• Sukces uczniów naszej szkoły w IV Powiatowym Konkursie Historycznym „Józef Piłsudski i jego czasy”.

          • Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 7b Franciszek Rak, zajął  III miejsce w IV Powiatowym Konkursie Historycznym „Józef Piłsudski i jego czasy”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4. Wręczenie nagród laureatom konkursu miało miejsce 6 lutego br. w Teatrze im. Stefana  Jaracza w Otwocku. W uroczystej gali wręczenia dyplomów i nagród laureatom oraz uczestnikom finału konkursu uczestniczyli Honorowi  Patroni tego ważnego wydarzenia w naszym mieście i powiecie: Prezydent Miasta Otwocka pan Jarosław Margielski oraz Starosta Powiatu Otwockiego pan Krzysztof Szczegielniak, ponadto  dyrektor Oświaty Miejskiej pan Grzegorz Michalczyk. Nad konkursem patronat roztoczyło również Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity”. 

            W trakcie uroczystości uczestnikom towarzyszyła piosenka legionowo-patriotyczna oraz poezja w wykonaniu uczniów i chóru SP 4, pod kierunkiem pani Agnieszki Czarneckiej.  Honorowi goście w swoich przemówieniach podkreślili doniosłą rolę, jaką odegrał w odzyskaniu niepodległości Polski oraz budowaniu jej państwowości Komendant, Naczelnik i Marszałek Polski Józef Piłsudski. Podziękowali i skierowali gratulacje do laureatów i finalistów konkursu, ponadto złożyli je na ręce pani Moniki Sławińskiej, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku oraz głównego organizatora kolejnej edycji konkursu, pani Jolanty Wnuk, nauczycielki historii wymienionej placówki oświatowej. Ponadto podziękowali nauczycielom  przygotowującym uczniów do konkursu, a także rodzicom, którzy odgrywają kluczową rolę w wychowaniu patriotycznym swoich dzieci oraz budowaniu ich tożsamości narodowej. Ten akcent wybrzmiał bardzo wyraźnie podczas artystycznego programu oraz wywiadu, którego udzielił uczennicy SP 4 występujący w programie gościnnie Marszałek Polski Józef Piłsudski.

            Wśród finalistów konkursu znalazło się obok laureata, dwoje uczniów naszej szkoły: Paulina Korzeń klasy 7b i Szymon Rydel z klasy 7a.  Serdecznie gratulujemy laureatowi Franciszkowi Rakowi oraz finalistom konkursu Paulinie Korzeń i Szymonowi Rydlowi  oraz życzymy dalszych sukcesów!

          • Walentynki w bibliotece

          • A tymczasem biblioteka… zakończyła przygotowania do szkolnych walentynek;) Książki z wątkiem miłosnym już czekają na czytelników! Korzystając z okazji, zapraszamy Uczniów do zabawy: Zrób zdjęcie, które będzie ilustracją hasła KOCHAM KSIĄŻKI!/KOCHAM CZYTAĆ! Zdjęcie należy przesyłać do 13.02.2024r. na szkolnego Messengera. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Liczymy na Waszą kreatywność! Przypominamy o poczcie walentynkowej tzn. o poczcie w bibliotece!

          • Wycieczka uczniów klasy 1a i 1b

          • 7 lutego uczniowie klas: 1a i 1b wybrali się do Teatru Syrena na spektakl pt. "Kot w butach". ​​​​​​​

            Muzyka, taniec, śpiew i kostiumy, sprawiły, że widowisko było piękne. W przerwie dzieci zjadły drugie śniadanie.

          • GŁOSUJEMY NA PIĄTKĘ!

          • Dzięki inicjatywie grupy rodziców z naszej szkoły wraz z Dyrekcją zgłoszony został projekt do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Otwocka, pn.

            GRA W ZDROWIE: AKTYWNOŚĆ DLA KAŻDEGO!

            Jego celem jest uatrakcyjnienie terenu wokół szkoły.

            Projekt zakłada m.in. powiększenie placu zabaw, rozbudowę siłowni plenerowej, stworzenie strefy do relaksu i zajęć edukacyjnych, budowę pumptrucka.

            Został on zakwalifikowany do głosowania w najwyższym progu.

            Tu opis projektu GRA W ZDROWIE: AKTYWNOŚĆ DLA KAŻDEGO!

            Głosować może każdy mieszkaniec Otwocka!

            Zachęcamy do głosowania!

            Najprościej zagłosować online na stronie https://otwock.budzet-obywatelski.org/glosowanie

            Jeśli wolicie zagłosować w wersji papierowej, najbliższe punkty głosowania stacjonarnego są w Filii nr 1 Biblioteki Miejskiej przy ul. Słowiczej 2 lub w Przedszkolu nr 18 przy ul. Komunardów 4.

            LICZYMY NA WASZE GŁOSY!

          • "Piątka" Szkołą Uczącą z Minecraft Education

          • Z ogromną radością informujemy, że w ramach uczestnictwa w projekcie „Szkoła Ucząca z Minecraft Education” i po spełnieniu wymaganych kryteriów, nasza szkoła otrzymała tytuł „Szkoła Ucząca z Minecraft Education”. Cieszymy się z tego wyróżnienia i jednocześnie gratulujemy nauczycielom ich gotowości w poznawaniu sześciennego świata uczniów i ogromne zaangażowanie we wdrażaniu aktywności z uczniami na polu Minecraft Education.

            Przyznany tytuł potwierdza i podkreśla fakt, że w naszej szkole nauczyciele poszukują i odkrywają innowacyjne metody nauczania i uczenia się, kreatywnego wykorzystania technologii oraz zaangażowania w rozwój umiejętności cyfrowych uczniów z wykorzystaniem znanego im świata Minecraft.

          • 161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

          • 22 stycznia 2024 roku w Klubie „Mlądz” oraz w lesie na skarpie nadświdrzańskiej, gdzie znajduje się mogiła poległych powstańców z oddziału płk. Ziemomysła Kuczyka, odbyły się obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody rocznicowe rozpoczęły się dzień wcześniej, tj. 21 stycznia w godzinach południowych grą terenową.

            22 stycznia br. o godz. 16.30 w Klubie „Mlądz”  wykład zaprezentował pan Bogdan Kuć wraz z prowadzącym spotkanie panem Tomaszem Żurawskim. W wykładzie przedstawiono działania powstańcze na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego oraz sylwetkę płk. Ziemomysła Kuczyka, ze szczególnym uwzględnieniem  jego burzliwych losów po upadku powstania.​​​​​​​​​​​​

            O godz. 18.00 nastąpił uroczysty przemarsz w świetle pochodni z Klubu „Mlądz” pod Mogiłę Powstańców Styczniowych. Tu odśpiewano hymn narodowy, odczytano Manifest Rządu Narodowego oraz przeprowadzono Apel Pamięci. W dalszej części uroczystości  Prezydent Miasta Otwocka Jarosław  Margielski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. W delegacji z kwiatami byli  również przedstawiciele naszej szkoły. Na koniec przedstawiciele Projektu Historycznego - Konspiracja wykonali salwę honorową. 

            Po części oficjalnej gospodarze zaprosili uczestników na ciepły poczęstunek do Klubu „Mlądz” oraz  koncert pana Huberta Bojarskiego. Biorące udział  w obchodach rocznicowych, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze Nadświdrzańskie Urzecze przekazało naszej szkole flagę narodową z barwami i godłem z okresu Powstania Styczniowego.

          • Niespodzianka dla uczniów

          • Ferie zimowe dobiegają końca i zapewne nie wszystkim spieszy się na powrót do szkoły. Aby jednak zachęcić Was do tego, byście jutro z radością i nowym zapałem wrócili do nauki i zabawy, prezentujemy nieco zmieniony hol szkolny, na którym pojawiły się nowe siedziska, stoliki z planszami do gier i cymbergaj - zakupiony w ramach Budżetu Uczniowskiego według zwycięskiego projektu grupki dziewczynek z klasy 5a.

            Za koordynowanie przedsięwzięciem serdecznie dziękujemy naszej Radzie Rodziców, a w szczególności pani Agacie Nagrabskiej, pani Oldze Sulkowskiej, panu Michałowi Aleksadrowiczowi oraz pani Marzenie Lesińskiej.

            Mamy nadzieję, że kolejna edycja Budżetu Uczniowskiego będzie równie udana.

            Drodzy Uczniowie, szykujcie kolejne ciekawe projekty!

          • Występ uczniów klasy 1a z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

          • Przed feriami w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkaniez okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klasy 1a wystąpili przed swoimi bliskimi prezentując wiersze i piosenki. Na zakończenie wszystkie dzieci złożyły Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Zaproszeni goście dzielili się swoimi wrażeniami. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć. To było naprawdę piękne popołudnie.

          • Wycieczka uczniów klasy 4a

          • Ostatniego dnia przed feriami uczniowie klasy 4a po raz kolejny wybrali się na warsztaty kreatywno-naukowe do MDK-u. I ponownie zajęcia wszystkim się bardzo podobały. Było tworzenie zawieszek w formie makramy z kolorowych sznurków. Były warsztaty z logicznego myślenia z wykorzystaniem drewnianych klocków. Po obejrzeniu krótkiego filmu animowanego o Marii Skłodowskiej-Curie odbyły się warsztaty z eksperymentami chemicznymi. Bardzo dziękujemy kadrze Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Kultury w Otwocku za tak ekscytujące zajęcia i pozdrawiamy przemiłe panie prowadzące.

            Zachęcamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Biała szkoła

          • Ostatni tydzień przed feriami zimowymi, osiemnastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły spędziła w Poroninie. Dla części z nich była to pierwsza przygoda z nartami, a dla większości już kolejna. Pod okiem instruktorów uczyli się i doskonalili swoje umiejętności - pierwszego dnia na szczycie „U Gruloka”, a w kolejnych na Litwince. 

            Oba stoki są bardzo przyjazne dla narciarzy, ponieważ zarówno początkujący jak i zaawansowani znajdą tam trasy dla siebie. Nie obyło się bez mniej lub bardziej bolesnych upadków, ale wszyscy wracamy zdrowi i zadowoleni. Ośrodek U Gruloka, już po raz kolejny w pełni zaspokoił wszystkie potrzeby młodych narciarzy i snowboardzistów, a i pogoda nas nie zawiodła . Solidny mróz i śnieg towarzyszyły nam podczas całego pobytu.

          • Poznajemy kulturę Japonii i Korei

          • Co robimy podczas dodatkowych zajęć z kultury Japonii i Korei, które zapoczątkowaliśmy w tym roku szkolnym? Między innymi delektujemy się przepysznym sushi, które jest tradycyjną potrawą japońską i uczymy się posługiwania pałeczkami. Czas na krótkie podsumowanie po I semestrze. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Celem zajęć było poznanie dwóch kultur azjatyckich oraz nauka podstaw języka japońskiego i koreańskiego. Na zajęciach dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje szkoła japońska, jakie jedzenie jest popularne w Japonii i Korei, poznaliśmy muzykę azjatycką, nauczyliśmy się składać origami, dowiedzieliśmy się o różnych przesądach z Korei i Japonii, przeprowadziliśmy zabawę w przebieranie się za japońskie postacie z anime, nauczyliśmy się jak rysuje się postacie z popularnej japońskiej mangi. Była lekcja kaligrafii japońskiej, dowiedzieliśmy się kim są gejsze, przeprowadziliśmy kilka edukacyjnych quizów ogólnych na temat Japonii, nauczyliśmy się wczesnych podstawowych zwrotów po japońsku i koreańsku oraz opanowaliśmy w całości jeden sylabariusz japoński – hiraganę.

            W II semestrze będziemy kontynuować naukę języka japońskiego, dowiemy się więcej o tradycjach japońskich takich jak ceremonia herbaty, zorganizujemy lekcję na temat gestów japońskich, nauczymy się o głównych atrakcjach w Japonii. Poza tym czeka nas jeszcze wiele innych ciekawych tematów i doświadczeń. Jeżeli masz ochotę dołączyć do nas - zapraszamy na zajęcia po feriach.

          • Nagrody dla szkoły za udział w akcji "Szkoły pełne talentów".

          • W czwartek 10 stycznia do naszej szkoły zostały dostarczone nagrody, na które wymieniliśmy zebrane Talenciaki. 3 zielone pufy po feriach znajdą się holu na pierwszym piętrze

            Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy zbierali Talenciaki dla naszej szkoły.

          • Udział naszej szkoły w Orszaku Trzech Króli

          • Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w organizowany w Otwocku miejski Orszak Trzech Króli. 6 stycznia 24 uczniów wraz z Panią Dyrektor i nauczycielami utworzyło świtę króla Melchiora i wyruszyło ulicami miasta za gwiazdą betlejemską. Zielone stroje, tarcze, dzidy, nałęczki i kroczący za nami smok ponownie zrobiły wrażenie na publiczności. Nasz występ przygotowywała Pani Ewa Nafalska we współpracy z Paniami Agnieszką Tomaszewską i Magdaleną Skrzypczak.

            Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

          • W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego ,,Każdy – inny, wszyscy – równi” obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień  Osób Niepełnosprawnych. Pod hasłem ZAWSZE RAZEM, NIGDY OSOBNO uczniowie naszej Szkoły  przyłączyli się  do Ogólnopolskiej Akcji Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu, jako symbol wsparcia dla osób niepełnosprawnych uczniowie założyli  ubrania w kolorze żółtym.                          ​​​​​​​​​​​​​​​

            Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przyjęły również  formę akcji informacyjnej przypominającej , że należy pamiętać i dbać o przestrzeganie praw osób niepełnosprawnych oraz promować postawę szacunku, tolerancji i otwartości wobec nich. W bibliotece  powstała gazetka oraz kącik książek ,,Bez barier” czyli bajek psychoedukacyjnych poruszających tematykę różnego rodzaju niepełnosprawności.

            Postarajmy się, aby osoby niepełnosprawne  czuły i się wśród Nas  akceptowane, traktujmy , jak byśmy chcieli, żeby nas traktowano.

             

          • Sukces uczniów klasy 1b

          • Z dumą informujemy, że przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 1b pod opieką pani Agnieszki Tomaszewskiej i pani Anny Mikos zajęło II miejsce w XXXI Przeglądzie Jasełek organizowanym przez MOKTiS w Otwocku.

          • Sukces Leny Szafrańskiej

          • Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 7b Lena Szafrańska, zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Kolorowa jesień koszyk darów nam przyniesie". Serdecznie gratulujemy Lenie i życzymy dalszych sukcesów! Podziękowania dla Pani Beaty Kabali za profesjonalne przygotowanie uczennicy.