Uczniowie podzieleni na dwie grupy, ok. 30 osobowe, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez edukatorów muzealnych pt. Dromaderka, komendantka, pierwsza dama, czyli dlaczego Aleksandra Piłsudska nie ma swojego pomnika. Uczestnicy zajęć mieli okazję, w tym niezwykłym miejscu związanym z Marszałkiem oraz etosem niepodległości, usłyszeć opowieść o dokonaniach pani Marszałkowej - wybitnej bojowniczki o niepodległość i działaczki społecznej. Stronę prywatną życia tej wyjątkowej kobiety oraz jej męża Józefa Piłsudskiego przybliżył, z okresu pobytu w Sulejówku, spacer odbyty przez uczestników zajęć po ogrodzie, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Dworku „Milusin”. Była to również okazja do poznania przedwojennego charakteru ogrodu oraz funkcji, jakie wtedy spełniał, znajduje się tam m.in. niewielka pasieka. Ozdobą rabaty Dworku jest dostojny krzew róży imienia Marszałkowa Aleksandra Piłsudska oraz tulipany Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pierwszy tulipan został ochrzczony w 2018 roku, natomiast sadzonka zakwitniętej róży w 2021 roku.
Dalsza część zajęć, po opuszczeniu pierwszego miejsca spotkania z historią rodzinną Piłsudskich, odbyła się w nowym budynku muzealno-edukacyjnym w przestrzeni ogólnospołecznej- w sześciu galeriach . Pięć z nich powiązana jest z poszczególnymi okresami życia i działalności Józefa Piłsudskiego, stąd noszą tytuł: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik i Marszałek. Całość wystawy zatytułowano: Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935.
Uczestnicy zajęć śledząc poszczególne etapy życia Marszałka Józefa Piłsudskiego, mieli okazję poznać jednocześnie historię rodzinną, młodość oraz dojrzałe życie Aleksandry Szczerbińskiej, noszącej od 1921 roku nazwisko Piłsudska. Marszałka i Aleksandrę Szczerbińską połączył, na pewnym etapie ich życia, wspólny cel, tj. walka o niepodległą Polskę. Uwagę zwiedzających przykuwały wspólne działania wymienionych bohaterów
z okresu konspiracji, m.in. akcja zbrojna na pociąg carski w 1908 roku pod Bezdanami, okres organizowania się niepodległościowych organizacji, czas Legionów oraz I wojny światowej, a następnie po 1918 roku wolnej Polski. Były to tylko niektóre epizody z życia Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej.
W końcowej części zajęć słuchacze mogli przekonać się, jak wielką rolę odegrała Aleksandra Piłsudska w działaniach związanych z zachowaniem pamięci i dziedzictwa swojego męża - Marszałka Józefa Piłsudskiego. Symbolem tego wysiłku, zarówno Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej, jak i całej rodziny stał się zielony kufer, do którego we wrześniu 1939 roku spakowane zostały pochodzące z Muzeum Józefa Piłsudskiego
w Belwederze pamiątki po Marszałku. Trafił on ostatecznie w ręce wdowy-Aleksandry Piłsudskiej przebywającej na emigracji w Londynie. Po powrocie rodziny z wychodźstwa, jego zawartość stała się zaczynem dzisiejszego Muzeum w Sulejówku. Na powstanie tego szczególnego miejsca pamięci-symbolu w Sulejówku, zaciążyła bez wątpienia decyzja Aleksandry Piłsudskiej z 1921 roku, kiedy to nabyła w tej miescowości, istniejący do dnia dzisiejszego „Drewniaczek”. Niebawem powstał tam dom rodzinny Piłsudskich – „Milusin”, a po 2008 roku Muzeum, natomiast od 2020 roku funkcjonuje obecnie istniejący kompleks muzealny.
W czasie zajęć padło również wyjaśnienie, dlaczego Aleksandra Piłsudska nie ma swojego pomnika. Z podanych przez edukatorów danych statystycznych uczestnikom zajęć, wynika, że w krajobrazie kulturowym polskich miast i miejscowości przewagęw upamiętnianiu sławnych ludzi zdecydowany prym wiodą mężczyźni. Co w pewnym stopniu może tłumaczyć brak upamiętnienia pomnika tej niezwykłej Kobiety Niepodległości. Przytoczone zasługi Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej w naszej najnowszej historii jednoznacznie wskazują na potrzebę powstania pomnika. Byli o tym również przekonani uczestnicy tych bardzo ciekawych zajęć edukacyjnych.