„Umarłych wieczność trwa, dokąd pamięcią im się płaci”
Wisława Szymborska
Jak co roku, zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami odwiedzili warszawskie Powązki – zabytkowy cmentarz, na którym spoczywa wielu zasłużonych Polaków, w tym Patronka naszej szkoły Jadwiga Korczakowska.
Zaopatrzeni w dobre humory na niepogodę wyruszyliśmy 26 października do Warszawy. Nasza wycieczka miała charakter edukacyjny – w stolicy odkrywaliśmy ślady naszej kilkusetletniej historii i wielkich Polaków. Odnajdywaliśmy je na skwerach, ulicach, parkach i Powązkach w postaci pomników, tablic pamięci i nagrobków. A o minionych zdarzeniach naszej historii i sylwetkach wielkich Polaków opowiadał nam przewodnik – pan Jerzy Kudlicki. Byliśmy świadkami uroczystej zmiany warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza, miejscu złożenia prochów żołnierzy walczących o wolność Polski w różnych okresach
i miejscach w Polsce i poza nią. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o jednym z Ojców naszej Niepodległości. Podczas spaceru po Starym Mieście co chwila napotykaliśmy znaki przeszłości. Pomniki księcia Józefa Poniatowskiego, Jana Kilińskiego, Małego Powstańca, Powstania Warszawskiego, Pomnik Katyński to tylko niektóre mijane przez nas obiekty. Każda ulica i każdy skwer na warszawskiej Starówce skrywają takie miejsca.
Warszawskie Powązki przywitały nas deszczem, mimo to wyglądały przepięknie w jesiennej różnokolorowej szacie. Szliśmy alejami wyznaczanymi wiekowymi, majestatycznymi drzewami mijając niezwykle piękne nagrobki, będące często prawdziwymi dziełami sztuki autorstwa znanych rzeźbiarzy i architektów. Uporządkowaliśmy grób naszej Patronki Jadwigi Korczakowskiej, złożyliśmy wieniec w imieniu społeczności SP 5, zapaliliśmy lampki. Zatrzymaliśmy się również przy mogiłach pisarza Bolesława Prusa, marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego, naczelnego wodza sił zbrojnych kampanii wrześniowej 1939 roku i żołnierza zbrojnego podziemia, Ireny Sendlerowej – niezwykłej kobiety ratującej podczas II wojny światowej dzieci z żydowskiego getta, Jana Rodowicza ps. Anoda, żołnierza AK, bohatera legendarnej Akcji pod Arsenałem. Na każdym z tych grobów pozostawiliśmy zapalone znicze. Na grobach Aleksandry Piłsudskiej i Jadwigi Jaraczewskiej - córki i wnuczki Józefa Piłsudskiego złożyliśmy również wieńce.
Pobytem na Powązkach zakończyliśmy niezwykłą lekcję historii o wielkich i bohaterskich Polakach. Zapalone przez nas znicze to symbol pamięci niesionej przez pokolenia o ich heroicznej postawie i poświęceniu dla Naszej Ojczyzny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w galerii.