• 81. rocznica powstania w  getcie warszawskim

          • 19 kwietnia 2024 roku delegacja uczniów pocztu sztandarowego naszej szkoły z  Dyrektor szkoły Panią Katarzyną Fogińską, z okazji 81. rocznicy wybuchu  powstania w getcie warszawskim złożyła  kwiaty i zapaliła znicze przy Kamieniu Pamięci Żydów Otwockich. Powstanie to rozpoczęte 19 kwietnia 1943 roku przez kilkuset bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, pomimo  heroicznej walki, nie miało szans na powodzenie. Bohaterscy powstańcy z getta warszawskiego, zdając sobie sprawę z beznadziejnego położenia, wybrali śmierć z bronią w ręku. Skazani na nieuchronną zagładę nie chcieli ginąć biernie.

            W ten symboliczny sposób społeczność SP 5 oddała, zgodnie z coroczną tradycją,  cześć zarówno bohaterskim bojownikom getta warszawskiego, jak i pomordowanym przez niemieckich okupantów otwockim Żydom. Zostali oni przez Niemców rozstrzelani lub wywiezieni do Treblinki w sierpniu i we wrześniu 1942 roku.  

            W składzie delegacji pocztu sztandarowego znaleźli się z uczniowie klasy 7b: Marcel Przybyszewski, Michał Tratkiewicz, Małgorzata Ceremuga, Zofia Gibuła i Natalia Majchrzyk.

          • Otwarcie ronda im. Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej

          • Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 z dumą przewodniczyła uroczystemu otwarciu ronda u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Majowej oraz nadaniu mu imienia dwóch wybitnych Polek, Kobiet Niepodległości - Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej, które miało miejsce w dniu 17 kwietnia.

            Oficjalnego otwarcia ronda dokonali Pan Prezydent Jarosław Margielski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Otwocka pan Jakub Kosiński i Pan Arkadiusz Krzyżanowski oraz Pan Krzysztof Jaraczewski – wnuk Pani Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej. Następnie poświęcenia ronda dokonał ksiądz proboszcz parafii pw. M.B Częstochowskiej - Wojciech Kraiński. Po zakończonej ceremonii otwarcia goście przemieścili się do budynku naszej szkoły, gdzie zaprezentowaliśmy występ artystyczny poświęcony postaciom Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej.

            Wydarzenie to było nas długo wyczekiwanym momentem zamknięcia i podsumowania działań zmierzających do uczczenia tych dwóch bohaterek, które swym dziełem odcisnęły swój ślad również w naszym mieście. Nadając imiona Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej miejscu, które znajduje się tak blisko naszej szkoły, oddaliśmy hołd ich dziedzictwu.

            Dziękujemy Radzie Miasta Otwocka za przychylenie się do naszego wniosku i podjęcie uchwały o nadaniu rondu imienia Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej. Dziękujemy Panu Prezydentowi za wsparcie naszej inicjatywy i starania, by to miejsce wyglądało godnie.

            Podczas uroczystości nastąpiło również podsumowanie i rozdanie nagród laureatom zorganizowanego przez naszą szkołę Miejskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Drogi do Niepodległej” II edycja „Orlęta w walce o niepodległość w latach 1918-1920”.

            Nagrodzeni uczniowie to:

            Konkurs literacki

            I miejsce Alicja Pawlikowska kl.8b SP5

            II miejsce Wiktor Fogiński kl. 4a SP5

            III miejsce Lena Szafrańska kl. 7b SP5, Błażej Gromek SP4

            Wyróżnienia: Zuzanna Dąbrowska SP4, Anna Bernat kl. 5a SP5, Antonina Pielas kl. 7b SP5

            Konkurs plastyczny:

            I miejsce Liliana Mikosz kl. 2b SP5

            II miejsce Rafał Rafalski kl. 3b SP5

            III miejsce Antoni Pawlikowski kl.3a SP5, Antonina Kajka kl.2b SP5

            Wyróżnienia: Nela Korman kl.3b SP5, Hanna Pawlikowska kl.1b SP5, Tomasz Gniadek kl.3b SP5

            Serdeczne gratulacje dla laureatów konkursu i podziękowania dla wszystkich nauczycieli SP5, którzy przyczynili się do tak wspaniale zorganizowanej uroczystości.

            Składamy również serdeczne podziękowania dla firmy K&K Family, która bezinteresownie użyczyła nam rekwizytów do naszego przedstawienia. 

            Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Wycieczka uczniów klas pierwszych do Muzeum Narodowego

          • 16 kwietnia uczniowie klasy 1a i 1b pojechali do Muzeum Narodowego w Warszawie. W czasie wędrówki po galeriach  mogli dowiedzieć się o tym, czym jest Muzeum, jakie pełni funkcje i kto w nim pracuje. Uczniowie mieli możliwość nauczyć się muzealnego słownika. Poznali różnicę między zabytkiem a eksponatem i dowiedzieli się, co to jest arcydzieło. 

            Wycieczka do Muzeum to doskonała okazja do rozwoju wrażliwość na piękno, uczenia się odczuciami wyrażania opinii oraz dzielenia się i emocjami. W czasie pobytu w Muzeum oprócz ciekawostek w ciekawy sposób przekazywanych przez panią przewodnik, dzieci z wielkim zapałem wykonywały wszystkie zadania, które były im stawiane. Wycieczka była doskonałą inspiracją do odkrywania świata oraz poznawania kultury i piękna dzieł sztuki.

          • 13 kwietnia 2024 roku Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • Poczet Sztandarowy  Szkoły Podstawowej  nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi  im. Jadwigi Korczakowskiej oraz reprezentacja uczniów klas 7 i 6 z wychowawcami 12 kwietnia uczestniczyli w patriotycznej uroczystości upamiętniającej Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.  Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku, w parafii ks. Pallotynów. Eucharystia pod przewodnictwem ks. Dominika Brzezińskiego,  w koncelebrze z ks. proboszczem Wiesławem Wilmańskim, została odprawiona w intencji pomordowanych w Katyniu i w innych miejscach kaźni na Wschodzie.

            Dalsza część spotkania odbyła się pod pomnikiem “Katyń 1940”, który znajduje się na placu kościelnym. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali: Prezydent Otwocka Jarosław Tomasz Margielski i Starosta Powiatu Krzysztof Szczegielniak oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich. Po odczytaniu Apelu Poległych, został przedstawiony program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie przez delegacje wieńców i wiązanek kwiatów.

            Naszą szkołęę w poczcie sztandarowym reprezentowali następujący uczniowie: Małgorzata Ceremuga, Zofia Gibuła, Paulina Korzeń, Paulina Krogul, Natalia Majchrzyk, Marcel Przybyszewski i Michał Tratkiewicz z klasy 7b oraz Szymon Rydel z klasy 7a.  

          • Uroczystość otwarcia ronda im. Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej

          • Zapraszamy na uroczystość otwarcia ronda im. Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej, która odbędzie się 17 kwietnia 2024 r. o godzinie 12.00 u zbiegu ulic Majowej i Grunwaldzkiej.

            W programie uroczystości:

            - występ artystyczny uczniów naszej szkoły, pt. „Aleksandra Piłsudska i Maria Pilecka - Kobiety Niepodległości”,

            - wręczenie nagród uczestnikom II edycji konkursu literacko-plastycznego, „Drogi do Niepodległej”,

            - poczęstunek.

          • Warsztaty kulinarne w klasie 1b

          • 11 kwietnia w kasie 1b odbyły się warsztaty kulinarne. Uczniowie odpowiednio przygotowani do wykonywania swoich zadań z wielkim zaangażowaniem wykonali pizzę i sałatkę warzywną

            Asystowali także przy przygotowywaniu napoju pomarańczowego i lodów truskawkowych. Radość z wykonywania zadań kulinarnych u dzieci była bezcenna.

          • Wycieczka uczniów klasy 5a

          • 10 kwietnia uczniowie klasy 5a wraz z opiekunami po raz kolejny spotkali się nad Świdrem z przewodniczką Leśnych Band. Tym razem podziwialiśmy budzące się do życia rośliny, jak zawsze piliśmy napar z ziół, budowaliśmy leśny plac zabaw, a na koniec mogliśmy wystrugać ciekawe rzeczy z patyczków.

            Zabawa była wspaniała!

            Zachęcamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Spotkanie uczniów klas siódmych z Prokuratorem

          • 5 kwietnia w naszej szkole gościliśmy Pana Prokuratora Jarosława Sochę, który pracuje w Prokuratorze Rejonowej w Otwocku. Spotkanie z uczniami klas siódmych dotyczyło odpowiedzialności karnej nieletnich w świetle prawa. 

            Pan Prokurator podejmował zagadnienia bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy oraz uzależnień, a także innych zachowań, za które dziecko po ukończeniu 15 roku życia może ponosić odpowiedzialność karną. Ilustrował je ciekawymi przykładami z własnej praktyki zawodowej. Na koniec opowiedział o pracy prokuratora i warunkach, które należy spełnić, aby nim zostać. Bardzo dziękujemy Panu Prokuratorowi za ciekawe i pouczające spotkanie.

          • Wycieczka uczniów klasy 5a

          • 3 kwietnia uczniowie klasy 5a wybrali się na warsztaty czekoladowe do Nowego Gurewicza w Otwocku. Podczas ich trwania poznali sposób produkcji: od ziaren kakaowca, przez proces obróbki, rozpuszczania, aż po gotowe słodkości. Wskazali pozytywny wpływ czekolady na organizm człowieka oraz odkryli, jakie rodzaje czekolady warto jeść

            Dodatkowo każdy uczestnik mógł skosztować owoców zanurzonych w ciepłej czekoladzie spływającej z fontanny. Uczestnicy samodzielnie wykonali tabliczkę czekolady deserowej i przepięknie ją ozdobili smakowymi posypkami. Udział w warsztatach zakończył się zapakowaniem przygotowanej tabliczki.

          • Wycieczka uczniów klas czwartych

          • 27 marca uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w wycieczce szkolnej do teatru Syrena w Warszawie. Uczniowie naszej szkoły podziwiali musical pt. "Kajko i Kokosz”.

          • Wiosenne przebudzenie mocy...

          • Wiosenne przebudzenie mocy...
            Takie hasło przyświecało uczniom klas IV-VIII 21 marca. W tym dniu wspólnie świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Było radośnie, kolorowo, energetycznie i z przytupem ( i to dosłownie ). Impreza  wytworzyła poczucie wspólnoty, ale przede wszystkim była świetną zabawą. Pokazaliśmy, że mamy wyobraźnię, poczucie humoru i niezmierzone pokłady kreatywności.

          • Śladami powstania styczniowego w powiecie stanisławowskim

          • 26 marca uczniowie klasy 5a z wychowawcą panią Magdaleną Skrzypczak i panem Wojciechem Pawlikiem, wspólnie z klasą 7 pani Jolanty Wnuk z SP4, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Publicznej Bibliotece Powiatowej w Otwocku. Spotkanie dotyczyło powstania styczniowego na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego. Zajęcia przeprowadził p. Bogdan Kuć,  który od 30 lat zajmuje się tematyką powstania styczniowego. Jest twórcą Muzeum Powstania Styczniowego w Stanisławowie, a także autorem książki związanej z powstaniem styczniowym na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego. Wymieniona monografia  ma ukazać się niebawem drukiem.   Uczniowie w trakcie warsztatów mieli okazję obejrzeć również wystawę pt. „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego na terenie Powiatu Otwockiego”.

            Prelegent, z wrodzoną sobie pasją, przedstawił  słuchaczom stronę organizacyjną powstania,  jego przebieg z uwzględnieniem działalności władz cywilnych oraz działań zbrojnych poszczególnych dowódców wojskowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty związane z tym największym zrywem niepodległościowym  XIX wieku. 

            Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać poszczególne elementy strojów powstańczych. Przymierzali konfederatki - nakrycia głów powstańców, szyte własnoręcznie przez prowadzącego, wg. wzorów zaczerpniętych ze źródeł z epoki. Dużą atrakcją spotkania okazała się broń powstańcza, każdy mógł ją wziąć do ręki. Była to okazja do obcowania z historią w nietypowy sposób, nie tylko na drodze intelektualnej, ale także zmysłowej. Poprzez dotyk i towarzyszące temu emocje uczestnicy mogli przenieść się, wniknąć w historię związaną z powstaniem styczniowym. Broń sieczna: kosy, szable, bagnety (m.in. tasak gladius) oraz broń palna wzbudzały największe emocje. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się amunicja z okresu powstania: kule armatnie i naboje do broni palnej, a także narzędzia do  jej wytwarzania.

             Przekaz o powstaniu styczniowym może na długo zapaść w pamięci uczestników tego wyjątkowego spotkania. Było ono możliwe dzięki uprzejmości Dyrektor Publicznej Biblioteki Powiatowej, pani Anny Bielickiej. Z wymienioną placówką kulturalną nasza szkoła ma przyjemność współpracować już od wielu lat. 

          • Wyniki Powiatowego Konkursu Palm Wielkanocnych

          • Z przyjemnością informujemy, że w Powiatowym Konkursie Palm Wielkanocnych pierwsze miejsce w kategorii klas 4-6 zajęła Zuzanna Jabłońska z klasy 5b. Wyróżnienie otrzymała uczennica Inga Trzaskowska. Drugie miejsce w kategorii klas 1-3 przypadło duetowi dziewczynek z klasy 1a i 7b, tj. Aleksandrze Pietrzak i Barbarze Chojnackiej. Wyróżnienie w kategorii dzieci i dorośli to praca ucznia klasy 2b - Luka Zviahintsev. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

          • Sukces uczniów klasy 1a

          • Z radością informujemy, że uczniowie klasy 1a zajęli II miejsce w konkursie plastycznym organiziwanym przez otwocki MOKTIS. Uczestnicy wielkanocnego konkursu plastycznego mieli za zadanie wykonać prezentację przestrzenną o tematyce, nawiązującej do tradycji tychże świąt. Gratulujemy!

          • W świetlicy szkolnej

          • W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową w naszej szkolnej świetlicy odbyły się warsztaty plastyczne, w ramach których dzieci miały możliwość wykonania swojej palmy. Własnoręcznie zrobione z pewnością będą miłym akcentem najbliższej niedzieli.

          • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca o godz. 10.00 poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział we Mszy Świętej w kościele pw. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, odprawionej przez ks. proboszcza Cezarego Krawczyńskiego w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Po Mszy  nastąpił przemarsz pod pomnik Żołnierzy Wyklętych u zbiegu ulic Hożej i Andriollego. Pomnik ten upamiętnia  żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, którzy byli więzieni, torturowani i mordowani przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD oraz komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego na terenie  Otwocka. Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie z pocztu sztandarowego złożyli kwiaty i zapalili znicze przy popiersiu Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz w miejscu pamięci Wojciecha Szpakowskiego ps. „Wojtek”.

            Od 1 do 16  marca na lekcjach historii w klasach 4-8 realizowano treści poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Podczas lekcji uczniowie przedstawiali przygotowane przez siebie prace plastyczne-plakaty,dotyczące walki Żołnierzy Niezłomnych z systemem komunistycznym o niepodległą i suwerenną Polskę w latach 1944-1963.

            Do najczęściej przywoływanych postaci należał: Rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, ppłk Łukasz Ciepliński,Józef Franczak „Lalek”, Wojciech Szpakowski ps. „Wojtek”  oraz  mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” . 7 marca br. przypadła 75. rocznica śmierci H. Dekutowskiego„Zapory” cichociemnego, jednego z najsłynniejszych bohaterów antysowieckiej partyzantki. W jego oddziale walczył Wojciech Szpakowski ps. Wojtek. Pojawił się również temat zdrajców Żołnierzy Wyklętych, którzy przekreślając swoje dotychczasowe bohaterskie dokonania , z czasów niemieckiej i późniejszej okupacji, poszli na współpracę z władzą komunistyczną. W wyniku tej współpracy budowali swoje powojenne kariery w PRL- u  na śmierci, tragedii i nieszczęściu innych.

            3 marca uczniowie, rodzice oraz absolwenci naszej szkoły wzięli udział w XII edycji Biegu Tropem Wilczym na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej. Tegoroczny bieg „Wilczym Tropem” należał do największych w Polsce, wzięła w nim rekordowa liczba uczestników. W programie znalazły się również imprezy towarzyszące, m.in. Centralna Biblioteka Wojskowa udostępniła materiały dydaktyczne, miała miejsce również inscenizacja wojenna przeprowadzona przez Muzeum 2. Korpusu Wojska Polskiego z Józefowa.

          • Ogromny sukces reprezentacji chłopców klas 4-6 w siatkówce.

          • W środę 20 marca jako mistrz powiatu otwockiego reprezentacja chłopców klas 4-6 pojechała na zawody rejonowe w siatkówce. Odbyły się one w Kobyłce. W pierwszym meczu przegraliśmy 2-1 ze szkołą sportową z Wołomina. W drugim spotkaniu przegraliśmy 2-0 ze szkołą sportową ze Stanisławowa. W meczu o 5. miejsce wygraliśmy  ze szkołą z Pomiechówka 2-0. Poziom tego turnieju był naprawdę wysoki. Nasza drużyna rywalizowała z chłopcami, którzy na co dzień grają w siatkówkę rozgrywkach ligowych. Zebraliśmy cenne doświadczenie i pokazaliśmy się z naprawdę dobrej strony. Ogromne gratulacje dla naszych chłopców!

          • Wycieczka uczniów klasy 4a

          • 20 marca uczniowie klasy 4a byli na zajęciach kreatywnych w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Ich tematyka była związana ze świętami wielkanocnymi.