Dziś z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka na każdego ucznia czekała słodka niespodzianka – wata cukrowa przygotowywana w nowej profesjonalnej maszynie zakupionej do naszej szkoły.
Słodka niespodzianka dla uczniów
Wycieczka do kina uczniów klas pierwszych
Nareszcie nadszedł czas wspólnego wyjścia zorganizowanego z okazji otrzymania nagród w konkursach „Przegląd jasełek” i „Ozdoba wielkanocna”, w których brali udział uczniowie klas pierwszych. Otrzymali oni bilety do kina na film pt.: "Istoty fantastyczne".
Wycieczka była doskonałą okazją do kształtowania wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej oraz integracji dzieci i wzmocnienia więzi koleżeńskich poprzez wspólne świętowanie sukcesu. Zadowoleni i pełni wrażeń w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. To był wyjątkowo udany dzień.
Mała rzecz, a cieszy
Kręte, strome, kamieniste, a może hiszpańskie? Są w wielu popularnych turystycznie miejscach. O czym mowa? Oczywiście o schodach! My też od niedawna mamy nowe schody prowadzące wprost do świetlicy szkolnej, zgrabne, wyjątkowe i cieszące się coraz większym uznaniem. Trzy niewielkie stopnie radości i komfortu!
Dziękujemy!
Lekcja quillingu w klasie 1a
22 maja w klasie 1a gościliśmy mamę jednej z uczennic – Panią Magdę, która zapoznała nas z nową techniką plastyczną o nazwie quilling. Jest to sztuka, która polega na zwijaniu wąskich pasków papieru w różne kształty i tworzeniu z nich pięknych obrazów. Nam udało się wykonać piękne kwiaty. Bardzo dziękujemy za to spotkanie!
Certyfikat Strażników Lasów
Na dzień 29 maja ogłoszone zostało Święto Strażnika Lasów. By im bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami, uczniowie klasy 1A namalowali przepiękną laurkę, która trafiła na GIGA LAURKĘ składającą się z 5184 prac małych artystów i zawiera najszczersze życzenia płynące z wielkich serduszek! W podzięce za udział w akcji otrzymaliśmy Certyfikat Strażników Lasów.
Laurka dla Strażników Lasów jest inicjatywą, której celem jest stworzenie ogólnopolskiej sieci Strażników Lasów poprzez edukowanie młodego społeczeństwa na temat ochrony lasów przed coraz częściej występującymi pożarami. Wszystkim Strażakom i Leśnikom z okazji ich święta życzymy jak najmniej pracy! :)
Udział uczniów naszej szkoły w VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Zaczarowany świat poezji dziecięcej”
22.05.2024r. w otwockim Teatrze im. Stefana Jaracza odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Zaczarowany świat poezji dziecięcej”. Konkurs objęty był honorowym patronatem Prezydenta Miasta Otwocka, a za jego organizację odpowiadała SP nr 8 w Otwocku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Hanna Andrasiak z kl.1, Grzegorz Włodarczyk z kl. 2 i Wiktor Fogiński z kl.4.
Uczniowie znakomicie poradzili sobie z recytacją i piękną interpretacją wybranych przez siebie wierszy. Wiktor Fogiński zajął III miejsce, Grzegorz Włodarczyk otrzymał wyróżnienie, a Hanna Andrasiak dyplom za udział w konkursie. Uczestnicy otrzymali także atrakcyjne nagrody i piękne ogrodowe kwiaty. Konkurs to ciekawe wydarzenie na artystycznej mapie Otwocka. Niewątpliwie przyczynia się do popularyzacji poezji dziecięcej i integracji dzieci z różnych otwockich placówek. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Warsztaty poetyckie w bibliotece szkolnej
17 maja biblioteka zorganizowała otwarte warsztaty poetyckie, w których uczestniczyli chętni uczniowie i nauczyciele. Warsztaty poprowadziły poetki Panie Iwona Świerkula i Anna Mikos. Podczas spotkania panie zaprezentowały swoje wiersze, a uczestnicy zastanawiali się/odkrywali, co teksty mówią o ich autorkach. W drugiej części spotkania rozprawialiśmy o tym, jak wygląda proces twórczy, skąd można czerpać pomysły na wiersze i jak nie zanudzić czytelnika.
Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jedną z najciekawszych i największych inspiracji do pisania własnych wierszy jest spotkanie z drugim człowiekiem. Dowiedzieliśmy się też wiele o tym, co to jest Fado, Haiku czy Ekfraza. Niektórzy nabrali odwagi, by opowiedzieć o swoich próbach pisarskich, a inni zadeklarowali, że spróbują pisać wiersze. To było udane spotkanie! Na koniec najaktywniejsi uczestnicy otrzymali nagrody w postaci tomików wierszy z dedykacjami. Bardzo dziękujemy Pani Ani i Pani Iwonie za obecność i pomoc w skutecznym oswajaniu poezji!
Konkurs filmowy
Fundacja Rozwoju Cyfrowych Sztuk Filmowych ogłasza konkurs filmowy dla dzieci „Czym według mnie jest Cyberbezpieczeństwo?”. Konkurs jest adresowany dla dzieci ze szkół podstawowych Otwocka (kategoria klasy 4-6 oraz 7-8). Szczegóły na stronie http://www.frcsf.eu/nasze-projekty/
Egzamin ósmoklasisty
W dniach 14 – 16 maja ósmoklasisty przystąpili do egzaminu kończącego szkołę podstawową - sprawdzianu wiedzy i umiejętności z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Oto krótka fotorelacja z tego ważnego wydarzenia.
Sukces uczniów naszej szkoły
Uczniowie naszej szkoły Maciej Przybyszewski z klasy 5a i Marcel Przybyszewski z klasy 7b zajęli I miejsce w Konkursie „Wielkanoc w domu Pileckich” organizowanym przez Młodzieżową Radę Muzeum. Miał on na celu nie tylko rozwijanie talentów artystycznych, ale również promowanie tradycji i kultury wielkanocnej.
Do konkursu zgłoszono wiele wspaniałych prac. Podczas oceny zgłoszeń przez komisję jurorską szczególną uwagę zwracano na zgodność pracy z tematem konkursu, oryginalność podejścia do tematu, walory artystyczne oraz zachowanie tradycji.
Gratulujemy chłopcom i życzymy dalszych sukcesów!
https://muzeumpileckich.pl/2024/04/30/wyniki-konkursu-wielkanoc-w-domu-pileckich-2024/
Nagrody w konkursie "BIAŁO-CZERWONA" rozdane!
W ramach obchodów Dnia Flagi RP i 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja został ogłoszony w naszej szkole konkurs fotograficzny "BIAŁO-CZERWONA w moim domu, moim mieście, moim kraju...". Uczniowie w dniach 1-6 maja mogli nadsyłać fotografie, na których przedstawiali jak świętują narodowe święta majowe, a głównym motywem zdjęć miała być polska flaga.
1Z uczniów, którzy wzięli udział w konkursie i nadesłali swoje fotografie szczególne wyróżniono:
- Piotra Kiljana z kl. 2a
- Nelę Korman z kl. 3b
- Wiktora Brzozowskiego z kl. 4b
- Izabelę Rębkowską z kl. 4b
Za najlepsze prace wręczono dyplomy i nagrody. Gratulujemy wyróżnionym!
Poniżej prezentujemy wybrane prace uczestników konkursu.
12
Wycieczka uczniów klas pierwszych i drugich do Nadleśnictwa Celestynów
7 maja uczniowie klas drugich, a 9 maja uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zachwycającej wycieczce do Nadleśnictwa w Celestynowie. Była to dla dzieci wspaniała okazja zbliżenia się do natury i możliwość cieszenia się pięknem leśnego środowiska. Uczniowie mogli bliżej przyjrzeć się otaczającej nas przyrodzie, poznali wiele ciekawostek z leśnego świata oraz dowiedzieli się, jak leśnicy gospodarują zasobami natury.
Lekcje odbyły się w sali z eksponatami, w której można było podziwiać różne gatunki zwierząt leśnych, a także usłyszeć ich odgłosy oraz w lesie, gdzie można było dostrzec rośliny, krzewy i drzewa, a także poznać ich nazwy i zrozumieć, jakie mają znaczenie w środowisku. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała.
Zachęcamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.
Udział naszej szkoły w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2024 roku poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w uroczystości związanej z obchodami 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęła Msza Święta o godzinie 9.30 w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wincentego
a’ Paulo w Otwocku, którą odprawił Dziekan ks. Bogdan Sankowski oraz ks. Cezary Krawczyński, Proboszcz Parafii pw. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Okolicznościowe kazanie wygłosił Dziekan ks. Bogdan Sankowski.Dalsza część patriotycznych uroczystości odbyła się przy Obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po odśpiewaniu hymnu narodowego Wiceprezydent Miasta Otwocka Paweł Walo oraz Starosta Powiatu Krzysztof Szczegielniak wygłosili przemówienia. Następnie kwiaty przy Obelisku złożyli przedstawiciele: władz samorządowych Miasta Otwocka oraz powiatu otwockiego, a także oświaty miejskiej, szkół, kombatantów, służb mundurowych, duchowieństwa, harcerzy, partii politycznych oraz organizacji pozarządowych.
Poczet sztandarowy naszej szkoły wystąpił w składzie: Marcel Przybyszewski, Małgorzata Ceremuga, Zofia Gibuła i Natalia Majchrzyk - uczniowie klasy 7b oraz Alicja Pawlikowska z klasy 8b.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień flagi - szkolna uroczystość patriotyczna
W tym roku, z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, uczniowie SP 5 uczestniczyli w uroczystości związanej z tymi wydarzeniami. Mogli obejrzeć też patriotyczny spektakl poświęcony kobietom niepodległości - Aleksandrze Piłsudskiej i Marii Pileckiej. Uczniowie klasy 7b przybliżyli uwarunkowania historyczne i znaczenie Konstytucji 3 Maja dla Polski. Uczniowie klas 8b i 5a i 6a przedstawili
w ciekawym programie artystycznym sylwetki Aleksandry Piłsudskiej i Marii Pileckiej – kobiet zasłużonych dla polskiej niepodległości, związanych poprzez swoją działalność z naszym miastem. Ich imiona od niedawna nosi rondo u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Majowej.W uroczystości nie zabrakło pieśni patriotycznych, które pod opieką pani Agaty Bogusz zaśpiewali uczniowie. Pani dyrektor Katarzyna Fogińska podkreśliła w słowach zwieńczających uroczystość znaczenie pamięci i znajomości historii dla naszej narodowej tożsamości. Podziękowała też występującym uczniom i nauczycielom, państwu Wojciechowi Pawlikowi, Jagodzie Bani, Monice Wawer i Izabeli Gruszeckiej, przygotowujących przedstawienie.
Archiwum Aktualności