• Wyniki konkursu MÓJ TALENT

• Zapraszamy do obejrzenia przeglądu filmików biorących udział w tegorocznej edycji konkursu MÓJ TALENT, którego organizatorem jest Samorząd Uczniowski.

Wszystkim uczestnikom, a szczególnie laureatom konkursu GRATULUJEMY WSPANIAŁYCH TALENTÓW!!!

• DZIEŃ WIOSNY 2022

• W tym roku w Pierwszy Dzień Wiosny 21.03 było w naszej szkole kolorowo i wesoło. Postanowiliśmy uczcić ten dzień wiosennymi i zabawnymi strojami, w jakich na co dzień nie przychodzimy do szkoły. Na korytarzach szkolnych mozna było spotkać barwne postacie, np. Panie Wiosny oraz bohaterów bajek i filmów. Niektórzy pojawili się w zabawnych kapeluszach i innych wymyślnych nakryciach głowy. Co więcej niektórzy nauczyciele wcielili się w uczniów, a uczniowie w nauczycieli, i to nie tylko wyglądem. Samorząd Uczniowski zaproponował, aby lekcje w klasach 4-8 odbywały się również w formie zamiany ról. Uczniowie bardzo się zaangażowali w przedsięwzięcie i w niektórych klasach lekcje polskiego, matematyki lub innych przedmiotów przeprowadzili sami. Nauczyciele w tym czasie mogli zasiąść w szkolnej ławce i poczuć się jak ich wychowankowie. W tym czasie przewodniczący SU Mikołaj Chmielewski pełnił rolę dyrektora szkoły.

W czasie zajęć odbył się również finał konkursu "Mój Talent". Uczniowie mogli głosować na wybrany filmik, w którym uczestnicy prezentowali swoje talenty. Głosowano na 8 prezentacji w kategoriach klas 1-4 i na 4 filmy w klasach 5-8. Ci, którzy nie zaprezentowali się w konkursie mogli pochwalić się swoim talentem na forum klasy - dowodem na to są pięknie przygotowane gazetki ścienne w niektórych salach.

• 21.03 Światowy Dzień Zespołu Downa

• 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Dziękujemy wszystkim, którzy w geście solidarności z osobami dotkniętymi tą wadą genetyczną przyłączyli się do akcji "Skarpetki nie do pary".

• Wycieczka uczniów klasy 3a i 3b

• 15 marca uczniowie klas 3a i 3b wybrali się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzieci z dużą ciekawością i zaangażowaniem zwiedzały wystawę. Wykazały się też zmysłem technicznym. Niektórych uczniów zabawy zachęciły do rozwijania swoich talentów i zainteresowań. To był bardzo udany wyjazd.

• W poszukiwaniu wiosny...

• Uczniowie klas 2a i 2b wybrali się na spacer nad Świder, aby pożegnać Panią Zimę i powitać Panią Wiosnę. W czasie drogi bacznie obserwowali wiosenne oznaki. W spacerze towarzyszyły dzieciom marzanny wykonane przez uczniów klasy 2b.

• Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka

• 14 III 2022r. w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku odbyły się międzyszkolne eliminacje 45.Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka. W kategorii klas starszych naszą szkołę reprezentowali Juliusz Rokicki z klasy 8c i Lena Szafrańska z klasy 5b. Z dumą informujemy, iż Julek zajął II miejsce wśród uczniów z klas VII-VIII i tym samym przeszedł do kolejnego etapu konkursu, podczas którego ponownie wyrecytuje wiersz J.R.R. Tolkiena "Kamienny troll".

• Dzień Kobiet w naszej szkole

• 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza, dlatego co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. W ten wyjątkowy dzień każda klasa świętowała na swój sposób. Również Samorząd Uczniowski postanowił złożyć życzenia paniom. Było słodko i niezwykle miło!

• Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w SP5 w 2022 roku

• 1 marca poczet sztandarowy SP 5 i przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze przy popiersiu Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz przy tablicy pamiątkowej Wojciecha Szpakowskiego ps. „Wojtek”. W ramach akcji Szkoła Pamięta uczniowie od 1 do 6 marca również indywidualnie zapalili znicze w  wymienionych miejscach  pamięci.

Od 1 marca na lekcjach historii w klasach 5-8 realizowano treści poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. W tym roku dominował temat Żołnierzy Wyklętych związanych z naszym miastem Otwockiem, stąd zostały przybliżone m.in. postacie: Wojciecha Szpakowskiego ps. „Wojtek” i jego przyjaciela Jerzego Rybaka ps. „Okoń” oraz Mieczysława Migdalskiego ps. „ZZ”.

Uczniowie mieli ponadto okazję zapoznać się z  miejscami  kaźni Żołnierzy Niezłomnych na terenie naszego miasta oraz obejrzeć  film - dokument dotyczący Nadzwyczajnego Obozu NKWD nr 10 w Rembertowie. Podczas lekcji  przedstawiali   także przygotowane przez siebie prezentacje oraz  prace plastyczne-plakaty, dotyczące walki Żołnierzy Niezłomnych z systemem komunistycznym o niepodległą i suwerenną Polskę w latach 1944-1963.

W dniu 6 marca niektórzy uczniowie i nauczyciele wzięli udział w Biegu Pamięci „Wilczym Tropem” organizowanym przez Miasto Otwock. Tym wydarzeniem symbolicznie zakończyliśmy tegoroczne obchody Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych.

• Ciekawe zajęcia techniczne w klasie 2a

• Uczniowie klasy 2a aktywnie uczestniczyli w zajęciach technicznych, podczas których z drewnianych łyżek wykonali baśniowe postacie. Poznali także nową technikę - decoupage i przygotowali podkładki z korka, które postanowili podarować swoim mamom.

• Nasza szkoła solidarna z Ukrainą

• W ostatnich dniach lutego Samorząd Uczniowski w ramach solidarności z narodem ukraińskim w obliczu powstałej dramatycznej sytuacji sąsiadów Polski zachęcał uczniów do przyniesienia do szkoły własnoręcznie przygotowanych flag i chorągiewek w barwach niebiesko-żółtych lub wykonania plakatów z hasłami poparcia i otuchy dla Ukrainy. Uczniowie chętnie włączyli się w akcję, o czym świadczy duża ilość zebranych prac. Przygotowane flagi, proporce i transparenty zostały rozwieszone na gazetkach ściennych i innych miejscach na szkolnym korytarzu. UKRAINO JESTEŚMY Z TOBĄ!