Dziesięciolecie integracji
Artykuł ukazał się 20 marca 2014 r. w "Tygodniku Regionalnym"
*************************************************************************
W bieżącym roku szkolnym obchodzimy 10 lecie Integracji. W ramach tych obchodów przewidziano szereg działań i spotkać o charakterze edukacyjnym dla uczniów klas 1 - 6. Jednym z takich działań były wyjazdy do kina klas 4 - 6 na film "Mój biegun" w reżyserii Marcina Głowackiego. Po obejrzeniu filmu uczniowie byli głęboko poruszeni prowdziwą historią rodziny, która zmaga się najpierw z utrtą jednego z jej członków, a potem z niepełnosprawnością głównego bohatera Janka Meli.
Klasy, które obejrzały film dyskutowały na jego temat. W dyskusji, którą przeprowadziłyśmy w klasie 5c, do której uczęszcza 5 dzieci niepełnosprawnych w tym dziewczynka z niepełnosprawnością ruchową przeważały trzy wątki. Pierwszy dotyczył wątku jaki przeżywa rodzina po stracie dziecka. Uczniowie słusznie zauważali, że bohaterowie niepotrzebnie obwiniali się, a śmierć była splotem przypadkowych zdarzeń. Drugim ważnym tematem dyskusji było podejście do niepełnosprawności Janka członków rodziny a w szczególności mamy i taty. Czy osoba niepełnosprawna może zdobyć biegun? Jak się póżniej okazało może. Każda osoba niepełnosprawna, jeśli tylko chce, może pokonywać swoje słabości i odnosić sukcesy w każdej dziedzinie. Jan Mela jest tego najlepszym przykładem. Zdobył w 2004 roku wspólnie z polarnikiem Markiem Kamińskim dwa bieguny. Ostatnim obrazem w filmie był właśnie moment zdobywania bieguna. Uczniowie poznali historię człowieka, która może zainspirować ich do zdobywania własnych "biegunów".
****************************************************************
W obchody rocznicy integracji wpisuje się wizyta, a może raczej udział uczniów najstarszych klas szkoły w Niewidzialnej Wystawie mieszczącej się w Warszawie. Składa się ona z dwóch części i jest zaprojektowana tak, aby zwiedzający mogli „wejść” w świat niewidzących. Przewodnikami po pierwszej części wystawy są niedowidzący młodzi ludzie. Opowiadają o sposobach nauczania osób niewidomych i niedowidzących oraz prezentują pomoce naukowe, z których, w procesie edukacji, korzystają. Nasi uczniowie z nieukrywanym zainteresowaniem oglądali zgromadzone przedmioty zastanawiając się do czego służą.
Druga część wystawy pozwoliła uczniom doświadczyć świata, osób niewidzących. W całkowitej ciemności, do której wzrok się nie przyzwyczaja poruszali się po pomieszczeniach i miejscach, w których wszyscy żyjemy zastępując zmysł wzroku zmysłem dotyku i słuchu. „Byliśmy” więc w kuchni, pokoju, na ulicy i w lesie. Rozpoznawaliśmy dłońmi charakterystyczne elementy każdego z tych miejsc. Nie było łatwo.
Uczniowie często z nieukrywanym niepokojem i niepewnością nawoływali się w obawie o „zgubienie”. Niewidomy przewodnik zaś z niezwykłą cierpliwością i spokojem oprowadzał po, tylko sobie, dobrze znanym świecie.
Niewidzialna wystała zrobiła duże wrażenie na naszej młodzieży. W drodze powrotnej dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
Kontynuacją spotkania ze światem osób niewidomych był koncert zespołu „After Five”.
*************************************************
2 kwietnia naszą szkołę odwiedził zespół muzyczny "After Five", w skład którego wchodzą niewidomi nastoletni muzycy:
Oskar Słodkowski – gitara basowa
Damian Osiewak – perkusja
Magdalena Podckopień – flet
Kacper Kowalewski – instrument klawiszowy
Dominik Straelwc – wokal
Zespół wykonał dwa oddzielne koncerty: dla klas młodszych (0-III) a następnie starszych (IV- VI). Koncert składający się z dawnych i obecnych przebojów i ich żywiołowe wykonanie wywarł ogromne wrażenie na zgromadzonej publiczności. Od początku występu widoczne było profesjonalne zgranie zespołu oraz duże doświadczenie muzyczne. Muzycy swoją pełną zaangażowania grą "porwali widownię", która bardzo aktywnie uczestniczyła w koncercie. Członkowie zespołu nawiązali bardzo dobry kontakt z publicznością, zachęcali do wspólnego śpiewania a następnie z poczuciem humoru, otwarcie odpowiadali nawet na skomplikowane pytania uczniów. Koncert kończyły długie owacje w podziękowaniu za wyjątkowa atmosferę, wspólną zabawę i przekazaną wiedzę. Tym razem przewodnikami byli uczniowie klasy VI, którzy w sposób troskliwy i odpowiedzialny opiekowali się młodymi muzykami. Uczniowie poprzez pomoc w organizacji koncertu, bardzo koleżeńską postawę i pomoc niesioną gościom dodatkowo przyczynili się do mile spędzonego pierwszego, lecz miejmy nadzieje nie ostatniego spotkania.
***********************************************************************************************************************
We wtorek, 11 marca uczniowie klas piątych i szóstych spotkali się z panią Sandrą Skibińską. W każdej klasie spotkania przebiegały według identycznego schematu. Młoda, niepełnosprawna ruchowo kobieta, studentka podyplomowych studiów w Akademii Pedagogiki Specjalnej opowiadała o swoich szkolnych doświadczeniach.
Wspomnienia dotyczyły nie tylko samej nauki, ale głównie jej kontaktów z rówieśnikami. Niestety, nie zawsze były one pozytywne, mimo iż uczyła się w szkole z oddziałami integracyjnymi.
W drugiej części spotkania, pani Sandra odpowiadała na zadawane przez uczniów pytania. Było ich bardzo wiele i można było odnieść wrażenie, że jedynie ograniczenie czasowe nie pozwoliły zadać ich więcej.
Na zakończenie, młodzi ludzie, którzy słuchali opowieści z ogromnym skupieniem i zainteresowaniem, chętnie pomagali gościowi przemieszczać się z klasy do klasy.
Pozostaje mieć nadzieję, że była to doskonała lekcja tolerancji i akceptacji inności i że dzięki temu żaden uczeń naszej szkoły nie będzie miał takich doświadczeń jak pani Sandra.
****************************************************************************
***********************************************************************************************************************
Uczniowie klas 1-6 wspólnie z wychowawcami przygotowali plakaty związane z obchodami Dziesięciolecia Integracji. Prace obrazują w jaki sposób nasi podopieczni postrzegają osoby niepełnosprawne, są dowodem na to, że uczniowie naszej szkoły rozumieją potrzeby osób funkcjonujących inaczej, poprzez wspólne zabawy, uwrażliwienie na potrzeby bliźniego zachęcają do szukania nowych form pomocy drugiemu człowiekowi.
Prace są bardzo ciekawe, wykonywane były różnorodnymi technikami , obecnie zdobią szkolne korytarze.
Zachęcamy do obejrzenia plakatów w zakładce "Album Fotograficzny"