Aktualności
Pamiętamy o nauczycielach i uczniach tajnego nauczania podczas II wojny światowej
Z okazji 80. rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej 15 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Reymonta odbyła się uroczystość upamiętniająca czyn i ofiarę nauczycieli zaangażowanych podczas II wojny światowej w tajną edukację dzieci i młodzieży w Otwocku.
W rocznicowych obchodach uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście, w tym władze samorządowe Miasta Otwocka z Prezydentem Jarosławem Tomaszem Margielskim i Wiceprezydentem Sławomirem Sierańskim oraz przedstawiciel Starostwa Powiatu Otwockiego, władze ZNP, a także poczty sztandarowe otwockich szkół. Podczas uroczystości został wygłoszony wykład na temat historii tajnego nauczania na terenie Otwocka ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa średniego. Przypomniano również o przypadającej w 2019 roku 100. rocznicy utworzenia Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. K. I. Gałczyńskiego.
Wyniki konknursu dla klas IV-VIII "Najpiękniejszy Różaniec - prezentacja wybranej tajemnicy Różańca"
Klasy czwarte:
wyróżnienie - Mateusz Koch klasa 4b.
Klasy piąte:
I miejsce - Dominika Krogulska klasa 5d,
II miejsce - Kalina Cisek klasa 5d,
III miejsce - Marta Przedpełska klasa 5e.
Klasy szóste:
I miejsce - Kinga Czerniawska klasa 6d,
II miejsce - Klara Nafalska klasa 6c,
III miejsce - Martyna Kasprzak klasa 6d.
"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim..."
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy na nich znicze. Są jednak takie groby, o które nie ma kto dbać. W sobotnie popołudnie kilkoro uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami wolontariatu Paniami: Katarzyną Witak, Anną Franczak-Zidką i Renatą Nowicką wybrało się na miejscowy cmentarz. Naszym głównym celem było posprzątanie bezimiennych i opuszczonych grobów. Odwiedziliśmy także i uporządkowaliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w naszej lokalnej społeczności oraz nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Zapaliliśmy na nich znicze, które zebrał Samorząd Uczniowski. Poprzez te działania włączyliśmy się w akcję "Szkoła pamięta" ogłoszoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
"Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej…"
Przed nami listopadowe święta – Wszystkich Świętych i Zaduszki. To czas zadumy i pamięci o tych, których już z nami nie ma. Są wśród nieobecnych ludzie ważni dla naszej szkolnej społeczności. Staramy się odwiedzać ich groby, składać na nich kwiaty i zapalać znicze. To nasz wyraz szacunku dla ich życia i dokonań oraz wartości wniesionych w nasze życie.
Wyniki konkursu dla uczniów klas I-III "Najpiękniejszy różaniec".
Klasy pierwsze:
I miejsce: Amelia Majchrzyk 1b,
II miejsce: Maciej Przybyszewski 1a,
wyróżnienie: Juliusz Guziewski 1a i Inga Trzaskowska 1b.
Klasy drugie:
I miejsce: Filip Frelek 2b,
II miejsce: Emilia Gerech 2b,
III miejsce: Amelia Pobudkiewicz 2a,
wyróżnienie: Marta Lech 2a.
Klasy trzecie:
Dzień Edukacji Narodowej
Aby zapalać innych, trzeba samemu płonąć
Dzień 11 października 2019 roku w naszej szkole był zdominowany przez wydarzenia związane z Dniem Edukacji Narodowej, zwanym też Dniem Nauczyciela. Uczniowie inni niż zazwyczaj – uroczyści, w galowych strojach, nierzadko z kwiatkiem w dłoni. Nauczyciele również bardziej eleganccy, uśmiechnięci. Samo święto upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku, dlatego w tym dniu pamiętamy o roli nauczycieli w edukacji oraz o ich wpływie na jakość nauczania i wychowania.
Podsumowanie "Zakręconej akcji".
W październiku Grupa Wolontariatu zorganizowała kolejną edycję "Zakręconej akcji". W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z Żoliborskim Stowarzyszeniem Dom - Rodzina - Człowiek, której przedstawiciel odebrał nakrętki zebrane przez uczniów naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję i jednocześnie informujemy, że kolejna zbiórka nakrętek odbędzie się w maju.
Opieka stomatologiczna
Informujemy, że opiekę stomatologiczną nad uczniami naszej szkoły pełni Rodzinne Centrum Zdrowia, które znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej.
Dyrektor szkoły
Anna Wasążnik
Zbiórka używanych telefonów komórkowych.
Grupa Wolontariatu zachęca uczniów do udziału w XIII edycji ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata 2019", która odbywa się pod hasłem "Oddaj używany telefon komórkowy".
Stare i nieużywane już telefony komórkowe można przynosić od 15 października do opiekunów wolontariatu: Pani Renaty Nowickiej, Pani Katarzyny Witak, Pani Anny Franczak-Zidki i Pana Masrcina Płochowskiego.
Nowy wystrój gabinetu pedagoga i psychologa
W czasie wakacji zmienił się wygląd gabinetu pedagoga i psychologa. Trudno go teraz poznać. Dzięki pomalowaniu ścian na biało i nowym jasnym meblom stał się zdecydowanie przytulniejszy. Obrazki zawieszone na ścianach motywują uczniów do pracy nad sobą i wiary we własne możliwości. Gabinet jest ważną częścią szkoły, ponieważ odbywa się w nim wiele, często niełatwych rozmów z rodzicami i uczniami, którzy powierzają swoje problemy lub dzielą się sukcesami. Cieszymy się, że jego stonowane wnętrze sprzyja wyciszeniu i jak twierdzą uczniowie, zachęca do spędzania w nim czasu. Panie pedagog i psycholog zapraszają każdego, kto ma jakiś problem lub po prostu chce porozmawiać.
Konkurs literacki "Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem..."
Grupa Wolontariatu nawiązała współpracę z Otwockim Towarzystwem Opieki Paliatywnej, które ogłasza konkurs literacki "Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem..." Polega on na wyrażeniu swojego zdania lub opinii w formie opowiadania lub rozprawki na słowa zawarte w tytule konkursu.Praca może mieć maksymalnie 3000 znaków. Powinna być napisana w formacie Word i podpisana imieniem i nazwiskiem oraz dodatkowo zawierać: wiek uczestnika, nazwę szkoły, adres e-mail i numer telefonu oraz formułę dotyczącą przetwarzania danych osobowych. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.otophospicja.pl. Termin składania prac do 29 października. Proszę o przesyłanie ich na adres renata.nowicka@op.pl - ja zbiorę wszystkie i prześlę na adres hospicjum.
"Zakręcona akcja"
Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji "Zakręconej akcji", czyli zbiórce plastikowych nakrętek. Akcja potrwa od 7 do 11 października. Nakrętki można przynosić codziennie od 7.45 do 8.00 do wolontariuszy, którzy będą czekać przy stołówce szkolnej.
Wirtualne Muzeum Szkoły Podstawowej nr 5
27 września 2019 roku to dla otwockiej „Piątki” ważna data. Tego dnia został podpisany Akt założycielski Wirtualnego Muzeum Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku. Podpisy pod dokumentem złożyli Prezydent Miasta Otwocka Jarosław Tomasz Margielski, kierownik Muzeum Ziemi Otwockiej Sebastian Rakowski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Anna Wasążnik. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: Wiceprezydent Paweł Walo, radna Małgorzata Rock, byli dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 5 - Pani Dorota Zyl i Pani Iwona Piłka, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Książek oraz nauczyciele zespołów przedmiotowych szkoły: Ewa Nafalska, Wojciech Pawlik, Jolanta Wnuk i Katarzyna Wrońska. Gospodarzem spotkania była Dyrektor Anna Wasążnik i Wicedyrektor Joanna Tarnowska.
Od skutera do Harleya
26 września o godzinie 10.00 w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach VI edycji programu „Od skutera do Harleya”. Uczniowie klas VII i VIII z uwagą obejrzeli prezentację przygotowaną przez funkcjonariusza z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji z zakresu bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym, a następnie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które przekazał ratownik medyczny z fundacji „Jednym śladem”.
Wrześniowe rocznice
1 września 2019 r.
80. rocznica wybuchu II wojny światowej
Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jadwigi Korczakowskiej 1 września 2019 roku wziął udział w miejskich i powiatowych uroczystościach poświęconych 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W kościele p.w. św. Wincentego á Paulo o godz. 12.30 została odprawiona Msza św. w intencji poległych żołnierzy 1939 roku. Na cmentarzu parafialnym na grobie gen. Juliana Pobóg-Filipowicza oraz przy Pomniku żołnierzy poległych w 1939 roku złożono kwiaty oraz odczytano apel poległych.
Szkolenie pocztów sztandarowych w Szkole Podstawowej nr 12.
17 września w Szkole Podstawoej nr 12 odbyło się szkolenie pocztów sztandarowych otwockich szkół podstawowych pod kierunkiem przedstawicieli Komendy Policji. Uczniowie wchodzący w skład pocztów z poszczególnych szkół pod wytrawnym okiem policjantów-specjalistów mieli okazję przećwiczyć przemarsz, salutowanie, zwroty i ustawienie podczas uroczystości. Nabyta wiedza dotycząca ceremoniału oraz umiejętności będą podstawą do dalszych ćwiczeń w macierzystych placówkach.
Niecodzienna lekcja historii...
"W sklepach był tylko chleb i marmolada z czarnej brukwi..."
Dariusz Tryczyński
16 września 2019 roku mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły wyjątkowych gości, Państwa Marię i Dariusza Tryczyńskich - świadków historii balansowania między życiem a śmiercią w czasie II wojny światowej.
Godziny dzwonków
Piątek 25.04.2025SOCIAL MEDIA
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychPartnerzy
- MIASTO OTWOCK
- Oświata Miejska w Otwocku
- Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku
- Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Otwocku
- Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" Fundacji WOŚP
- Realizujemy ogólnopolski projekt edukacyjno-społeczny “Każdy inny – wszyscy równi”
- Nauczyciele matematyki uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA, który jest prowadzony przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.