Aktualności
Zabawy andrzejkowe w klasie 1b
29 listopada w klasie 1b odbyły się wróżby i zabawy andrzejkowe, takie jak losowanie ciasteczek z wróżbą, przyszłych zawodów, przepowiedni oraz przekłuwanie serc z imionami. Dzieci mogły się dowiedzieć, co czeka ich w przyszłości. Było bardzo miło, radośnie i magicznie, a zabawy te były niewątpliwie idealną okazją do wspólnego spędzenia czasu. Oczywiście wszystko traktujemy z przymrużeniem oka ;)
Udział klasy 2a w warsztatach stolarskich
28 listopada uczniowie klasy 2a w ramach akcji „Majsterkowo” wzięli udział w warsztatach organizowanych w Castoramie w Otwocku. Celem zajęć było: pobudzenie pasji do majsterkowania, praktyczna nauka pracy z narzędziami oraz poszerzenie umiejętności manualnych wśród dzieci.
Drugoklasistom udało się wykonać i ozdobić skrzyneczki na narzędzia. Podczas przybijania gwoździ palce małych stolarzy na szczęście nie ucierpiały.
Dziękujemy Paniom prowadzącym i przypominamy, że 6 grudnia w godz.11.00-15.00. w ramach mikołajek można wybrać się do Castoramy na rodzinne majsterkowanie.
Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF
Z racji przypadającego w dniu 20 listopada Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka nasza szkoła we współpracy z UNICEF Polska przystąpiła do szeregu działań edukacyjnych.
Uczniowie klas 1-3 wykonywali na lekcjach plakaty ilustrujące prawa dziecka. Z pomocą nauczycieli wymieniali najważniejsze ich zdaniem prawa. Plakaty zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym.
Wycieczka uczniów klas drugich
22 listopada uczniowie klas drugich wybrali się do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Obie klasy uczestniczyły w bardzo interesujących zajęciach. Uczniowie klasy 2b na swoich zajęciach odpowiadali na pytania : Kim jesteśmy? Co sprawia, że czujemy się członkami jakiegoś narodu? Co oznacza dla dzieci słowo „ojczyzna”? Co zrobić, żeby była ona wspólnym domem dla nas wszystkich? Uczniowie posłuchali współczesnej literatury dla dzieci dotyczącej narodowości oraz odwiedzili wystawę stałą. Dowiedzieli się także, jak wyglądał rodzinny dom Józefa Piłsudskiego i jaki wpływ na niego miało patriotyczne wychowanie. Na koniec zajęć, współdziałając w grupach, wykonali przepiękne plakaty symbolizujące Polskę. Po skończonych zajęcia nie mogło się obyć bez krótkiej zabawy na śniegu, którego tego dnia nie brakowało.
Zajęcia z pierwszej pomocy w klasie 2a
Uczniowie klasy 2a wzięli udział w cyklu spotkań, które miały na celu pokazanie, jak właściwie należy reagować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia każdego człowieka. Szkolenie rozpoczęło się projekcją filmu pt. „DOKTOR KRĘCIOŁEK”, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy. Po omówieniu schematu łańcucha przeżycia, kursanci przystąpili do zajęć praktycznych. Zajęcia pokazały, że robiąc tak niewiele, można zrobić tak dużo dla drugiego człowieka.
Wręczenie nagród w konkursie plastycznym "Ogród marzeń".
21 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Ogród marzeń". Uczniowie otrzymali dyplomy oraz jak przystało na miłośników przyrody nagrody w postaci pięknych kwiatów. Wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie, jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
Konkurs został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego z Funduszu Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Otwarcie szkolnego ogrodu
21 listopada uczniowie klas młodszych uczestniczyli w oficjalnym otwarciu szkolnego ogrodu zrealizowanego w ramach projektu "Nasz szkolny ogród - kolorowy dom dla owadów" dofinansowanego w kwocie 15.000 zł przez Fundusz Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Z obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 5
8 listopada 2024 roku, o godzinie 11:11, zgodnie z coroczną tradycją, społeczność naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. Na placu przed budynkiem szkolnym uczniowie klas 1–8 wspólnie odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Po tej podniosłej chwili zapalono znicze przed tablicami pamięci poświęconymi nauczycielom i absolwentom, którzy zasłużyli się w walce o niepodległość Polski. Zebrani ułożyli zapalone znicze w kształcie Znaku Polski Walczącej.
Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
13 listopada uroczystym apelem uczciliśmy obchody 106. rocznicy odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę, pamiętając, że po 123 latach niewoli Rzeczpospolita wróciła na mapę świata. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 5a i 5b pod opieką wychowawców.W sali gimnastycznej spotkali się uczniowie różnych pokoleń.Recytując wiersze patriotyczne i śpiewając pieśni Legionów staraliśmy się przekazać naszą wdzięczność za to, że żyjemy i mieszkamy w wolnym kraju oraz zapewnić o naszej pamięci o tych, którzy o tę wolność walczyli.
Wycieczka uczniów klasy 2b
15 listopada 2024 roku uczniowie klasy 2b udali się na lekcje biblioteczną do Kulturoteki w Falenicy. Głównym celem wycieczki było podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów oraz zachęcenie dzieci do korzystania z zasobów biblioteki poprzez ukazanie jej ogromnych możliwości.
Podczas spotkania dzieci poznawały księgozbiór biblioteki oraz wysłuchały bardzo pouczającej opowieści o tolerancji i indywidualności. Taka forma zajęć promuje czytelnictwo jako formę rozrywki i edukacji, i przyczynia się do kształtowania nawyku czytania na całe życie. Po lekcji dzieci udały się na fantastyczny i pouczający film przygodowy pt.: „Miś Paddington w Peru”. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała.
Gra miejska w Otwocku: "Śladami Marszałka"
14 listopada w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć uczniów i nauczycieli z otwockich szkół, którzy brali udział w terenowej grze miejskiej zorganizowanej w ramach obchodów Narodowego Dnia Niepodległości. W Sali 100-lecia im. Aleksandry i Józefa Piłsudskich odbywał się ostatni etap gry, a na zakończenie rozdane zostały nagrody dla jej uczestników. Nasi uczniowie zajęli w grze zaszczytne 2. miejsce, przy okazji poznali historię miejsc w Otwocku związanych z osobą Marszałka. Głównym organizatorem wydarzenia była pani Joanna Przepiórkiewicz wraz z Kołem Historycznym Klubu Mlądz, a patronatem objęliPrezydent Otwocka- Jarosław Margielski i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Nominacje nauczycielek naszej szkoły w Plebiscycie Edukacyjnym 2024
Z przyjemnością informujemy, że dwie nauczycielki z naszej szkoły: Pani Izabella Gruszecka i Pani Iwona Piłka otrzymały nominacje w Plebiscycie Edukacyjnym 2024. Uczestników plebiscytu najpierw nominują do nagród ci, którzy mają do tego największe prawo - uczniowie i ich rodzice. Zaszczytne tytuły zostaną przyznane najpierw w każdym powiecie, później w województwie, a następnie w skali całego kraju. Laureatów wyłoni głosowanie, które będzie prowadzone na każdym szczeblu edukacji - od przedszkola przez szkoły, licea i technika aż po szkoły językowe. Nagrodzeni zostaną nie tylko nauczyciele, lecz także placówki edukacyjne i ich dyrektorzy. Wyłonieni zostaną w drodze głosowania.
Ostatnie przed zimą prace porządkowe w ogrodzie
13 listopada uczniowie klasy 2a posadzili cebulki kwiatów: tulipanów, krokusów i żonkili. Praca w naszym ogródku dostarczyła dzieciom mnóstwa radości.
Warsztaty z robotyki w świetlicy szkolnej
7 listopada uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w zajęciach programowania. Warsztaty z robotyki z wykorzystaniem klocków LEGO okazały się fascynującą i edukacyjną formą zabawy. Dzięki klockom i zestawom do robotyki dzieci budowały i programowały własne roboty. Było super! Wszystkie dzieci MEGA zadowolone. Pierwsze koty za płoty!
W klasie 2b
W ramach lekcji historii i zbliżającego się Święta Niepodległości uczniowie klasy 2b wykonali lapbooki, których tematem była Polska. Lapbook - co to takiego? Lapbook to nic innego, jak samodzielnie zrobiona książeczka tematyczna. Celem takiej lekcji było przede wszystkim kształtowanie tożsamości i przynależności społecznej, rozbudzanie wśród dzieci zainteresowań swoją narodowością, jej historią, tradycją i kulturą, rozwijanie wyobraźni plastycznej i kreatywności oraz doskonalenie sprawności manualnej.
Nowe miejsce pamięci narodowej na mapie Otwocka
Obchody 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku były wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego uhonorowano pamięć nauczycieli związanych z działalnością konspiracyjną w okresie II wojny światowej. Uroczystość miała miejsce 24 października 2024 roku i obejmowała odsłonięcie nowej płyty pamięci z nazwiskami sześciu nauczycielek Szkoły Powszechnej w Willach Świderskich, które prowadziły tajne nauczanie w czasie okupacji niemieckiej. Płyta ta została umieszczona obok tablicy odsłoniętej 31 marca 2023 roku, dedykowanej nauczycielom i absolwentom związanym z historią szkoły. Uroczyste odsłonięcie tablic pamięci przy budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku-Świdrze uczyniło tę lokalizację nowym, ważnym miejscem pamięci narodowej na mapie miasta.
Obchody 70-lecia budynku Szkoły
24 października 2024 roku odbyła się w naszej szkole niezwykła uroczystość. W tym dniu budynek „Piątki” obchodził jubileusz swego 70-letniego istnienia. Szkolna społeczność – absolwenci, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice i dziadkowie włączyli się w przygotowanie oprawy wydarzenia. Przez kilka miesięcy zbierano materiały związane z przeszłością szkoły; porządkowano informacje z kronik szkolnych, klasowych, opracowań nauczycieli. Nagrywano wspomnienia absolwentów i gromadzono fotografie już istniejące w zasobach szkoły lub dostarczane przez byłych uczniów. Kilkumiesięczna praca zaowocowała ciekawą i wartościową uroczystością składającą się z dwóch części.
Kolejna edycja "Zakręconej akcji".
W dniach 4 - 8 listopada odbędzie się kolejna zbiórka plastikowych nakrętek i metalowych puszek. Wolontariusze będą czekali codziennie od 7.45 do 8.00 przy stołówce szkolnej.
Wycieczka klasy 2b
31 października 2024 roku uczniowie klasy 2b pod opieką swoich wychowawczyń wybrali się na spacer alejkami cmentarza miejskiego. Był on dla nich głębokim przeżyciem i wprowadził w nastrój refleksji i zadumy. Dzieci zapaliły znicze pod Pomnikiem Pamięci w centrum Kwatery wojennej. Spoczywa tam 375 żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego oraz Armii Radzieckiej, którzy zmarli w Otwocku. W ciszy i spokoju, jakim emanuje to miejsce, uczniowie zapalili również znicze na grobie Ks. Bronisława Ussasa, który miał wielkie zasługi w odzyskaniu pokaźnych zbiorów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych należących do Polski. Odwiedziliśmy również grób wieloletniej nauczycielki naszej szkoły Pani Haliny Dobek. Niewątpliwie takie wyjścia to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.
Lekcja kaligrafii w klasie 2a
25 października uczniowie klasy 2a zwiedzali Salę 100-lecia im.Akeksandry i Józefa Piłsudskich oraz uczestniczyli w lekcji kaligrafii.
Godziny dzwonków
Czwartek 24.04.2025SOCIAL MEDIA
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychPartnerzy
- MIASTO OTWOCK
- Oświata Miejska w Otwocku
- Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku
- Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Otwocku
- Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" Fundacji WOŚP
- Realizujemy ogólnopolski projekt edukacyjno-społeczny “Każdy inny – wszyscy równi”
- Nauczyciele matematyki uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA, który jest prowadzony przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.