• Zakończenie roku szkolnego uczniów klas ósmych

          • 20 czerwca 2024 uczniowie klas ósmych odebrali swoje świadectwa. Podczas uroczystości, która zgromadziła uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonego gościa w osobie wiceprzewodniczącego Rady Miasta Otwocka Arkadiusza Krzyżanowskiego, zostały wręczone świadectwa, nagrody książkowe, dyplomy oraz listy gratulacyjne dla rodziców i opiekunów szczególnie zaangażowanych w sprawy szkoły. Pani Dyrektor Katarzyna Fogińska we wzruszających słowach zwróciła się do absolwentów, życząc im sukcesów edukacyjnych, osobistych i mądrych wyborów na dalszych etapach życia. Przewodniczący Rady Rodziców, pan Maciej Pobudkiewicz podziękował nauczycielom za ich wkład pracy w wychowanie i nauczanie oraz skierował kilka słów do uczniów.

            Po oficjalnej części uroczystości uczniowie klasy 7b zaprezentowali program artystyczny, który z przymrużeniem oka przypomniał ósmoklasistom ich szkolne lata. Były skecze, dowcipne teksty, piosenki i prezentacja zdjęć naszych absolwentów od pierwszej do ostatniej klasy. Niejednemu obecnemu na sali łza zakręciła się w oku, a wzruszenie ścisnęło gardło.

            Wszystkiego najlepszego, drodzy ósmoklasiści. Spełniajcie swoje marzenia! Pomyślnych wiatrów!

          • Flaga od Marszałka

          • Z dumą informujemy, że nasza szkoła otrzymała wprost z Kancelarii Sejmu RP polską flagę narodową w ramach  rozpoczętej w maju przez Marszałka Sejmu Szymona Hołownię akcji przekazywania flag ludziom i instytucjom służącym Polsce, tj. policjantom, strażakom, ratownikom, szkołom. Wraz z białą-czerwoną otrzymaliśmy od Marszałka list skierowany do uczniów. Oprócz życzeń z okazji nadchodzących wakacji mowa w nim o idei patriotyzmu, jaką jest wspólna praca dla Rzeczpospolitej i zwykłe codzienne uczniowskie zaangażowanie. 

            Flaga od Marszałka będzie zajmować honorowe miejsce w naszej szkole podczas najważniejszych uroczystości szkolnych i patriotycznych.

          • Nagroda Prezydenta Otwocka

          • W poniedziałek 17 czerwca w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza odbyła się uroczystość wręczenia nagród Prezydenta Miasta Otwocka. Nagrodę za najwyższą średnią ocen w naszej szkole z rąk Pana Prezydenta Jarosława Tomasza Margielskiego otrzymała Zofia Gibuła uczennica klasy 7b. Gratulujemy i życzymy Zosi dalszych sukcesów!

          • Dzień Sportu i Zabawy

          • 14 czerwca 2024 r. w naszej szkole odbył się Dzień Sportu i Zabawy.

            Głównym celem wydarzenia było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu oraz integrowanie klasy we wspólnych zmaganiach w duchu zdrowej sportowej rywalizacji.

            Ten niezwykły dzień rozpoczęliśmy od tanecznej rozgrzewki na boisku szkolnym. Krok belgijki nie tylko połączył społeczność uczniowską i nauczycielską, ale także wyzwolił pokłady energii i motywacji do wspólnej zabawy. Po tanecznych pląsach dzieci przystąpiły do pokonywania wyzwań w poszczególnych konkurencjach sprawnościowych.

            W klasach 1-3 w organizację i przebieg imprezy bardzo zaangażowali się rodzice. Przygotowali i przeprowadzili wiele atrakcyjnych i pomysłowych zabaw ruchowych z wykorzystaniem kółek hula-hop, woreczków, piłek, balonów, a także instrumentów muzycznych takich jak: kazoo, ukulele czy grzechotki. Ogromną niespodzianką dla każdej z klas młodszych okazało się rozbijanie piniat ze słodkościami. Zabaw i okrzyków radości nie było końca.

            Dzieci starsze z klas 4-8 próbowały swoich sił i umiejętności w konkurencjach sportowych przygotowanych przez nauczycieli. Za każdą ukończoną konkurencję otrzymywały naklejkę. Konkurencje były indywidualne i zespołowe. Zadaniem uczestników było zdobycie jak najwięcej naklejek – punktów dla swojej klasy. Wśród konkurencji był: slalom z piłką pingpongową na łyżeczce, tor przeszkód z kółkami hula-hop, przeciąganie liny, skoki w workach, bieg na trzech nogach, podrzucanie i łapanie piłki z wykorzystaniem ręczników, przejście na trzyosobowych nartach, wrzucanie trzymanej plecami piłki plażowej do kosza, łapanie piłek na lasso hula-hop oraz wyścigi zespołów w materiałowej obręczy. Wszystkie dzieci wykazały się sprawnością fizyczną, sprytem i umiejętnością dobrej zabawy. Po skończonych konkurencjach komisja sędziowska podliczyła punkty i wyłoniła zwycięzców, na których czekały nagrody ufundowane przez Rodziców. Okazało się, że super moce sportowe mają klasy:

            I miejsce - klasa IVb

            II miejsce - klasa Va

            III miejsce – klasa Vb

            Udział w konkurencjach to nie tylko dobra zabawa, ruch i zdrowa rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do budowania relacji i integracji.

            Następnym punktem sportowego wydarzenia były mecze piłki siatkowej i piłki nożnej rozgrywane między uczniami a dorosłymi. Po emocjonującej i wyrównanej grze zwycięstwo wywalczyli ; w siatkówkę – dorośli, a w piłkę nożną – uczniowie.

            Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy mogli skosztować w kawiarence szkolnej pysznych, domowych wypieków, popcornu i lemoniady przygotowanej przez rodziców. Dodatkowo nasze rozgrywki osładzał, watą cukrową, wolontariat. Spotkanie odbyło się w świetnym, przedwakacyjnym klimacie.

            Całą uroczystość zakończył wspólny taniec integracyjny - Jerusalema.

            Wszystkim młodym uczestnikom dziękujemy za sportową postawę, a dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym szkoły za dużą pomoc i zaangażowanie w organizację tego wyjątkowego dnia w roku szkolnym. Szczególne podziękowania dla rodziców, którzy przygotowali i przeprowadzili konkurencje dla klas młodszych, zorganizowali kawiarenkę, popcorn i lemoniadę. Radzie Rodziców - dziękujemy za ufundowanie nagród.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia  - zdjęcia znajdują się w galerii.

          • Wycieczka uczniów klasy 3a

          • Uczniowie klasy 3a, korzystając z zaproszenia taty jednego z uczniów klasy, ostatni tydzień nauki rozpoczęli wyprawą do Planety Zalesie. Niezwykły świat Dzielnicy Filmowej zachwycił ich swoim rozmachem. Wspaniałe samochody, fantastyczne postacie z filmów, dinozaury, a także karuzele i park trampolin pozwoliły poczuć przedsmak wakacji. Był także pyszny obiad i pamiątki. Za wszystko dzieci serdecznie dziękują!

            Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć - znajdują się one w galerii.

          • Bal uczniów klas ósmych

          • W piątek 14 czerwca odbył się bal uczniów ósmych klas. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17.30 na dziedzińcu szkolnym. Po krótkim przemówieniu Pana Dyrektora Oświaty Miejskiej - Grzegorza Michalczyka i Pani Dyrektor Katarzyny Fogińskiej uczniowie zatańczyli poloneza.

            Dalsza część balu ósmoklasistów odbyła się na sali gimnastycznej.  Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć - znajdują się one w galerii.

          • Wycieczka uczniów klasy 3a

          • 13 czerwca uczniowie klasy 3a byli na ostatnich warsztatach Leśnych Band. Tym razem obserwowali bezkręgowce żyjące w rzece Świder, a potem czkała na nich gra terenowa, która była podsumowaniem całego cyklu warsztatów.

            Dzieci musiały zbudować namiot, nazbierać ziół na napar, a następnie rozpalić mini ognisko, aby go ugotować. Na koniec czekały na nich chipsy z pokrzywy i odznaka Leśnych Band. Wyprawa skończyła się dłuuugim spacerem i prawie nikt nie narzekał.

          • Spotkanie uczniów klas ósmych z przedstawicielami straży pożarnej.

          • W czwartek 13 czerwca uczniowie klas ósmych odbyli spotkanie z przedstawicielami straży pożarnej OSP Otwock-Wólka Mlądzka. Panowie strażacy przypomnieli im zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w sytuacjach symulowanych przez prowadzących. Bardzo dziękujemy Panom strażakom za przybycie do naszej szkoły i przeprowadzenie ciekawych zajęć.

          • Od ziarenka do bochenka...

          • 11 czerwca klasy 2a i 2b pojechały na wycieczkę szlakiem od ziarenka do bochenka. Program pobytu w skansenie obejmował:

            - staropolskie powitanie przez gospodarza ubranego w strój ludowy,

            - słodki poczęstunek w gospodzie,

            - zwiedzanie starej wiejskiej zagrody z izbą etnograficzną,

            - zajęcia w piekarni z pokazem przygotowania chleba do wypieku,

            - przejażdżkę po okolicy zadaszonym wozem traperskim,

            - spacer przez las z zagrodą danieli,

            - zwiedzanie młyna wodnego połączonego ze starą szkołą,

            - pokaz sztuki kowalskiej i wybijanie monety pamiątkowej w kuźni,

            - poczęstunek z grilla,

            - zabawy na boisku i placu zabaw.

            Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści przewodników i zadawały im mnóstwo pytań. Podziwiały też zgromadzone eksponaty i próbowały odgadnąć do czego kiedyś służyły. Do szkoły wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

            Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści przewodników i zadawały im mnóstwo pytań. Podziwiały też zgromadzone eksponaty i próbowały odgadnąć do czego kiedyś służyły. Do szkoły wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

          • Wycieczka uczniów klas pierwszych do Kazimierza Dolnego

          • 12 czerwca uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego. Pierwszą atrakcją wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowych kamieniczek oraz rynku. Następnie dzieci obejrzały ruiny zamku i weszły na najwyższy punkt widokowy miasta. Po drodze usłyszeli historię Psa Werniksa i zwiedzili kościół farny położony przy rynku. 

            Po długiej wędrówce zjedli smaczną zupę. Apetyt wszystkim dopisał. Kolejnym etapem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Wyjazd został zakończony zakupem pamiątek na kazimierzowskich straganach. Pierwszaki trochę zmęczone, ale pełne wrażeń wracały do domu.

          • Wędrówka z Panem Łukaszem Stanaszkiem po Nadwiślańskim Urzeczu

          • 7 czerwca 2024 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 4-8 z p. dr. Łukaszem Stanaszkiem, antropologiem i archeologiem oraz kierownikiem Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Dzięki niezwykłej życzliwości i otwartości p. dr. Łukasza Stanaszka  uczestnicy mogli odbyć  podróż po Urzeczu (Łurzycu), mikroregionie w Dolinie Środkowej Wisły, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.

            Region ten został przywrócony na mapę etnograficzną Polski dzięki niezwyklej pasji, zaangażowaniu oraz rozległym badaniom i dociekliwości naukowej Pana Ł. Stanaszka. Prelegent  związany więzami rodzinnymi z tym wyjątkowym terenem, w swojej narracji  ukazał słuchaczom całe bogactwo historyczno-kulturowe tego podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego.

            W przygotowanej prezentacji multimedialnej odbiorcy zobaczyli różnorodne źródła odnoszące się do przeszłości i mieszkańców tego regionu, dowiedzieli się o wpływie na zajęcia miejscowej ludności, panujących na tym terenie warunków hydrologicznych. Dzięki  bogatej ikonografii, starych fotografii, pamiątek rodzinnych  poznali dawnych przedstawicieli miejscowej społeczności: olędrów, flisaków-oryli, Urzeczan - „modrych Łurzycoków” (mieszanki ludności miejscowej, flisaków i osadników olęderskich). Oczom słuchaczy ukazał się miniony krajobraz kulturowy z trytwami (wyniesione drogi na mokradłach), terpami (pagórki pod domami) i bindugami (przystanie flisackie).

             Z mikrokulturą i tożsamością mieszkańców Urzecza związane są barwne  stroje, kuchnia-miejscowe potrawy, rękodzieło, pieśni, przyśpiewki i powiedzenia. Zagadnieniu  temu została poświęcona ostatnia część spotkania. Ten fragment dziedzictwa można podziwiać, a także smakować podczas cyklicznie organizowanych imprez kulturalnych, przyczyniających się do przywracania, utrwalania  oraz  zachowania  bogatego dziedzictwa kulturowego, związanego również,  m.in. z fragmentem powiatu otwockiego. Celowi powyższemu służą  szeroko zakrojone badania naukowe p. dr. Łukasza Stanaszka, w tym  genetyczno-genealogiczne rodzin Urzecza, których efektem jest kolejna edycja książki
            w formie albumowej pt. Nadwiślańskie Urzecze. Podwarszawski mikroregion etnograficzny, Warszawa-Czersk 2021. Ta bezcenna pozycja,  po spotkaniu  z jej autorem, trafiła do naszej szkolnej biblioteki.

            Dyrekcja, organizatorzy spotkania oraz uczniowie dziękują serdecznie p. dr. Łukaszowi Stanaszkowi za te wyjątkowe i niezapomniane chwile uczty intelektualnej.

          • Wycieczka uczniów klasy 5a

          • 5 czerwca uczniowie klasy 5a rozpoczęli wycieczkę szkolną w roztoczańskim Krasnobrodzie!

            To były trzy naprawdę intensywne dni, podczas, których zajęcia sportowe przeplatały się ze zwiedzaniem i poznawaniem uroków Rotocza.

            Podczas pobytu uczniowie brali udział m.in. w:

            - wycieczce do Zwierzyńca,

            - spływie kajakowym rzeką Wieprz,

            - zabawie w parku linowym,

            - dyskotece i ognisku

            - grze terenowej i atrakcjach bazy sportowej ośrodka w ramach Turnieju o Puchar wychowawcy:

            drużyny Pani Iwony,

            drużyny Pani Magdy.

            Konkurencje:

            - siatkówka plażowa,

            - koszykówka,

            - badminton,

            - gra terenowa "Poszukiwanie Skarbów Roztocza". Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują si ę w galerii.

          • Wycieczka uczniów klasy 6a w Góry Świętokrzyskie

          • W dniach 6 -7 czerwca uczniowie klasy 6a byli na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Pierwszego dnia zwiedzili Zamek w Chęcinach, byli w Centrum Nauki Leonarda da Vinci, w którym zobaczyli najnowocześniejsze ekspozycje z całego świata i poznawali tajemnice funkcjonowania ludzkiego ciała oraz przeszli ścieżką edukacyjną w rezerwacie skalnym w Śliwowicach.

            Drugiego dnia zwiedzili najstarsze polskie sanktuarium z relikwią Krzyża Świętego,  multimedialne muzeum przedstawiające dzieje Gór Świętokrzyskich oraz ich florę i faunę oraz Osadę Średniowieczną, w której poznali różne zawody wykonywane przez jej mieszkańców. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

          • Egzamin na kartę rowerową

          • W czwartek 6 czerwca uczniowie klas czwartych zdawali egzamin na kartę rowerową.

            Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Wycieczka uczniów klas trzecich na Farmę Iluzji

          • 5 czerwca uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki i Edukacji „Farma Iluzji” – „gdzie nic nie jest takie, jakie się z pozoru wydaje …”. Wizytę rozpoczęliśmy od lekcji „Iluzja na wesoło”, podczas której osoba prowadząca zajęcia wprowadziła nas w tematykę złudzeń optycznych. Potem zaczęła się prawdziwa przygoda z magią. Dzieci zwiedziły Muzeum Iluzji, w którym miały przejść przez salę pełną luster i oglądały się w krzywych zwierciadłach. Następnie odkrywały tajemnice Lewitującego Kranu i Studni Nieskończoności.

            Wielką atrakcją była niewątpliwie Latająca Chata Tajemnic – drewniany domek, w którym dzieją się istne czary: woda płynie do góry, a ludzie nie mogą utrzymać równowagi. Dzieci zaciekawiły także duże krzesło i stół olbrzyma, przy których czuły się jak krasnoludki. Uczniowie zmierzyli się również z wiklinowym labiryntem pełnym nieoczekiwanych zakamarków i ślepych tuneli. Podczas pobytu na Farmie Iluzji nie zabrakło „Szaleństwa bez granic”, które dostarczył nam plac zabaw, karuzele i inne atrakcje, na których dzieci mogły wybawić się do woli. Wycieczkę do „Farmy Iluzji” dzieci będą z pewnością długo wspominać. Dostarczyła ona wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń!

            Zachęcamy do obejrzenia wszystkich zdjęć - znajdują się w galerii.

          • Wręczenie nagród w laureatom szkolnego konkursu OMNIBUS

          • 4 czerwca w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród laureatom szkolnego konkursu OMNIBUS dla kl.1-3.

            Lauretami zostali:

            Klasy I
            1. miejsce: Krzysztof Ujazdowski kl.1a, Eliana Pawelec kl.1b
            2. miejsce: Piotr Saczuk kl.1a
            3. miejsce: Zuzanna Świderska kl.1a, Jan Zemler kl.1a, Zofia Talaga kl.1

            Klasy II
            1. miejsce: Grzegorz Włodarczyk kl.2b
            2. miejsce: Leon Breza kl.2b
            3. miejsce: Liliana Szałańska kl.2a, Tomasz Koper kl.2b


            Klasy III
            1. miejsce: Nela Pleskot-Krupa kl.3b, Konrad Rosłaniec kl.3b
            2. miejsce: Igor Główka kl.3b, Franciszek Czubek kl.3b,
            3. miejsce: Agata Kozak kl.3b, Tomasz Gniadek kl.3b

             

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy.