Aktualności
"Szkoła do hymnu".
W piątek, 8 listopada nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu", która została ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Polegała ona na wspólnym zaśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" o symbolicznej godzinie 11.11. Uroczystość odbyła się na boisku szkolnym. Rozpoczęło ją wniesienie flagi państwowej przez uczniów i harcerzy oraz wprowadzenie Pocztu Sztandarowego Szkoły. Następnie wszyscy odśpiewali cały hymn narodowy. Po słowach, które do zebranych wygłosiła Dyrektor szkoły - Pani Anna Wasążnik, nastąpiła krótka część artystyczna. W programie znalazły się dwie piosenki: "Pierwsza kadrowa" i "Jedzie, jedzie na kasztance" oraz wiersz pt. "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą", który recytował Szymon Rokicki. Uroczystość zakończyło wyprowadzenie Pocztu Sztandarowego i flagi.
Wycieczka klasy 5d
30 października uczniowie klasy 5d uczestniczyli w ciekawej lekcji historii. Odbyła się ona w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem zajęć był "Powstańczy dzień powszedni".
"Pełna miska dla schroniska" - kolejna akcja Grupy Wolontariatu
12 listopada rozpoczynamy kolejną akcję. Tym razem zbieramy karmę i artykuły dla mieszkańców schroniska (miski, obroże, smycze, koce). Można je przynosić codziennie od godziny 7.45 do 8.00 do wolontariuszy, którzy będą czekać przy stołówce. Akcja potrwa do 22 listopada.
Dekorowanie pierniczków przez uczniów klasy 4b
28 października 2019 roku uczniowie klasy 4b zaangażowali się w pomoc osobom potrzebującym. Wzięli udział w akcji dekorowania pierniczków, które przynieśli wolontariusze Domowego Hospicjum Dziecięcego „Promyczek”. Ozdobione ich rękami wypieki – prawie 200 sztuk – zostaną sprzedane w okresie Bożego Narodzenia. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby „Promyczka”.
Wycieczka klasy 3b do Muzeum Powstania Warszawskiego
Warto opowiadać dzieciom o pięknej historii naszego kraju, odwadze, honorze, walce i poświęceniu
Ze wspomnień klasy 4b...
25 października uczniowie klasy 4b uczyli się udzielania pierwszej pomocy. Przyszedł do nich pan instruktor, który pokazał, jak powinni reagować, kiedy zobaczą leżącą, nieprzytomną osobę. Każdy przećwiczył na fantomie zasady reanimacji. To było bardzo cenne doświadczenie. Dzieci maja nadzieję, że uda im się zapamiętać poznane zasady i że nie będzie sytuacji, w której będą musiały zastosować je w codziennym życiu…
Niecodzienna lekcja savoire-vivre'u
22 października 2019 roku wzięliśmy udział w lekcji dobrych manier. W eleganckiej restauracji pan menager powiedział nam, czym jest savoir-vivre i jakich zasad należy przestrzegać podczas spożywania posiłków. Mogliśmy je od razu przećwiczyć pod jego czujnym okiem, gdy jedliśmy pyszny obiad. Bogaci w nowe doświadczenia i wiedzę, którą planujemy wdrażać w nasze codzienne zwyczaje, nagrodzeni dyplomami za ukończone szkolenia savoir vivre oraz zrelaksowani na placyku zabaw, wróciliśmy do szkoły.
Pamiętamy o nauczycielach i uczniach tajnego nauczania podczas II wojny światowej
Z okazji 80. rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej 15 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Reymonta odbyła się uroczystość upamiętniająca czyn i ofiarę nauczycieli zaangażowanych podczas II wojny światowej w tajną edukację dzieci i młodzieży w Otwocku.
W rocznicowych obchodach uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście, w tym władze samorządowe Miasta Otwocka z Prezydentem Jarosławem Tomaszem Margielskim i Wiceprezydentem Sławomirem Sierańskim oraz przedstawiciel Starostwa Powiatu Otwockiego, władze ZNP, a także poczty sztandarowe otwockich szkół. Podczas uroczystości został wygłoszony wykład na temat historii tajnego nauczania na terenie Otwocka ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa średniego. Przypomniano również o przypadającej w 2019 roku 100. rocznicy utworzenia Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. K. I. Gałczyńskiego.
Wyniki konknursu dla klas IV-VIII "Najpiękniejszy Różaniec - prezentacja wybranej tajemnicy Różańca"
Klasy czwarte:
wyróżnienie - Mateusz Koch klasa 4b.
Klasy piąte:
I miejsce - Dominika Krogulska klasa 5d,
II miejsce - Kalina Cisek klasa 5d,
III miejsce - Marta Przedpełska klasa 5e.
Klasy szóste:
I miejsce - Kinga Czerniawska klasa 6d,
II miejsce - Klara Nafalska klasa 6c,
III miejsce - Martyna Kasprzak klasa 6d.
"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim..."
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy na nich znicze. Są jednak takie groby, o które nie ma kto dbać. W sobotnie popołudnie kilkoro uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami wolontariatu Paniami: Katarzyną Witak, Anną Franczak-Zidką i Renatą Nowicką wybrało się na miejscowy cmentarz. Naszym głównym celem było posprzątanie bezimiennych i opuszczonych grobów. Odwiedziliśmy także i uporządkowaliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w naszej lokalnej społeczności oraz nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Zapaliliśmy na nich znicze, które zebrał Samorząd Uczniowski. Poprzez te działania włączyliśmy się w akcję "Szkoła pamięta" ogłoszoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
"Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej…"
Przed nami listopadowe święta – Wszystkich Świętych i Zaduszki. To czas zadumy i pamięci o tych, których już z nami nie ma. Są wśród nieobecnych ludzie ważni dla naszej szkolnej społeczności. Staramy się odwiedzać ich groby, składać na nich kwiaty i zapalać znicze. To nasz wyraz szacunku dla ich życia i dokonań oraz wartości wniesionych w nasze życie.
Wyniki konkursu dla uczniów klas I-III "Najpiękniejszy różaniec".
Klasy pierwsze:
I miejsce: Amelia Majchrzyk 1b,
II miejsce: Maciej Przybyszewski 1a,
wyróżnienie: Juliusz Guziewski 1a i Inga Trzaskowska 1b.
Klasy drugie:
I miejsce: Filip Frelek 2b,
II miejsce: Emilia Gerech 2b,
III miejsce: Amelia Pobudkiewicz 2a,
wyróżnienie: Marta Lech 2a.
Klasy trzecie:
Dzień Edukacji Narodowej
Aby zapalać innych, trzeba samemu płonąć
Dzień 11 października 2019 roku w naszej szkole był zdominowany przez wydarzenia związane z Dniem Edukacji Narodowej, zwanym też Dniem Nauczyciela. Uczniowie inni niż zazwyczaj – uroczyści, w galowych strojach, nierzadko z kwiatkiem w dłoni. Nauczyciele również bardziej eleganccy, uśmiechnięci. Samo święto upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku, dlatego w tym dniu pamiętamy o roli nauczycieli w edukacji oraz o ich wpływie na jakość nauczania i wychowania.
Podsumowanie "Zakręconej akcji".
W październiku Grupa Wolontariatu zorganizowała kolejną edycję "Zakręconej akcji". W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z Żoliborskim Stowarzyszeniem Dom - Rodzina - Człowiek, której przedstawiciel odebrał nakrętki zebrane przez uczniów naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję i jednocześnie informujemy, że kolejna zbiórka nakrętek odbędzie się w maju.
Opieka stomatologiczna
Informujemy, że opiekę stomatologiczną nad uczniami naszej szkoły pełni Rodzinne Centrum Zdrowia, które znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej.
Dyrektor szkoły
Anna Wasążnik
Zbiórka używanych telefonów komórkowych.
Grupa Wolontariatu zachęca uczniów do udziału w XIII edycji ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata 2019", która odbywa się pod hasłem "Oddaj używany telefon komórkowy".
Stare i nieużywane już telefony komórkowe można przynosić od 15 października do opiekunów wolontariatu: Pani Renaty Nowickiej, Pani Katarzyny Witak, Pani Anny Franczak-Zidki i Pana Masrcina Płochowskiego.
Nowy wystrój gabinetu pedagoga i psychologa
W czasie wakacji zmienił się wygląd gabinetu pedagoga i psychologa. Trudno go teraz poznać. Dzięki pomalowaniu ścian na biało i nowym jasnym meblom stał się zdecydowanie przytulniejszy. Obrazki zawieszone na ścianach motywują uczniów do pracy nad sobą i wiary we własne możliwości. Gabinet jest ważną częścią szkoły, ponieważ odbywa się w nim wiele, często niełatwych rozmów z rodzicami i uczniami, którzy powierzają swoje problemy lub dzielą się sukcesami. Cieszymy się, że jego stonowane wnętrze sprzyja wyciszeniu i jak twierdzą uczniowie, zachęca do spędzania w nim czasu. Panie pedagog i psycholog zapraszają każdego, kto ma jakiś problem lub po prostu chce porozmawiać.
Konkurs literacki "Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem..."
Grupa Wolontariatu nawiązała współpracę z Otwockim Towarzystwem Opieki Paliatywnej, które ogłasza konkurs literacki "Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem..." Polega on na wyrażeniu swojego zdania lub opinii w formie opowiadania lub rozprawki na słowa zawarte w tytule konkursu.Praca może mieć maksymalnie 3000 znaków. Powinna być napisana w formacie Word i podpisana imieniem i nazwiskiem oraz dodatkowo zawierać: wiek uczestnika, nazwę szkoły, adres e-mail i numer telefonu oraz formułę dotyczącą przetwarzania danych osobowych. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.otophospicja.pl. Termin składania prac do 29 października. Proszę o przesyłanie ich na adres renata.nowicka@op.pl - ja zbiorę wszystkie i prześlę na adres hospicjum.
Godziny dzwonków
Czwartek 23.01.2025SOCIAL MEDIA
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychPartnerzy
- MIASTO OTWOCK
- Oświata Miejska w Otwocku
- Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku
- Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Otwocku
- Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" Fundacji WOŚP
- Realizujemy ogólnopolski projekt edukacyjno-społeczny “Każdy inny – wszyscy równi”
- Nauczyciele matematyki uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA, który jest prowadzony przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.