Uczniowie, podczas zwiedzania Muzeum, zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: klasy 6. oraz 7. i 8. Młodzież uczestniczyła w zajęciach edukacyjno – warsztatowych poświęconych rtm. Witoldowi Pileckiemu oraz Marii Pileckiej. Była to okazja do poznania Rotmistrza jako wybitnego żołnierza, ciekawego człowieka: m.in. harcerza, społecznika, męża, ojca, a także jego żony, kobiety bardzo odważnej i silnej, odznaczającej się wybitnymi zdolnościami pedagogicznymi.
Przestrzeń muzealna zwraca uwagę nowoczesnym charakterem, co znajduje wyraz w różnorodnej prezentacji materiałów z wykorzystaniem multimediów. Muzealna narracja życia i działalności rtm. Witolda Pileckiego i jego żony została w dużej mierze oparta na wypowiedziach Witolda ,opowiadaniach dzieci: syna Jana i córki Zofii, bratanka Wacława Pileckiego oraz prawnuka Krzysztofa Kosiora. Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziny w organizację Muzeum, na wystawach znalazły się osobiste pamiątki, dokumenty z różnych etapów życia rodziny Pileckich. Wystawa składa się z dwóch części, pierwsza związana z młodością, czasami II Rzeczypospolitej oraz druga z II wojną światową i rzeczywistością powojenną, latami PRL-u.
Rotmistrz Witold Pilecki jest postacią znaną na całym świecie. Jego historia wiąże się z II wojną światową i Holokaustem, dobrowolnym pobytem i działalnością w KL Auschwitz. Dzięki sporządzonemu „Raportowi” z KL Auschwitz świat dowiedział się o niemieckich zbrodniach nazistowskich . W związku ze szczególnie przejmującymi i drastycznymi treściami, wystawa w części podziemnej została udostępniona najstarszej grupie uczniów.
Jedną z kluczowych narracji w tej części Muzeum jest przejmujący film z uwięzienia rtm. Witolda Pileckiego w katowni komunistycznej przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - Mokotów. Projekcja odbywa się w wydzielonej sali na trzech ekranach-ścianach. Finałem brutalnych przesłuchań przez oprawców komunistycznych był proces sądowy Rotmistrza oraz wykonanie na nim 25 maja 1948 r. wyroku śmierci przez rozstrzelanie. Witolda Pileckiego cechowała niezłomna postawa, co potwierdzają słowa żony Marii: „ […] kochał Polskę na pierwszym miejscu. Służył Polsce, kochał rodzinę”.
W domu Pileckich, obok wątków rodzinnych, mieliśmy okazję odnaleźć epizody z życia Marii Pileckiej w Otwocku-Świdrze. Udostępnione zwiedzającym relacje o Marii Pileckiej, wychowanków „Ogniska” Dziadka Lisieckiego, potwierdzają wyjątkowy charakter „anielskiej cioci Marysi”.
Zachęcamy do odwiedzenia tego szczególnego miejsca na mapie naszego regionu i Polski.