pani Marszałkowej dla kraju i dla naszego miasta, a inicjatywa nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Otwocka świadczyć miała, że idee wychowania patriotycznego są nadal niezwykle ważne dla spadkobierców przedwojennej Powszechnej Szkoły Podstawowej w Willach Świderskich.

          Złożenie projektu uchwały na ręce Przewodniczącego Rady Miasta poprzedziła akcja zbierania podpisów wśród Otwocczan. Zbiórkę rozpoczęto podczas uroczystości 100-lecia Szkoły, na której zaprezentowana została idea projektu. Inicjatywę wsparli pracownicy szkoły, rodzice uczniów, absolwenci, przyjaciele i sympatycy, członkowie różnych instytucji i organizacji społeczno-kulturalnych, mieszkańcy Świdra, Mlądza i Kresów. Trud zbierania podpisów wzięli na siebie nauczyciele, pracownicy szkoły oraz harcerze ze Szczepu ZHP „Świder”. Podpisy udało się zebrać również dzięki przychylności księży proboszczów kilku parafii otwockich. Akcja trwała w okresie od września do listopada 2018r. Pod projektem uchwały podpisało się 587 osób, z czego 543 mieszkańców Otwocka.

          Dzięki wsparciu  inicjatywy Szkoły przez Prezydenta Miasta Jarosława Margielskiego oraz jednomyślności Rady Miasta, na czele z Przewodniczącą Rady Moniką Kwiek, w głosowaniu nad Uchwałą udało się sfinalizować całe przedsięwzięcie. 19 marca 2019 roku Rada Miasta Otwocka nadała na Nadzwyczajnej VIII Sesji  tytuł Honorowego Obywatela Miasta Otwocka Aleksandrze Piłsudskiej, żonie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, która została odprawiona w intencji śp. Aleksandry Piłsudskiej, sprawowanej  w Kościele p.w. bł. Ignacego Kłopotowskiego przez Ks. Cezarego Krawczyńskiego, proboszcza tejże parafii oraz ks. Jana Kazimierza Gołembiewskiego, proboszcza Parafii Niepokalanego Serca Maryi w Otwocku Śródborowie. We Mszy Św. uczestniczyły poczty sztandarowe reprezentujące instytucje, organizacje społeczne i placówki oświatowe w naszym mieście. W tym nadzwyczajnym wydarzeniu wziął udział przedstawiciel rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego – jego wnuk Krzysztof Jaraczewski wraz z małżonką Jadwigą Jaraczewską z domu Karwat. Należy nadmienić, że Matka Pani Jadwigi Jaraczewskiej, Maria pochodziła z rodziny Sczanieckich, rodu niezmiernie zasłużonego w historii i kulturze polskiej. Na początku Mszy Świętej Wojciech Pawlik, nauczyciel historii Szkoły Podstawowej nr 5, przybliżył niektóre przejawy aktywności Aleksandry Piłsudskiej oraz nakreślił sylwetkę duchową tej niezwykłej  kobiety, a w liturgię Słowa Bożego i Modlitwę Wiernych byli zaangażowani nauczyciele oraz uczniowie.

          Po Mszy Świętej radni miasta oraz licznie zgormadzeni znakomici goście, w tym Państwo Krzysztof i Jadwiga Jaraczewscy, Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supel, Starosta Powiatu Otwockiego Cezary Łukaszewski, Przedstawiciele Duchowieństwa Otwockiego, Prezydent Miasta Otwocka Jarosław Margielski oraz przedstawiciele Rady Powiatu zebrali się w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku na nadzwyczajnej Sesji, w czasie której Rada Miasta Otwocka podjęła głosowanie nad uchwałą. Po jednogłośnym przyjęciu uchwały nr VIII/71/2019  Prezydent  Jarosław Tomasz Margielski oraz Przewodnicząca Rady Miasta Monika Joanna Kwiek wręczyli Krzysztofowi Jaraczewskiemu i jego małżonce Jadwidze Jaraczewskiej oraz Dyrektorowi Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robertowi Supelowi pamiątkowy Klucz do Bram Miasta oraz dokument potwierdzający nadanie tytułu Honorowego Obywatela Otwocka Aleksandrze Piłsudskiej.

          Po zakończeniu ceremoniału włodarze naszego miasta zabrali głos. Przewodnicząca Joanna Kwiek w swoim wystąpieniu wskazała na Aleksandrę Piłsudską jako kobietę niezwykle silną osobowościowo, czyniącą wiele dobra, żyjącą w bardzo trudnych czasach i łamiącą schematy swej epoki. Prezydent Jarosław Tomasz Margielski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na dokonania Aleksandry Piłsudskiej jako postaci historycznej związanej z walką o niepodległą Polskę. W kontekście tego ważnego wydarzenia w naszym mieście wskazał m.in. na rolę historii w budowaniu tożsamości narodowej w wymiarze ogólnopolskim i lokalnym. Zebrani ze skupieniem  wysłuchali głosu Pana Krzysztofa Jaraczewskiego, wnuka Pani Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej. Dziękując za nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Otwocka swojej Babci Aleksandrze Piłsudskiej oraz za wręczone klucze do Miasta, odwołał się do swoich wspomnień z okresu dzieciństwa. Przywołał w nich postać Babci i jej rolę w rodzinie. Babcia Aleksandra, jak wspominał wnuk, zawsze otaczała wszystkich wielką dobrocią, uśmiechem, a także odznaczała się  wyjątkową wrażliwością w stosunku do dzieci oraz  osób dorosłych tworzących rodzinę, a także osób spoza kręgu rodzinnego, szukających pomocy w domu Piłsudskich i Jaraczewskich. We wspomnieniach Pana Krzysztofa Jaraczewskiego pojawił się również temat dwóch tajemniczych skrzyń, które znajdowały się w pokoju Babci w londyńskim mieszkaniu. Będąc małym chłopcem, nie zwracał na nie uwagi, dopiero później dowiedział się, że ich zawartość związana była z dziadkiem Józefem Piłsudskim. To właśnie ich zawartość stała się z czasem fundamentem zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Na bazie tych dwóch skromnych skrzyń zaczęła się budowa  tego wyjątkowego miejsca w naszej narodowej i niepodległościowej historii oraz  kulturze.

          Po części oficjalnej dzieci i młodzież z Szkoły Podstawowej nr 5 oraz harcerze ze Szczepu ZHP „Świder” zaprezentowali występ artystyczny pt. „Aleksandra Piłsudska Honorowym Obywatelem Miasta Otwocka. Kobieta Niepodległości.” W programie  ukazano zmagania narodu polskiego o niepodległe państwo polskie. Poezja, scenki z życia Aleksandry i Józefa Piłsudskich, piosenki: „Pierwsza kadrowa”, „Legiony”, „Jedzie, jedzie na kasztance”, prezentacja obrazów, dekoracja z wykorzystaniem rekwizytów, mebli, strojów aktorów, przybliżyły widzom klimat epoki, w której odradzało się państwo polskie oraz dane było żyć wymienionym bohaterom. Piosenka „Uwierz, Polsko” odśpiewana przez młodzież na koniec programu stanowiła  swoisty testament i jednocześnie przesłanie do publiczności.

          Występ młodzieży zakończyło ogłoszenie wyników międzyszkolnego konkursu plastycznego „Aleksandra Piłsudska - Kobieta Niezwykła” oraz wręczenie przez pana Prezydenta Miasta Otwocka nagród jego laureatom.

          Po zakończonym programie uczestnicy mieli okazję zwiedzić wystawę fotograficzną poświęconą Aleksandrze Piłsudskiej pt. „Aleksandra Piłsudska Honorowym Obywatelem Miasta Otwocka. Niezwykła Kobieta Niepodległości” oraz obejrzeć prace zwycięzców konkursu.

          Zakończone sukcesem przedsięwzięcie zaowocowało współpracą Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i nawiązaniem przyjacielskich stosunków z Państwem Krzysztofem i Jadwigą Jaraczewskimi. 15 listopada 2019r. Państwo Jaraczewscy gościli ponownie wśród społeczności Szkoły Podstawowej Nr 5 w Otwocku podczas kolejnej odsłony przedstawienia pt. „Aleksandra Piłsudska Honorowym Obywatelem Miasta Otwocka. Kobieta Niepodległości.” tym razem przygotowanego z okazji obchodów Dnia Niepodległości. Po występie uczniowie mieli okazję porozmawiać ze wspaniałymi gośćmi, którzy chętnie podzielili się swoimi wspomnieniami z życia rodzinnego oraz opowiedzieli o przedsięwzięciach mających na celu podtrzymywanie pamięci o ich znakomitych przodkach.