26 marca uczniowie klasy 5a z wychowawcą panią Magdaleną Skrzypczak i panem Wojciechem Pawlikiem, wspólnie z klasą 7 pani Jolanty Wnuk z SP4, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Publicznej Bibliotece Powiatowej w Otwocku. Spotkanie dotyczyło powstania styczniowego na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego. Zajęcia przeprowadził p. Bogdan Kuć, który od 30 lat zajmuje się tematyką powstania styczniowego. Jest twórcą Muzeum Powstania Styczniowego w Stanisławowie, a także autorem książki związanej z powstaniem styczniowym na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego. Wymieniona monografia ma ukazać się niebawem drukiem. Uczniowie w trakcie warsztatów mieli okazję obejrzeć również wystawę pt. „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego na terenie Powiatu Otwockiego”.
Prelegent, z wrodzoną sobie pasją, przedstawił słuchaczom stronę organizacyjną powstania, jego przebieg z uwzględnieniem działalności władz cywilnych oraz działań zbrojnych poszczególnych dowódców wojskowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty związane z tym największym zrywem niepodległościowym XIX wieku.
Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać poszczególne elementy strojów powstańczych. Przymierzali konfederatki - nakrycia głów powstańców, szyte własnoręcznie przez prowadzącego, wg. wzorów zaczerpniętych ze źródeł z epoki. Dużą atrakcją spotkania okazała się broń powstańcza, każdy mógł ją wziąć do ręki. Była to okazja do obcowania z historią w nietypowy sposób, nie tylko na drodze intelektualnej, ale także zmysłowej. Poprzez dotyk i towarzyszące temu emocje uczestnicy mogli przenieść się, wniknąć w historię związaną z powstaniem styczniowym. Broń sieczna: kosy, szable, bagnety (m.in. tasak gladius) oraz broń palna wzbudzały największe emocje. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się amunicja z okresu powstania: kule armatnie i naboje do broni palnej, a także narzędzia do jej wytwarzania.
Przekaz o powstaniu styczniowym może na długo zapaść w pamięci uczestników tego wyjątkowego spotkania. Było ono możliwe dzięki uprzejmości Dyrektor Publicznej Biblioteki Powiatowej, pani Anny Bielickiej. Z wymienioną placówką kulturalną nasza szkoła ma przyjemność współpracować już od wielu lat.