• Podziękowania

          • Takie podziękowania za zaangażowanie w akcję "Tusz do paki" otrzymała nasza szkoła. Informujemy, że akcja trwa nadal. Zużyte pojemniki po tuszach do drukarek atramentowych można wrzucać do pudełka, które znajduje się po prawej stronie przy zejściu do szatni.

          • Młodzi mają głos!

          • W ramach ogólnopolskiej akcji “Młodzi głosują 2023” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w dniu 10 października w kilkuset szkołach w całym kraju młodzież zagłosowała na komitety, które startowały w powszechnych wyborach parlamentarnych. Dzięki temu młodzi ludzie mogli wypowiedzieć się w ważnych sprawach dotyczących ich przyszłości, skorzystać z czynnego prawa wyborczego, doświadczyć właściwej istoty demokracji.

            W projekcie wzięła udział również nasza szkoła. W akcji uczestniczyły klasy VII i VIII, a organizacją wyborów zajęli się uczniowie z klasy 8b.

            Frekwencja szkolnych wyborów wyniosła 56%.

            Poniżej wyniki głosowania na poszczególne komitety:

            KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY – 0 %

            KKW TRZECIA DROGA (POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI I POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE) – 5,3%

            KW NOWA LEWICA – 5,3%

            KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 34,2 %

            KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ – 10,5 %

            KKW KOALICJA OBYWATELSKA (PO,.N, IPL, ZIELONI) – 28,9 %

            KOMITET WYBORCZY POLSKA JEST JEDNA – 2,6 %

            Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie https://mg2023.ceo.org.pl/akualnosci/33-wyniki-glosowania-w-mlodzi-glosuja-2023/

          • Głosujemy na Szkolną Grupę Wolontariatu w Konkursie "Mazowieckie Barwy Wolontariatu"

          • Szkolna Grupa Wolontariatu naszej szkoły bierze udział w XIII edycji Konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.

            Liczymy na pozytywną ocenę Kapituły Konkursu w kategorii „wolontariat młodzieży”, ale także bierzemy udział w kategorii „Nagroda mieszkańców Mazowsza”, której wyniki są rozstrzygane na podstawie głosowania.

            Głosowanie odbędzie się w terminie od 17 do 30 października 2023 r. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego.

            NASZ PROFIL

            JAK ZAGŁOSOWAĆ?

            • Głosować można tylko elektronicznie za pomocą strony dialog.mazovia.pl w zakładce > Wolontariat > Mazowieckie Barwy Wolontariatu > Głosowanie - Dialog Mazovia. Głosowanie jest bezpłatne.
            • W wyszukiwarce kandydatów wybieramy:

            - kategoria: wolontariat młodzieży,

            - rodzaj: wolontariat grupowy,

            - podregion: warszawski wschodni

            • Zagłosować można tylko raz i oddać jeden głos na Kandydatkę/Kandydata z opublikowanych zgłoszeń Głosowanie - Dialog Mazovia.
            • Osoba głosująca zostanie poproszona o podanie imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania (ograniczonego do nazwy miejscowości i powiatu) oraz numeru telefonu komórkowego. W przypadku osoby małoletniej głosuje przedstawiciel ustawowy.
            • Na podany numer telefonu komórkowego zostanie wysłany indywidualny kod niezbędny do oddania głosu na stronie.  Jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla maksymalnie trzech osób.

            Dodatkowych informacji w sprawie udziela pracownik Biura Dialogu i Inicjatyw Społecznych,  Marzena Kuchta, tel. 22 437 94 74, e-mail: marzena.kuchta@mazovia.pl.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W sobotę 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej - święto wszystkich pracowników oświaty. Upamiętniliśmy w ten sposób utworzenie Komisji Edukacji Narodowej 14 października 1773 r., pierwszej na świecie świeckiej instytucji oświatowej. W tym roku przypadła już 250. rocznica tego ważnego wydarzenia historycznego.

            W naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 12 października już od samego rana. Rodzice przygotowali pyszne ciasta dla wszystkich klas oraz nauczycieli. Dziękujemy za słodką niespodziankę, pamięć i zaangażowanie.

            Następnie mogliśmy uczestniczyć w apelu przygotowanym przez uczniów klas 1-3 oraz ich wychowawców. W sposób szczególny dziękujemy Paniom: Dorocie Szczęsnej i Jadwidze Bani. Piękne wiersze i piosenki w wykonaniu najmłodszych wzruszyły niejedną osobę.

            W tym dniu wręczono także nagrody osobom, które wygrały konkurs plastyczny pt. "Zakładka do książki". Przypomnijmy:

            klasy 7-8

            I miejsce: Alicja Pawlikowska

            klasy 4-6

            I miejsce: Łucja Pydynowska

            II miejsce: Paulina Krawczyk

            III miejsce: Mateusz Wiśniewski

            Wyróżnienie: Kacper Bednarski

            Pozostałym uczestnikom rozdano słodkie upominki.

            Uroczyste świętowanie zakończyło się wręczeniem przez Panią Dyrektor Katarzynę Fogińską aktów nadania Zarządowi Samorządu Szkolnego: Wiktorowi Brzozowskiemu, Patrykowi Zapaśnikowi i Klarze Wojnicz.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii.

          • Z wizytą w stolarni

          • 11 października uczniowie klas pierwszych byli na wycieczce w stolarni "Pinokio". Program wycieczki był bardzo urozmaicony i nikt nie mógł się nudzić. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat drewna i jego przetwórstwa, uczestniczyły w warsztatach techniczno-plastycznych i wykonały swój organizer, a także mogły wspólnie biesiadować przy ognisku. Na koniec odbyły się zabawy na świeżym powietrzu. Wycieczka wszystkim się bardzo podobała. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Spotkanie z Panem Marcinem Koziołem

          • 9 października 2023r. w naszej szkole odbyły się spotkania z autorem książek dla dzieci i młodzieży Panem Marcinem Koziołem. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 2 i 3, a w drugim klas 4-6. Spotkanie z pisarzem i podróżnikiem okazało się wspaniałą przygodą. 

            Uczniowie klas  młodszych siedzieli jak zaczarowani. Z przyjemnością wysłuchali opowieści o Malince Wombat, z którą odkrywali piękną i tajemniczą Australię. Starsi natomiast z zaangażowaniem uczestniczyli w eksperymencie z elektrycznością, poznali bliżej Władcę Piorunów – Nikolę Teslę i dowiedzieli się, że niepełnosprawność wcale nie musi być przeszkodą w spełnianiu marzeń. Było fantastycznie! Od dziś w bibliotece ustawiają się kolejki po książki Pana Marcina Kozioła. Spotkanie z pewnością przyczyniło się do promocji czytelnictwa wśród uczniów. Organizacja wydarzenia możliwa była dzięki wsparciu Rady Rodziców i realizacji przez szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Zapraszamy do obeejrzenia zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

          • 26 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowało 181 osób spośród 204 uczniów uprawnionych. Wszystkie głosy były ważne. Komisja w składzie: Łukasz Pokora, Daryna Serhiichuk, Myroslava Lyubonko, Maja Chmielewska oraz opiekunowie: Magdalena Skrzypczak i Ewelina Rokicka po przeliczeniu i sprawdzeniu głosów wyłoniła Zarząd Samorządu Uczniowskiego.

            Członkami Zarządu Samorządu Uczniowskiego zostali uczniowie:

            Wiktor Brzozowski z klasy 4b - Przewodniczący,

            Patryk Zapaśnik z klasy 8b - Zastępca Przewodniczącego,

            Klara Wojnicz z klasy 4a - Skarbnik.

            Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

          • "Jedzonko dla mieszkańców otwockich lasów"

          • W następnym tygodniu, czyli od 9 do 12 października odbędzie się akcja Jedzonko dla mieszkańców otwockich lasów, w ramach której będziemy zbierać orzechy, żołędzie i kasztany, które zawieziemy do Nadleśnictwa Celestynów. Warto wykorzystać ostatnie słoneczne dni na zbiory. Wolontariusze, którzy będą czekali codziennie od 7.45 do 8.00 przy stołówce szkolnej, będą przyjmowali tylko suche dary jesieni.

          • Wycieczka klasy 5a

          • 2 października uczniowie klasy 5a uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo - survivalowych zorganizowanych przez herszta „Leśnej Bandy”. Idąc brzegiem rzeki Świder poznawaliśmy rośliny, które można wykorzystać do wzmocnienia organizmu. Potem uczyliśmy się krzesać ogień, a na końcu wspólnie ugotowaliśmy kisiel z wkładką z czarnego bzu. Dopisała pogoda i dobry humor.

          • Ostatnie pożegnanie Pani Marii Tryczyńskiej

          • Z wielkim żalem pożegnaliśmy zmarłą w wieku 92 lat Panią Marię Tryczyńską. Delegacja uczniów z naszej szkoły wraz ze sztandarem uczestniczyła w pogrzebie, który odbył się 26 września w kościele pw. św. Wincentego a'Paulo w Otwocku.  

            Większość mieszkańców Świdra kojarzy panią Marię jako wspaniałego lekarza pediatrę, wielu pamięta również o jej zasługach jako uczestniczki Powstania Warszawskiego - łączniczki i sanitariuszki o pseudonimie „Ryśka”. Na zawsze zapamiętamy niezwykle wzruszające spotkanie z Panią Marią i Jej mężem w naszej szkole. Obiecujemy odwiedzać Jej miejsce spoczynku na Powązkach. Cześć Jej pamięci!

          • "Akcja integracja"

          • 27 września uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wycieczce „Akcja integracja" – wybrali się do sali zabaw Fikołki. Wycieczka dzieciom bardzo się podobała i wywołała u wszystkich pozytywne emocje.

            Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Projekt edukacyjno-społeczny "Każdy inny – wszyscy równi"”

          • W roku szkolnym 2023/2024  nasza szkoła ponownie przystąpiła do  udziału w Ogólnopolskim projekcie edukacyjno-społecznym „Każdy inny – wszyscy równi”.  ​​​​​​​​​​​​​

            Projekt ma na celu:

            • uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
            • rozwijanie empatii,
            • kształtowanie tolerancji,
            • likwidowanie barier i uprzedzeń wobec osób z niepełnosprawnościami,
            • przygotowanie do współuczestnictwa z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.

            Uczestnicząc w projekcie, będziemy realizować zadania związane z różnymi niepełnosprawnościami według harmonogramu, który można dostosowywać do potrzeb i możliwości własnej placówki.

              

          • Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6

          • 21 września naszą szkołę odwiedzili uczniowie kl.6a i 6b z wychowawczyniami z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku. W ramach wizyty goście odbyli niezwykłą lekcję historii w naszej Sali 100-lecia im. Aleksandry i Józefa Piłsudskich. Mieli okazję zasiąść w drewnianych ławkach uczniowskich, posłuchać o stuletniej historii szkoły i o tym, jak dawniej wyglądała nauka. 

            Pan Wojciech Pawlik przybliżył gościom sylwetki Aleksandry i Józefa Piłsudskich, wspomniał o ich związku z Otwockiem oraz ciekawie opowiedział o losach absolwentów i nauczycieli Piątki, którzy walczyli o niepodległość. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli wystawę stałą zgromadzonych pamiątek. Następnie pani Joanna Tarnowska krótko opowiedziała o naszej patronce – pisarce Jadwidze Korczakowskiej. Na koniec wizyty uczniowie w skupieniu zgromadzili się wokół tablicy upamiętniającej absolwentów i nauczycieli zaangażowanych w organizację tajnego nauczania podczas II wojny światowej oraz niesienie pomocy potrzebującym niezależnie od ich narodowości czy wyznania. Goście wyszli zadowoleni. Jesteśmy już umówieni na kolejne spotkanie, tym razem w całości poświęcone ciekawej postaci, mieszkance Otwocka, pisarce czyli Jadwidze Korczakowskiej. Zapraszamy;)

          • Prezentacja kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

          • We wtorek 19 września na sali gimnastycznej odbyła się prezentacja kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczeń przygotował krótką wypowiedź, w której zawarł najważniejsze elementy swojego programu wyborczego. Kandydaci wykazali się odpowiedzialnością i humorem. Brawo!

          • Kolejna edycja "Zakręconej akcji".

          • Od 25 do 29 września odbędzie się kolejna edycja "Zakręconej akcji", czyli zbiórka plastikowych nakrętek. Można je przynosić codziennie od 7.45 do 8.00 do wolontariuszy, którzy będą czekać przy stołówce szkolnej.

          • 84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku

          • 15 września 2023 roku w Otwocku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej agresji na Polskę z 17 września 1939 roku. W kościele ks. Pallotynów, pw. Zesłania Ducha Świętego o godzinie 11.00 została odprawiona w tej intencji koncelebrowana Msza Święta, pod przewodnictwem ks. płk. Zbigniewa Kępy oraz ks. proboszcza Wiesława Wilmańskiego.

            W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe reprezentujące instytucje, organizacje, otwockie szkoły, samorząd Otwocka oraz powiat otwocki, a także zaproszeni goście. Wśród tych ostatnich znaleźli się parlamentarzyści i przedstawiciele władz rządowych: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poseł Anita Czerwińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha, szef gabinetu politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Michał Prószyński, poseł Zdzisław Sipiera, ponadto starosta otwocki Krzysztof Szczegielniak. Miasto Otwock reprezentował prezydent Jarosław Margielski, wiceprezydent Paweł Walo oraz radni: Jarosław Łakomski, Andrzej Gurdziel i Andrzej Kobus. Z naszej szkoły w uroczystości wzięli udział uczniowie klas siódmych wraz z wychowawcami i opiekunami oraz poczet sztandarowy.

            Po zakończonej liturgii Mszy Świętej dalsza część  uroczystości patriotycznej odbyła się przy pomniku  „Katyń  1940”. Po odśpiewaniu hymnu narodowego zostały wygłoszone  przez zaproszonych gości okolicznościowe przemówienia, w trakcie których uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Otwocku recytowali patriotyczną poezję i śpiewali piosenki, poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej. Przemówienia Prezydenta Jarosława  Margielskiego, gospodarza miejsca i zaproszonych gości oraz odczytane  listy od Prezydenta PR Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego i ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego, podkreślały  analogię pomiędzy wydarzeniami sprzed 84 laty, których autorem było totalitarne państwo ZSRS, a tym, co dzieje się obecnie na Ukrainie. Zwracały również uwagę na potrzebę pamięci o przeszłości ojczystej i konieczności czerpania z niej nauki oraz na ciążący na nas wszystkich obowiązek troski o niepodległość i suwerenność naszego państwa.   

            Po apelu poległych zaproszeni goście i delegacje władz samorządowych, instytucji, organizacji oraz szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem, oddając  hołd tym, którzy polegli za Ojczyznę. W imieniu otwockich szkół i przedszkoli kwiaty złożyła Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Katarzyna Fogińska. Następnie Starosta Powiatu Krzysztof Szczegielniak, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika „Katyń 1940”, podziękował wszystkim zgromadzonym na uroczystości, a szczególnie osobom troszczącym się o to wyjątkowe miejsce w naszym mieście. Organizatorem uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Reymonta, która przekazała uroczysty patronat nad pomnikiem „Katyń 1940” uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku.

            Naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowali uczniowie klasy 8b: Łukasz Pokora i Patryk Zapaśnik oraz uczennice klasy 7b: Małgorzata Ceremuga, Zofia Gibuła, Paulina Korzeń, Paulina Krogul i Natalia Majchrzyk.

          • Sprzątanie świata

          • W piątek 15 września wzięliśmy udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Uczniowie klas 4-6 sprzątali ulice znajdujące się w okolicy szkoły.

          • Narodowe Czytanie 2023

          • W tym roku nasza szkoła również włączyła się w Narodowe Czytanie. 12 września uczniowie klasy siódmej wysłuchali fragmentu dotyczącego historii Jana i Cecylii - założycieli rodu Bohatyrowiczów, którego członkowie są bohaterami powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". 

            Uczniowie klasy szóstej wysłuchali opisu nadniemeńskiego krajobrazu, a potem wykonali prace, które były ilustracją tekstu.