• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

          • Rok szkolny rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie zgromadziliśmy się na dziedzińcu szkoły. Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego i zaśpiewaniu hymnu, któremu towarzyszyło wciągnięcie flagi na maszt, swoje słowa do wszystkich zebranych skierowała Pani Dyrektor Katarzyna Fogińska. Do uczniów zwrócił się także Pan Arkadiusz Krzyżanowski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Otwocka.​​​​​​

            W dalszej części uroczystości uczniów klas pierwszych powitała Alicja Pawlikowska – uczennica klasy 8b. Ważną częścią tego dnia było ślubowanie pierwszaków i pasowanie ich na uczniów. Następnie Pani Dyrektor przypomniała wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej. Uroczystość uświetniłą recytacja wiersza „Bzura” przez Zofię Gibułę, uczennicę klasy 7b oraz wykonanie piosenki z okresu Powstania Warszawskiego przez Wiktora Fogińskiego, ucznia klasy 4a. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalonych zniczy przed pamiątkową tablicą, która znajduje się na ścianie budynku szkoły przez delegację szkoły, a następnie wyprowadzenie Pocztu Sztandarowego. Po usłyszeniu pierwszego dzwonka uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

            Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

          • Poczet Sztandarowy  naszej szkoły 1 września 2023 roku wziął udział w patriotycznej uroczystości poświęconej 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej.  Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.00 Mszą Świętą polową na cmentarzu parafialnym, którą odprawił ks. dziekan Bogdan Sankowski. Po okolicznościowych przemówieniach,  prezydenta Otwocka Jarosława Tomasza Margielskiego oraz starosty otwockiego Krzysztofa Szczegielniaka, nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na kwaterę główną pod pomnik centralny, upamiętniający poległych żołnierzy.

            Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu Apelu Poległych, Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oddało salwę honorową, po której złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów. Uroczystość na cmentarzu zakończyła modlitwa za poległych, odmówiona przez księdza dziekana Bogdana Sankowskiego.

            Naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowali: Łukasz Pokora i Alicja Pawlikowskaz klasy 8b oraz  Małgorzata Ceremuga i  Natalia Majchrzyk z klasy 7b.

          • SP5 Szkołą pełną talentów

          • Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do akcji Lidla „Szkoły Pełne Talentów". Prosimy wszystkich naszych przyjaciół o przekazywanie Talenciaków na konto naszej placówki lub o przynoszenie ich do szkoły. Można je przekazać opiekunom wolontariatu: Pani Renacie Nowickiej, Pani Katarzynie Witak i Pani Annie Franczak – Zidka oraz Panu Mariuszowi Krzeszowskiemu lub wrzucić do pudełka, które od poniedziałku będzie stało przy wejściu do szkoły. Zebrane Talenciaki wymienimy na pomoce dydaktyczne dla uczniów.

          • „Gang Mocniaków w SP5”

          • Od 28 sierpnia w sklepach Biedronka trwa nowa akcja, podczas której można zbierać naklejki i wymieniać je na maskotki. W dwóch zbiórkach, które do tej pory odbyły się w naszej szkole, udało nam się zebrać ponad 180 pluszaków. Zachęceni tym sukcesem proponujemy kolejną zbiórkę naklejek. Można je przynosić do końca listopada do opiekunów wolontariatu – Pani Renaty Nowickiej, Pani Katarzyny Witak i Pani Anny Franczak – Zidka oraz do Pana Mariusza Krzeszowskiego. Wymienimy je na maskotki, które zawieziemy do Centrum Zdrowia Dziecka.

          • Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego

          • 28 sierpnia w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku odbyło się uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Z rąk Pana Prezydenta Jarosława Margielskiego oraz Dyrektora Oświaty Miejskiej Pana Grzegorza Michalczyka odebrało je troje nauczycieli naszej szkoły: Pani  Ewelina Rokicka, Pani Renata Walicka i Ksiądz Aliaksei  Papliouka. Podczas wakacji stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskał również Pan Mariusz Krzeszowski. Gratulujemy!

          • „Noc Wolności” w Otwocku 2023

          • 15 sierpnia poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w Nocy Wolności w Otwocku – wydarzeniu upamiętniającym 104. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

            O godzinie 14.00 poczet sztandarowy uczestniczył w oficjalnym odsłonięciu pomnika „Biało – Czerwonej Iskry”, który upamiętnia tragiczną śmierć pilotów mjr. Tomasza Pajórka oraz mjr. Mariusza Oliwę. Wymienieni piloci zginęli w katastrofie lotniczej 11 listopada 1998 r. w  otwockim Soplicowie, w dniu 80. rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości​​​​​​.

            O godzinie 15.00 na tarasie Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego została odprawiona Msza Święta polowa, której  przewodniczył ks. dziekan Bogdan Sankowski. Po Eucharystii o godzinie 16.00 nastąpiło przejście pocztów sztandarowych
            i uczestników uroczystości oraz zaproszonych gości pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

            Po odśpiewaniu, przez zgromadzonych, hymnu Polski, prezydent Jarosław Tomasz Margielski przypomniał w przemówieniu historyczne wydarzenia związane z wojną 1920 roku,  następnie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anita Czerwińska odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego. List Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka przeczytał Mateusz Kudlicki, Dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego.  Po okolicznościowych przemówieniach, przeprowadzony został Apel Pamięci przez strzelców Związku Strzeleckiego „Strzelec” Jednostki Strzeleckiej 1548 im. Żołnierzy AK IV Rejon „FROMCZYN” w Karczewie. Na koniec delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

            W poczcie sztandarowym szkołę reprezentowali: Absolwent naszej szkołyKarol Majchrzyk, Michał Tratkiewicz, Małgorzata Ceremuga, Paulina Korzeń i Paulina Krogul – uczniowie klasy 7b oraz Alicja Pawlikowska z klasy 8b.

          • 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

          • 1 sierpnia br. poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w miejskich obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się na Skwerze Szarych Szeregów w obecności powstańców, kombatantów, przedstawicieli samorządu miasta i powiatu Otwocka, organizacji, instytucji, szkół, harcerzy ZHP Otwock, Klubu Zryw MC Poland oraz mieszkańców i zaproszonych gości. O godz. 17.00 rozległo się Warsaw Calling oraz dźwięk syren, następnie minutą ciszy i odśpiewaniem hymnu Polski uczczono pamięć poległych powstańców, po czym zapalono znicz pod Pomnikiem Szarych Szeregów. Tegoroczne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego upłynęły pod hasłem „ Miłość istnieje zawsze”. Uczestnicy uroczystości obejrzeli film w reżyserii Tadeusza Śliwy z autorskim, hiphopowym utworem Wojtka Sokoła „Miłość zawsze jest”.

            W okolicznościowych przemówieniach Prezydenta Otwocka Jarosława Tomasza Margielskiego, następnie Jana Rędaszki, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Nr 4 „Fromczyn” w Otwocku oraz w liście od Ministra Obrony Narodowej
            Mariusza Błaszczaka, przeczytanym przez Mateusza Kudlickiego, Dyrektora oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego, przywołano pamięć bohaterów narodowych. Po przemówieniach odbył się uroczysty Apel Pamięci w hołdzie powstańcom Warszawskim
            i wszystkim, którzy w tamtych czasach walczyli o wolność ojczyzny. Apel Pamięci przeprowadził  pododdział strzelców ZS „Strzelec” JS 1548 im. Żołnierzy Armii Krajowej IV Rejon „Fromczyn”.

            Po złożeniu wiązanek kwiatów przez poszczególne delegacje, odbyła się część artystyczna, w której zaprezentowano piosenki powstańcze, odśpiewane przez dzieci
            z przedszkola nr 18 w Otwocku. Uświetnił ją występ wokalisty Arkadiusza Lenarcika wraz z Zawodową Orkiestrą Wiatrową.

            Podczas uroczystości w poczcie sztandarowym szkołę reprezentowali: Patryk Zapaśnik z klasy 8b oraz Zofia Gibuła, Natalia Majchrzyk  i Marcel Przybyszewski – uczniowie klasy 7b.

          • Giganci Programowania w Otwocku zapraszają na bezpłatną naukę programowania!

          • Na warsztaty zapraszamy wszystkich uczniów ze szkół podstawowych i średnich: Zajęcia odbędą się w sobotę i niedzielę 2-3, 9-10 oraz 16-17 września Dla młodszych uczestników przygotowaliśmy ciekawe projekty w Scratch, Minecraft Education Edition oraz AppInventor Starsi będą mogli spróbować sił w programowaniu w językach C#, Python, C++.

            Tematem warsztatów będzie Sztuczna Inteligencja - „Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłości”. Zajęcia odbędą się w Otwocku przy ul. H. Kołłątaja 4 Zapisy na: https://www.kodujzgigantami.pl/ Celem akcji jest popularyzacja nauki programowania oraz zwiększanie świadomości w zakresie nowych technologii już od najmłodszych lat. Jest to świetna okazja do rozpoczęcia prawdziwej przygody z programowaniem! Patronat nad wydarzeniem sprawują: Prezydent Otwocka Minister Edukacji i Nauki.

          • Kolonie letnie dookoła Krakowa

          • Przyszła pora powspominać szkolne kolonie letnie! Wakacyjny wyjazd organizowany przez SP5 odbył się dniach 10-15 lipca. Liczna grupa uczniów i absolwentów wyruszyła tym razem na zwiedzanie Krakowa i okolic. Nasza baza noclegowa mieściła się w Eko-Hotelu w Wieliczce, który dysponował wspaniałym placem zabaw i mini-zoo. Dzięki temu można było przejrzeć się z bliska codziennym zwyczajom bocianów i żurawi oraz pogadać z egzotycznymi papugami. W programie wyjazdu znalazły się nie tylko obiekty kultury i rozrywki, ale czas uczestników kolonii był również wypełniony wędrówkami po okolicznych parkach ukazujących charakterystyczne krajobrazy jury podkrakowskiej.

            Pierwszego dnia grupa zwiedzała Kopalnię Soli w Bochni. Uczestnicy zjechali starym szybem górniczym do podziemi, aby przejść świetnie przygotowanym szlakiem turystycznym, w którym usłyszeli historię starej kopalni. Najbardziej emocjonującym momentem było przepłynięcie łodzią w skalnym wyłomie, gdzie płynęła solanka. Drugiego dnia odbył się wielokilometrowy trekking po Ojcowskim Parku Narodowym. W czasie wędrówki grupa zwiedziła Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, zobaczyła ruiny zamku w Ojcowie i zamek w Pieskowej Skale, przeszła Jaskinię Łokietka i Bramę Krakowską, jak również dotknęła Maczugi Herkulesa. Kolejny dzień dostarczył wszystkim uczestnikom najwięcej adrenaliny, gdyż dla wielu był próbą zmagania się z lękami szybkości i wysokości – chodzi o wrażenia z rollercoasterów w Energylandii. Niektórym udało się pokonać strach i wsiąść na Hyperiona, Formułę lub Zadrę. Nieco spokojniej było następnego dnia, w czasie którego grupa odbyła wycieczkę do Krakowa i Wadowic. W Krakowie odwiedzili m.in. Muzeum pod Rynkiem, a w Wadowicach Bazylikę i Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Kolejny dzień poświęcony był na zwiedzanie Sanktuarium w Łagiewnikach, a po południu uczestnicy wybrali się na wodną zabawę do nowo utworzonego kompleksu kąpielisk zbudowanego w kamieniołomie na Zakrzówku. Ostatniego dnia tuż przed powrotnym wyjazdem grupa przespacerowała się malowniczymi dolinami i wąwozami Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”.

            Cały wyjazd bogaty w przeróżne doznania i obrazy na długo pozostanie w pamięci uczestników. Uczestnicy dziękują organizatorom wyjazdu: p. Katarzynie Chojnackiej, p. Ewie Nafalskiej, p. Ewie Musiał i p. Dyrektor Katarzynie Fogińskiej. Mamy nadzieję, że tego typu wyjazdy letnie staną się stałą atrakcją w naszej szkole.

            Zachęcamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Zakończenie roku szkolnego uczniów klas 1-7

          • Dzień zakończenia roku szkolnego rozpoczął się od Mszy Świętej, która została odprawiona o godzinie 8.30 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Godzinę później na sali gimnastycznej rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas 1-3. Uświetnił ją występ uczniów klasy 3a i 3b przygotowany przez wychowawców klas: Panią Monikę Wawer i Panią Agnieszkę Szcześniak. Nad muzyką czuwała Pani Katarzyna Witak.​​​​​​​​​​​​​​

            Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas 4-7 rozpoczęło się o godzinie 11.00. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia. Znajdują się one w galerii.

          • Zakończenie roku szkolnego uczniów klas ósmych

          • W czwartek 22 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas ósmych. Podczas uroczystości oprócz wręczenia świadectw, dyplomów i nagród nastąpiło również wbicie gwoździa jako symbol kolejnego rocznika uczniów, którzy kończą naukę w naszej szkole. Dokonali tego: Maciej Wójcikowski z klasy 8a i Natalia Walter z klasy 8e. Ważną częścią uroczystości było także przekazanie sztandaru i złożenie ślubowania przez ósmoklasistów. 

            Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z uroczystości. Znajdują się one w galerii.

          • Podziękowania

          • Miło nam poinformować, że nasza Szkoła otrzymała certyfikat uznania za udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym "Każdy inny - wszyscy równi".  Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas  wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w realizację zadań projektowych. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć świat osób, które są inne, a jednak takie same jak my!

          • Podsumowanie całorocznej pracy Samorządu Uczniowskiego

          • W środę 21 czerwca odbyło się walne zebranie Samorządu Uczniowskiego, na którym podsumowano całoroczną pracę. Amelia Galikowska i Patryk Zapaśnik - członkowie Zarządu Samorządu Uczniowskiego oraz Natalia Świetlik, Kosma Ojeda- Bekier, Amelia Mikosza, Patrycja Rutkowska, Roman Berezowski pokazywali zdjęcia i opowiadali o tym, co w tym roku zrobili, w jakie akcje i zadania zaangażowano uczniów naszej szkoły. Podczas spotkania wręczono dyplomy laureatom konkursu "Czas spędzony z rodziną" , zorganizowanego przez Zarząd Samorządu Uczniowskiego.

          • Pożegnanie uczniów klas ósmych przez siódmoklasistów

          • We wtorek 20 czerwca odbyło się pożegnanie uczniów klas ósmych przez ich o rok młodszych kolegów i koleżanki. Uczniowie klas siódmych wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali humorystyczny występ, którego ósmoklasiści długo nie zapomną.

            Podczas występu zostały wyświetlone zdjęcia z okresu ich nauki w naszej szkole, które wywołały uśmiech na wielu twarzach. Na zakończenie apelu uczniowie klas siódmych wręczyli swoim kolegom drobne pamiątkowe upominki.

            Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć. Znajdują się one w galerii.

          • Wręczenie nagród Prezydenta Miasta Otwocka

          • 19 czerwca odbyło się wręczenie nagród Prezydenta Miasta Otwocka za wybitne osiągnięcia i najwyższą średnią ocen w roku szkolnym 2022/2023. Spośród uczniów naszej szkoły za wybitne osiągnięcia zostali nagrodzeni: Kalina Cisek z klasy 8d, Dominika Szafrańska z klasy 8d i Filip Munduć z klasy 8e, a za najwyższą średnią ocen - Zofia Gibuła z klasy 6b. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

          • Wycieczka uczniów klasy 5a

          • W poniedziałek 19 czerwca uczniowie klasy 5a byli na wycieczce w Kazimierzu Dolnym. Pogoda była wspaniała – cały czas świeciło słońce. Zwiedziliśmy rynek oraz zamek i basztę. Weszliśmy także na Górę Trzech Krzyży i przeszliśmy Wąwozem Korzeniowy Dół.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Dzień Pustej Klasy

          • 16 czerwca obchodziliśmy Dzień Pustej Klasy. Tego dnia uczyliśmy się na dworze. Umożliwiła nam to piękna pogoda. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w galerii.