• Młodzi mają głos!

          • W ramach ogólnopolskiej akcji “Młodzi głosują 2023” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w dniu 10 października w kilkuset szkołach w całym kraju młodzież zagłosowała na komitety, które startowały w powszechnych wyborach parlamentarnych. Dzięki temu młodzi ludzie mogli wypowiedzieć się w ważnych sprawach dotyczących ich przyszłości, skorzystać z czynnego prawa wyborczego, doświadczyć właściwej istoty demokracji.

            W projekcie wzięła udział również nasza szkoła. W akcji uczestniczyły klasy VII i VIII, a organizacją wyborów zajęli się uczniowie z klasy 8b.

            Frekwencja szkolnych wyborów wyniosła 56%.

            Poniżej wyniki głosowania na poszczególne komitety:

            KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY – 0 %

            KKW TRZECIA DROGA (POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI I POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE) – 5,3%

            KW NOWA LEWICA – 5,3%

            KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 34,2 %

            KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ – 10,5 %

            KKW KOALICJA OBYWATELSKA (PO,.N, IPL, ZIELONI) – 28,9 %

            KOMITET WYBORCZY POLSKA JEST JEDNA – 2,6 %

            Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie https://mg2023.ceo.org.pl/akualnosci/33-wyniki-glosowania-w-mlodzi-glosuja-2023/

          • Głosujemy na Szkolną Grupę Wolontariatu w Konkursie "Mazowieckie Barwy Wolontariatu"

          • Szkolna Grupa Wolontariatu naszej szkoły bierze udział w XIII edycji Konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.

            Liczymy na pozytywną ocenę Kapituły Konkursu w kategorii „wolontariat młodzieży”, ale także bierzemy udział w kategorii „Nagroda mieszkańców Mazowsza”, której wyniki są rozstrzygane na podstawie głosowania.

            Głosowanie odbędzie się w terminie od 17 do 30 października 2023 r. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego.

            NASZ PROFIL

            JAK ZAGŁOSOWAĆ?

            • Głosować można tylko elektronicznie za pomocą strony dialog.mazovia.pl w zakładce > Wolontariat > Mazowieckie Barwy Wolontariatu > Głosowanie - Dialog Mazovia. Głosowanie jest bezpłatne.
            • W wyszukiwarce kandydatów wybieramy:

            - kategoria: wolontariat młodzieży,

            - rodzaj: wolontariat grupowy,

            - podregion: warszawski wschodni

            • Zagłosować można tylko raz i oddać jeden głos na Kandydatkę/Kandydata z opublikowanych zgłoszeń Głosowanie - Dialog Mazovia.
            • Osoba głosująca zostanie poproszona o podanie imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania (ograniczonego do nazwy miejscowości i powiatu) oraz numeru telefonu komórkowego. W przypadku osoby małoletniej głosuje przedstawiciel ustawowy.
            • Na podany numer telefonu komórkowego zostanie wysłany indywidualny kod niezbędny do oddania głosu na stronie.  Jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla maksymalnie trzech osób.

            Dodatkowych informacji w sprawie udziela pracownik Biura Dialogu i Inicjatyw Społecznych,  Marzena Kuchta, tel. 22 437 94 74, e-mail: marzena.kuchta@mazovia.pl.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W sobotę 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej - święto wszystkich pracowników oświaty. Upamiętniliśmy w ten sposób utworzenie Komisji Edukacji Narodowej 14 października 1773 r., pierwszej na świecie świeckiej instytucji oświatowej. W tym roku przypadła już 250. rocznica tego ważnego wydarzenia historycznego.

            W naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 12 października już od samego rana. Rodzice przygotowali pyszne ciasta dla wszystkich klas oraz nauczycieli. Dziękujemy za słodką niespodziankę, pamięć i zaangażowanie.

            Następnie mogliśmy uczestniczyć w apelu przygotowanym przez uczniów klas 1-3 oraz ich wychowawców. W sposób szczególny dziękujemy Paniom: Dorocie Szczęsnej i Jadwidze Bani. Piękne wiersze i piosenki w wykonaniu najmłodszych wzruszyły niejedną osobę.

            W tym dniu wręczono także nagrody osobom, które wygrały konkurs plastyczny pt. "Zakładka do książki". Przypomnijmy:

            klasy 7-8

            I miejsce: Alicja Pawlikowska

            klasy 4-6

            I miejsce: Łucja Pydynowska

            II miejsce: Paulina Krawczyk

            III miejsce: Mateusz Wiśniewski

            Wyróżnienie: Kacper Bednarski

            Pozostałym uczestnikom rozdano słodkie upominki.

            Uroczyste świętowanie zakończyło się wręczeniem przez Panią Dyrektor Katarzynę Fogińską aktów nadania Zarządowi Samorządu Szkolnego: Wiktorowi Brzozowskiemu, Patrykowi Zapaśnikowi i Klarze Wojnicz.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii.

          • Z wizytą w stolarni

          • 11 października uczniowie klas pierwszych byli na wycieczce w stolarni "Pinokio". Program wycieczki był bardzo urozmaicony i nikt nie mógł się nudzić. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat drewna i jego przetwórstwa, uczestniczyły w warsztatach techniczno-plastycznych i wykonały swój organizer, a także mogły wspólnie biesiadować przy ognisku. Na koniec odbyły się zabawy na świeżym powietrzu. Wycieczka wszystkim się bardzo podobała. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Spotkanie z Panem Marcinem Koziołem

          • 9 października 2023r. w naszej szkole odbyły się spotkania z autorem książek dla dzieci i młodzieży Panem Marcinem Koziołem. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 2 i 3, a w drugim klas 4-6. Spotkanie z pisarzem i podróżnikiem okazało się wspaniałą przygodą. 

            Uczniowie klas  młodszych siedzieli jak zaczarowani. Z przyjemnością wysłuchali opowieści o Malince Wombat, z którą odkrywali piękną i tajemniczą Australię. Starsi natomiast z zaangażowaniem uczestniczyli w eksperymencie z elektrycznością, poznali bliżej Władcę Piorunów – Nikolę Teslę i dowiedzieli się, że niepełnosprawność wcale nie musi być przeszkodą w spełnianiu marzeń. Było fantastycznie! Od dziś w bibliotece ustawiają się kolejki po książki Pana Marcina Kozioła. Spotkanie z pewnością przyczyniło się do promocji czytelnictwa wśród uczniów. Organizacja wydarzenia możliwa była dzięki wsparciu Rady Rodziców i realizacji przez szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Zapraszamy do obeejrzenia zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

          • 26 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowało 181 osób spośród 204 uczniów uprawnionych. Wszystkie głosy były ważne. Komisja w składzie: Łukasz Pokora, Daryna Serhiichuk, Myroslava Lyubonko, Maja Chmielewska oraz opiekunowie: Magdalena Skrzypczak i Ewelina Rokicka po przeliczeniu i sprawdzeniu głosów wyłoniła Zarząd Samorządu Uczniowskiego.

            Członkami Zarządu Samorządu Uczniowskiego zostali uczniowie:

            Wiktor Brzozowski z klasy 4b - Przewodniczący,

            Patryk Zapaśnik z klasy 8b - Zastępca Przewodniczącego,

            Klara Wojnicz z klasy 4a - Skarbnik.

            Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

          • "Jedzonko dla mieszkańców otwockich lasów"

          • W następnym tygodniu, czyli od 9 do 12 października odbędzie się akcja Jedzonko dla mieszkańców otwockich lasów, w ramach której będziemy zbierać orzechy, żołędzie i kasztany, które zawieziemy do Nadleśnictwa Celestynów. Warto wykorzystać ostatnie słoneczne dni na zbiory. Wolontariusze, którzy będą czekali codziennie od 7.45 do 8.00 przy stołówce szkolnej, będą przyjmowali tylko suche dary jesieni.

          • Wycieczka klasy 5a

          • 2 października uczniowie klasy 5a uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo - survivalowych zorganizowanych przez herszta „Leśnej Bandy”. Idąc brzegiem rzeki Świder poznawaliśmy rośliny, które można wykorzystać do wzmocnienia organizmu. Potem uczyliśmy się krzesać ogień, a na końcu wspólnie ugotowaliśmy kisiel z wkładką z czarnego bzu. Dopisała pogoda i dobry humor.

          • Ostatnie pożegnanie Pani Marii Tryczyńskiej

          • Z wielkim żalem pożegnaliśmy zmarłą w wieku 92 lat Panią Marię Tryczyńską. Delegacja uczniów z naszej szkoły wraz ze sztandarem uczestniczyła w pogrzebie, który odbył się 26 września w kościele pw. św. Wincentego a'Paulo w Otwocku.  

            Większość mieszkańców Świdra kojarzy panią Marię jako wspaniałego lekarza pediatrę, wielu pamięta również o jej zasługach jako uczestniczki Powstania Warszawskiego - łączniczki i sanitariuszki o pseudonimie „Ryśka”. Na zawsze zapamiętamy niezwykle wzruszające spotkanie z Panią Marią i Jej mężem w naszej szkole. Obiecujemy odwiedzać Jej miejsce spoczynku na Powązkach. Cześć Jej pamięci!

          • "Akcja integracja"

          • 27 września uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wycieczce „Akcja integracja" – wybrali się do sali zabaw Fikołki. Wycieczka dzieciom bardzo się podobała i wywołała u wszystkich pozytywne emocje.

            Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Projekt edukacyjno-społeczny "Każdy inny – wszyscy równi"”

          • W roku szkolnym 2023/2024  nasza szkoła ponownie przystąpiła do  udziału w Ogólnopolskim projekcie edukacyjno-społecznym „Każdy inny – wszyscy równi”.  ​​​​​​​​​​​​​

            Projekt ma na celu:

            • uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
            • rozwijanie empatii,
            • kształtowanie tolerancji,
            • likwidowanie barier i uprzedzeń wobec osób z niepełnosprawnościami,
            • przygotowanie do współuczestnictwa z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.

            Uczestnicząc w projekcie, będziemy realizować zadania związane z różnymi niepełnosprawnościami według harmonogramu, który można dostosowywać do potrzeb i możliwości własnej placówki.

              

          • Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6

          • 21 września naszą szkołę odwiedzili uczniowie kl.6a i 6b z wychowawczyniami z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku. W ramach wizyty goście odbyli niezwykłą lekcję historii w naszej Sali 100-lecia im. Aleksandry i Józefa Piłsudskich. Mieli okazję zasiąść w drewnianych ławkach uczniowskich, posłuchać o stuletniej historii szkoły i o tym, jak dawniej wyglądała nauka. 

            Pan Wojciech Pawlik przybliżył gościom sylwetki Aleksandry i Józefa Piłsudskich, wspomniał o ich związku z Otwockiem oraz ciekawie opowiedział o losach absolwentów i nauczycieli Piątki, którzy walczyli o niepodległość. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli wystawę stałą zgromadzonych pamiątek. Następnie pani Joanna Tarnowska krótko opowiedziała o naszej patronce – pisarce Jadwidze Korczakowskiej. Na koniec wizyty uczniowie w skupieniu zgromadzili się wokół tablicy upamiętniającej absolwentów i nauczycieli zaangażowanych w organizację tajnego nauczania podczas II wojny światowej oraz niesienie pomocy potrzebującym niezależnie od ich narodowości czy wyznania. Goście wyszli zadowoleni. Jesteśmy już umówieni na kolejne spotkanie, tym razem w całości poświęcone ciekawej postaci, mieszkance Otwocka, pisarce czyli Jadwidze Korczakowskiej. Zapraszamy;)

          • Prezentacja kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

          • We wtorek 19 września na sali gimnastycznej odbyła się prezentacja kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczeń przygotował krótką wypowiedź, w której zawarł najważniejsze elementy swojego programu wyborczego. Kandydaci wykazali się odpowiedzialnością i humorem. Brawo!

          • Kolejna edycja "Zakręconej akcji".

          • Od 25 do 29 września odbędzie się kolejna edycja "Zakręconej akcji", czyli zbiórka plastikowych nakrętek. Można je przynosić codziennie od 7.45 do 8.00 do wolontariuszy, którzy będą czekać przy stołówce szkolnej.

          • 84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku

          • 15 września 2023 roku w Otwocku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej agresji na Polskę z 17 września 1939 roku. W kościele ks. Pallotynów, pw. Zesłania Ducha Świętego o godzinie 11.00 została odprawiona w tej intencji koncelebrowana Msza Święta, pod przewodnictwem ks. płk. Zbigniewa Kępy oraz ks. proboszcza Wiesława Wilmańskiego.

            W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe reprezentujące instytucje, organizacje, otwockie szkoły, samorząd Otwocka oraz powiat otwocki, a także zaproszeni goście. Wśród tych ostatnich znaleźli się parlamentarzyści i przedstawiciele władz rządowych: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poseł Anita Czerwińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha, szef gabinetu politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Michał Prószyński, poseł Zdzisław Sipiera, ponadto starosta otwocki Krzysztof Szczegielniak. Miasto Otwock reprezentował prezydent Jarosław Margielski, wiceprezydent Paweł Walo oraz radni: Jarosław Łakomski, Andrzej Gurdziel i Andrzej Kobus. Z naszej szkoły w uroczystości wzięli udział uczniowie klas siódmych wraz z wychowawcami i opiekunami oraz poczet sztandarowy.

            Po zakończonej liturgii Mszy Świętej dalsza część  uroczystości patriotycznej odbyła się przy pomniku  „Katyń  1940”. Po odśpiewaniu hymnu narodowego zostały wygłoszone  przez zaproszonych gości okolicznościowe przemówienia, w trakcie których uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Otwocku recytowali patriotyczną poezję i śpiewali piosenki, poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej. Przemówienia Prezydenta Jarosława  Margielskiego, gospodarza miejsca i zaproszonych gości oraz odczytane  listy od Prezydenta PR Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego i ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego, podkreślały  analogię pomiędzy wydarzeniami sprzed 84 laty, których autorem było totalitarne państwo ZSRS, a tym, co dzieje się obecnie na Ukrainie. Zwracały również uwagę na potrzebę pamięci o przeszłości ojczystej i konieczności czerpania z niej nauki oraz na ciążący na nas wszystkich obowiązek troski o niepodległość i suwerenność naszego państwa.   

            Po apelu poległych zaproszeni goście i delegacje władz samorządowych, instytucji, organizacji oraz szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem, oddając  hołd tym, którzy polegli za Ojczyznę. W imieniu otwockich szkół i przedszkoli kwiaty złożyła Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Katarzyna Fogińska. Następnie Starosta Powiatu Krzysztof Szczegielniak, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika „Katyń 1940”, podziękował wszystkim zgromadzonym na uroczystości, a szczególnie osobom troszczącym się o to wyjątkowe miejsce w naszym mieście. Organizatorem uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Reymonta, która przekazała uroczysty patronat nad pomnikiem „Katyń 1940” uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku.

            Naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowali uczniowie klasy 8b: Łukasz Pokora i Patryk Zapaśnik oraz uczennice klasy 7b: Małgorzata Ceremuga, Zofia Gibuła, Paulina Korzeń, Paulina Krogul i Natalia Majchrzyk.

          • Sprzątanie świata

          • W piątek 15 września wzięliśmy udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Uczniowie klas 4-6 sprzątali ulice znajdujące się w okolicy szkoły.

          • Narodowe Czytanie 2023

          • W tym roku nasza szkoła również włączyła się w Narodowe Czytanie. 12 września uczniowie klasy siódmej wysłuchali fragmentu dotyczącego historii Jana i Cecylii - założycieli rodu Bohatyrowiczów, którego członkowie są bohaterami powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". 

            Uczniowie klasy szóstej wysłuchali opisu nadniemeńskiego krajobrazu, a potem wykonali prace, które były ilustracją tekstu.

          • Wycieczka klasy 3a

          • 14 września uczniowie klasy 3a uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo - survivalowych zorganizowanych przez herszta „Leśnej Bandy”. Idąc brzegiem rzeki Świder poznawaliśmy rośliny, które można wykorzystać do wzmocnienia organizmu. Potem uczyliśmy się krzesać ogień, a na końcu wspólnie ugotowaliśmy gruszkowo-jabłkowy kisiel z wkładką z czarnego bzu. Dopisała pogoda i dobry humor.