Aktualności
Wycieczka do kina uczniów klas pierwszych
Nareszcie nadszedł czas wspólnego wyjścia zorganizowanego z okazji otrzymania nagród w konkursach „Przegląd jasełek” i „Ozdoba wielkanocna”, w których brali udział uczniowie klas pierwszych. Otrzymali oni bilety do kina na film pt.: "Istoty fantastyczne".
Wycieczka była doskonałą okazją do kształtowania wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej oraz integracji dzieci i wzmocnienia więzi koleżeńskich poprzez wspólne świętowanie sukcesu. Zadowoleni i pełni wrażeń w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. To był wyjątkowo udany dzień.
Mała rzecz, a cieszy
Kręte, strome, kamieniste, a może hiszpańskie? Są w wielu popularnych turystycznie miejscach. O czym mowa? Oczywiście o schodach! My też od niedawna mamy nowe schody prowadzące wprost do świetlicy szkolnej, zgrabne, wyjątkowe i cieszące się coraz większym uznaniem. Trzy niewielkie stopnie radości i komfortu!
Lekcja quillingu w klasie 1a
22 maja w klasie 1a gościliśmy mamę jednej z uczennic – Panią Magdę, która zapoznała nas z nową techniką plastyczną o nazwie quilling. Jest to sztuka, która polega na zwijaniu wąskich pasków papieru w różne kształty i tworzeniu z nich pięknych obrazów. Nam udało się wykonać piękne kwiaty. Bardzo dziękujemy za to spotkanie!
Certyfikat Strażników Lasów
Na dzień 29 maja ogłoszone zostało Święto Strażnika Lasów. By im bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami, uczniowie klasy 1A namalowali przepiękną laurkę, która trafiła na GIGA LAURKĘ składającą się z 5184 prac małych artystów i zawiera najszczersze życzenia płynące z wielkich serduszek! W podzięce za udział w akcji otrzymaliśmy Certyfikat Strażników Lasów.
Udział uczniów naszej szkoły w VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Zaczarowany świat poezji dziecięcej”
22.05.2024r. w otwockim Teatrze im. Stefana Jaracza odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Zaczarowany świat poezji dziecięcej”. Konkurs objęty był honorowym patronatem Prezydenta Miasta Otwocka, a za jego organizację odpowiadała SP nr 8 w Otwocku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Hanna Andrasiak z kl.1, Grzegorz Włodarczyk z kl. 2 i Wiktor Fogiński z kl.4.
Warsztaty poetyckie w bibliotece szkolnej
17 maja biblioteka zorganizowała otwarte warsztaty poetyckie, w których uczestniczyli chętni uczniowie i nauczyciele. Warsztaty poprowadziły poetki Panie Iwona Świerkula i Anna Mikos. Podczas spotkania panie zaprezentowały swoje wiersze, a uczestnicy zastanawiali się/odkrywali, co teksty mówią o ich autorkach. W drugiej części spotkania rozprawialiśmy o tym, jak wygląda proces twórczy, skąd można czerpać pomysły na wiersze i jak nie zanudzić czytelnika.
Konkurs filmowy
Fundacja Rozwoju Cyfrowych Sztuk Filmowych ogłasza konkurs filmowy dla dzieci „Czym według mnie jest Cyberbezpieczeństwo?”. Konkurs jest adresowany dla dzieci ze szkół podstawowych Otwocka (kategoria klasy 4-6 oraz 7-8). Szczegóły na stronie http://www.frcsf.eu/nasze-projekty/
Egzamin ósmoklasisty
W dniach 14 – 16 maja ósmoklasisty przystąpili do egzaminu kończącego szkołę podstawową - sprawdzianu wiedzy i umiejętności z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Oto krótka fotorelacja z tego ważnego wydarzenia.
Sukces uczniów naszej szkoły
Uczniowie naszej szkoły Maciej Przybyszewski z klasy 5a i Marcel Przybyszewski z klasy 7b zajęli I miejsce w Konkursie „Wielkanoc w domu Pileckich” organizowanym przez Młodzieżową Radę Muzeum. Miał on na celu nie tylko rozwijanie talentów artystycznych, ale również promowanie tradycji i kultury wielkanocnej.
Nagrody w konkursie "BIAŁO-CZERWONA" rozdane!
W ramach obchodów Dnia Flagi RP i 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja został ogłoszony w naszej szkole konkurs fotograficzny "BIAŁO-CZERWONA w moim domu, moim mieście, moim kraju...". Uczniowie w dniach 1-6 maja mogli nadsyłać fotografie, na których przedstawiali jak świętują narodowe święta majowe, a głównym motywem zdjęć miała być polska flaga.
Wycieczka uczniów klas pierwszych i drugich do Nadleśnictwa Celestynów
7 maja uczniowie klas drugich, a 9 maja uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zachwycającej wycieczce do Nadleśnictwa w Celestynowie. Była to dla dzieci wspaniała okazja zbliżenia się do natury i możliwość cieszenia się pięknem leśnego środowiska. Uczniowie mogli bliżej przyjrzeć się otaczającej nas przyrodzie, poznali wiele ciekawostek z leśnego świata oraz dowiedzieli się, jak leśnicy gospodarują zasobami natury.
Udział naszej szkoły w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2024 roku poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w uroczystości związanej z obchodami 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęła Msza Święta o godzinie 9.30 w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wincentego
a’ Paulo w Otwocku, którą odprawił Dziekan ks. Bogdan Sankowski oraz ks. Cezary Krawczyński, Proboszcz Parafii pw. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Okolicznościowe kazanie wygłosił Dziekan ks. Bogdan Sankowski.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień flagi - szkolna uroczystość patriotyczna
W tym roku, z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, uczniowie SP 5 uczestniczyli w uroczystości związanej z tymi wydarzeniami. Mogli obejrzeć też patriotyczny spektakl poświęcony kobietom niepodległości - Aleksandrze Piłsudskiej i Marii Pileckiej. Uczniowie klasy 7b przybliżyli uwarunkowania historyczne i znaczenie Konstytucji 3 Maja dla Polski. Uczniowie klas 8b i 5a i 6a przedstawili
w ciekawym programie artystycznym sylwetki Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej – kobiet zasłużonych dla polskiej niepodległości, związanych poprzez swoją działalność z naszym miastem. Ich imiona od niedawna nosi rondo u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Majowej.
81. rocznica powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 2024 roku delegacja uczniów pocztu sztandarowego naszej szkoły z Dyrektor szkoły Panią Katarzyną Fogińską, z okazji 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy Kamieniu Pamięci Żydów Otwockich. Powstanie to rozpoczęte 19 kwietnia 1943 roku przez kilkuset bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, pomimo heroicznej walki, nie miało szans na powodzenie. Bohaterscy powstańcy z getta warszawskiego, zdając sobie sprawę z beznadziejnego położenia, wybrali śmierć z bronią w ręku. Skazani na nieuchronną zagładę nie chcieli ginąć biernie.
Otwarcie ronda im. Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 z dumą przewodniczyła uroczystemu otwarciu ronda u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Majowej oraz nadaniu mu imienia dwóch wybitnych Polek, Kobiet Niepodległości - Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej, które miało miejsce w dniu 17 kwietnia.
Oficjalnego otwarcia ronda dokonali Pan Prezydent Jarosław Margielski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Otwocka pan Jakub Kosiński i Pan Arkadiusz Krzyżanowski oraz Pan Krzysztof Jaraczewski – wnuk Pani Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej. Następnie poświęcenia ronda dokonał ksiądz proboszcz parafii pw. M.B Częstochowskiej - Wojciech Kraiński. Po zakończonej ceremonii otwarcia goście przemieścili się do budynku naszej szkoły, gdzie zaprezentowaliśmy występ artystyczny poświęcony postaciom Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej.
Wycieczka uczniów klas pierwszych do Muzeum Narodowego
16 kwietnia uczniowie klasy 1a i 1b pojechali do Muzeum Narodowego w Warszawie. W czasie wędrówki po galeriach mogli dowiedzieć się o tym, czym jest Muzeum, jakie pełni funkcje i kto w nim pracuje. Uczniowie mieli możliwość nauczyć się muzealnego słownika. Poznali różnicę między zabytkiem a eksponatem i dowiedzieli się, co to jest arcydzieło.
13 kwietnia 2024 roku Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jadwigi Korczakowskiej oraz reprezentacja uczniów klas 7 i 6 z wychowawcami 12 kwietnia uczestniczyli w patriotycznej uroczystości upamiętniającej Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku, w parafii ks. Pallotynów. Eucharystia pod przewodnictwem ks. Dominika Brzezińskiego, w koncelebrze z ks. proboszczem Wiesławem Wilmańskim, została odprawiona w intencji pomordowanych w Katyniu i w innych miejscach kaźni na Wschodzie.
Uroczystość otwarcia ronda im. Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej
Zapraszamy na uroczystość otwarcia ronda im. Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej, która odbędzie się 17 kwietnia 2024 r. o godzinie 12.00 u zbiegu ulic Majowej i Grunwaldzkiej.
W programie uroczystości:
- występ artystyczny uczniów naszej szkoły, pt. „Aleksandra Piłsudska i Maria Pilecka - Kobiety Niepodległości”,
Warsztaty kulinarne w klasie 1b
11 kwietnia w kasie 1b odbyły się warsztaty kulinarne. Uczniowie odpowiednio przygotowani do wykonywania swoich zadań z wielkim zaangażowaniem wykonali pizzę i sałatkę warzywną.
Asystowali także przy przygotowywaniu napoju pomarańczowego i lodów truskawkowych. Radość z wykonywania zadań kulinarnych u dzieci była bezcenna.
Wycieczka uczniów klasy 5a
10 kwietnia uczniowie klasy 5a wraz z opiekunami po raz kolejny spotkali się nad Świdrem z przewodniczką Leśnych Band. Tym razem podziwialiśmy budzące się do życia rośliny, jak zawsze piliśmy napar z ziół, budowaliśmy leśny plac zabaw, a na koniec mogliśmy wystrugać ciekawe rzeczy z patyczków.
Zabawa była wspaniała!
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025SOCIAL MEDIA
Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychPartnerzy
- MIASTO OTWOCK
- Oświata Miejska w Otwocku
- Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku
- Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Otwocku
- Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" Fundacji WOŚP
- Realizujemy ogólnopolski projekt edukacyjno-społeczny “Każdy inny – wszyscy równi”
- Nauczyciele matematyki uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA, który jest prowadzony przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.