• Prace domowe w klasach 4-8

        • Zasady samodzielnej pracy w domu ucznia

          w klasach 4-8

           

          Zgodnie z § 12a. ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 438) ustala się następujące zasady samodzielnej pracy ucznia w domu w klasach IV-VIII.

           

          1. W ramach oceniania bieżącego z zajęć edukacyjnych w klasach IV-VIII nauczyciel może zadać uczniowi pisemną lub praktyczno-techniczną pracę domową do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, jednak będzie ona nieobowiązkowa.
             
          2. Do obowiązkowych zadań w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych należy przygotowywanie się do lekcji, sprawdzianów i prac pisemnych, czytanie lektur i książek, nauka tekstów na pamięć, utrwalanie słówek, wzorów itp., a także rozwijanie aktywności fizycznej.
             
          3. Nauczyciel nie może wystawić ocen za wykonanie, a także niewykonanie prac domowych (nie może wstawić 1, np, bz itp).
             
          4. Zadawane prace domowe dotyczą zagadnień omawianych na lekcji bądź stanowią ich kontynuację. Cel pracy musi być powiązany z treściami ćwiczonymi na lekcji. Prace domowe służą utrwalaniu poznanych treści na lekcjach, doskonaleniu umiejętności i wyrabianiu prawidłowych nawyków w procesie uczenia się.
             
          5. Zadanie domowe musi być jasno określone, w zrozumiały sposób dla ucznia.
             
          6. Zadania domowe uwzględniają wiek rozwojowy i możliwości uczniów, indywidualne potrzeby uczniów, wydolność i czas jaki potrzebuje uczeń na ich wykonanie.
             
          7. Zadania domowe wykonane przez ucznia muszą być sprawdzone przez nauczyciela.
             
          8. Po sprawdzeniu zadania, które uczeń wykonał w domu, nauczyciel przekazuje uczniowi konstruktywną informację zwrotną, pomagającą w uczeniu się, poprzez wskazanie, co zostało dobrze zrobione, nad czym trzeba jeszcze popracować, a także da wskazówki, jak dalej się uczyć (w formie ustnej lub pisemnej).
             
          9. Rodzic ma zadanie wzmacniać motywację ucznia do wykonywania dobrowolnych zadań domowych. Okazuje dziecku wsparcie emocjonalne oraz zainteresowanie tym, czego dziecko się uczy. Rodzic ponadto zachęca do samodzielności i planowania nauki własnej ucznia. Udziela pomocy w zorganizowaniu czasu i przestrzeni do wykonywania zadań domowych.
             
          10. Uczeń i rodzic mają prawo zgłaszać nauczycielowi trudności i problemy z konkretnymi zadaniami i uzyskać od nauczyciela pomoc w tym zakresie.
             
          11. Wykonywane przez ucznia prace domowe mogą służyć monitorowaniu osiągnięć ucznia,  stanowić źródło informacji pomocne przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej z danego przedmiotu.