• Uroczystość nadania imienia szkole

•                      25 maja 2002r. odbyło się  oficjalne nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 5 w Otwocku. Było to nasze drugie podejście do przyjęcia patronatu Jadwigi Korczakowskiej. Pierwsze prace podjęliśmy 4 lata wcześniej, ale zostały one przerwane przez... reformę szkolnictwa. Wiele osób zapewne jeszcze pamięta ten okres, gdy reforma mogła wejść lub nie. Wszyscy oczekiwali na podpis pod ustawą Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego – albo veto tegoż samego. Nam bardziej zależało na kolejnej informacji – czy nasza szkoła pozostanie podstawową, czy może będzie się tu mieściło gimnazjum. Jadwiga Korczakowska nie byłaby tak bliską postacią dla gimnazjalistów, jej twórczość jest przecież przeznaczona przede wszystkim dla dzieci młodszych.

Reforma się zadomowiła, nasza placówka przeznaczona jest dla klas 1-6, postanowiliśmy więc wznowić pracę. Prośba o nadanie szkole imienia Jadwigi Korczakowskiej została pomyślnie zatwierdzona przez władze miasta.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali Jacek Korczakowski, ks. Jan Świerżewski i Krzysztof Boczarski

W pięknej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz oświatowych, władz miejskich, syn pani Korczakowskiej z żoną i dziećmi, nauczyciele, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 oraz ich rodzice.

Zaproszeni goście i uczniowie szkoły Nr 5

W części artystycznej dzieci przedstawiły fragmenty utworów J. Korczakowskiej

Poświęcony sztandar przekazał szkole prezydent miasta K. Boczarski

Symboliczny gwóźdź w drzewiec sztandaru wbił Jacek Korczakowski syn patronki

Uroczystości nadania Szkole Podstawowej Nr 5 imienia Jadwigi Korczakowskiej rozpoczęły się                     w kościele p.w. MB Częstochowskiej Mszą św. celebrowaną przez ks. dziekana J. Świerżewskiego.

Po mszy na placu szkolnym uczniowie przedstawili gościom patronkę. Kilka słów do młodzieży skierowali zaproszeni goście, m.in. Jacek Korczakowski - syn pisarki, który powiedział: opuszczając jako uczeń progi tej szkoły, nie przypuszczałem, że kiedyś będzie nosiła ona imię mojej matki. To jest dla mnie szczególne wyróżnienie.

Absolwentem Szkoły Nr 5 był również obecny na uroczystości Ryszard Raczyński – kurator szkolny, który na ręce pani dyrektor złożył gratulacje i życzenia. O wartości przekazanego sztandaru i szacunku do osoby, którą wybrano na patronkę szkoły, mówił do młodzieży Krzysztof Boczarski - prezydent miasta Otwocka.

Część artystyczna złożona z mini przedstawień teatralnych nawiązywała do utworów Jadwigi Korczakowskiej. Na zakończenie uroczystości Dorota Zyl – dyrektorka szkoły podziękowała wszystkim za przybycie i zaprosiła na wykwintnie przygotowany przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych poczęstunek.