W ramach lekcji historii i zbliżającego się Święta Niepodległości uczniowie klasy 2b wykonali lapbooki, których tematem była Polska. Lapbook - co to takiego? Lapbook to nic innego, jak samodzielnie zrobiona książeczka tematyczna. Celem takiej lekcji było przede wszystkim kształtowanie tożsamości i przynależności społecznej, rozbudzanie wśród dzieci zainteresowań swoją narodowością, jej historią, tradycją i kulturą, rozwijanie wyobraźni plastycznej i kreatywności oraz doskonalenie sprawności manualnej.
W klasie 2b
Nowe miejsce pamięci narodowej na mapie Otwocka
Obchody 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku były wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego uhonorowano pamięć nauczycieli związanych z działalnością konspiracyjną w okresie II wojny światowej. Uroczystość miała miejsce 24 października 2024 roku i obejmowała odsłonięcie nowej płyty pamięci z nazwiskami sześciu nauczycielek Szkoły Powszechnej w Willach Świderskich, które prowadziły tajne nauczanie w czasie okupacji niemieckiej. Płyta ta została umieszczona obok tablicy odsłoniętej 31 marca 2023 roku, dedykowanej nauczycielom i absolwentom związanym z historią szkoły. Uroczyste odsłonięcie tablic pamięci przy budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku-Świdrze uczyniło tę lokalizację nowym, ważnym miejscem pamięci narodowej na mapie miasta.
To szczególne spotkanie poprzedziła Msza Święta w intencji zmarłych i pomordowanych nauczycieli i pracowników szkoły, którą o godz. 11:30 koncelebrował ks. proboszcz Wojciech Kraiński w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Świdrze. Następnie uczestnicy zgromadzili się przy budynku szkoły, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów.
W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście, w tym wiceprezydent Otwocka Krzysztof Dec, radni miasta, dr Tomasz Łabuszewski – dyrektor Oddziału IPN w Warszawie – wraz z pracownikami oraz Ewa Żaboklicka, Naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Obecni byli także przedstawiciele rodzin upamiętnionych nauczycieli, duchowieństwa, organizacji społecznych i kombatanckich, instytucji oświatowych, a także dyrektorzy szkół podstawowych oraz absolwenci szkoły. Wartę honorową przy tablicach pełniło Bractwo Strzelców Kurkowych Lechity im. Józefa Piłsudskiego pod dowództwem komendanta Marka Majka.
Po powitaniu gości przez Dyrektor Szkoły, Katarzynę Fogińską, uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie nauczyciel historii, Wojciech Pawlik, przedstawił zebranym ideę upamiętnienia nauczycieli i absolwentów, których nazwiska znalazły się na tablicach. Kulminacyjnym momentem ceremonii było poświęcenie tablic przez ks. Michała Popowskiego, proboszcza parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze.
Wydarzenie zwieńczyła salwa honorowa oddana przez Bractwo Strzelców Kurkowych Lechity im. Józefa Piłsudskiego. Podniosły charakter uroczystości podkreśliły również przemówienia wiceprezydenta Otwocka, Krzysztofa Deca oraz Dyrektora Oddziału IPN, dr. Tomasza Łabuszewskiego. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicami pamięci. Po części oficjalnej Dyrektor Katarzyna Fogińska zaprosiła gości do budynku szkoły na dalsze świętowanie jubileuszu 70-lecia placówki.
Społeczność szkolna, wraz z Dyrekcją, składa podziękowania Instytutowi Pamięci Narodowej Oddziałowi Upamiętniania Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego w Warszawie za współpracę i ufundowanie tablic pamięci, a także władzom Miasta Otwocka za wsparcie tego ważnego dla lokalnej społeczności projektu.
Odsłonięcie tablic pamięci przy Szkole Podstawowej nr 5 w Otwocku-Świdrze to efekt zakończonej współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Oddziałem Upamiętniania Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego w Warszawie, trwającej w latach 2021–2024. W wyniku tej współpracy przywrócono do zbiorowej pamięci nazwiska 15 nauczycieli i absolwentów, którzy wnieśli swój wkład w walkę o niepodległą Polskę w latach 1917–1945 oraz po wojnie byli związani z podziemiem antykomunistycznym. Tablice są świadectwem pamięci o lokalnych bohaterach, których losy i poświęcenie mają inspirować kolejne pokolenia do pielęgnowania wartości takich jak wolność, patriotyzm i odpowiedzialność za losy kraju.
Obchody 70-lecia budynku Szkoły
24 października 2024 roku odbyła się w naszej szkole niezwykła uroczystość. W tym dniu budynek „Piątki” obchodził jubileusz swego 70-letniego istnienia. Szkolna społeczność – absolwenci, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice i dziadkowie włączyli się w przygotowanie oprawy wydarzenia. Przez kilka miesięcy zbierano materiały związane z przeszłością szkoły; porządkowano informacje z kronik szkolnych, klasowych, opracowań nauczycieli. Nagrywano wspomnienia absolwentów i gromadzono fotografie już istniejące w zasobach szkoły lub dostarczane przez byłych uczniów. Kilkumiesięczna praca zaowocowała ciekawą i wartościową uroczystością składającą się z dwóch części.
39Uroczystość jubileuszową rozpoczęła Msza św. w kościele pw. MB Częstochowskiej. Dalsza część wydarzenia miała miejsce na placu przed szkołą, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie zaproszonych gości przez Panią Dyrektor Katarzynę Fogińską. Centralnym punktem tej części uroczystości było odsłonięcie płyty pamięci na ścianie budynku szkoły poświęconej nauczycielkom, które brały udział w tajnym nauczaniu podczas II wojny światowej.
Po odsłonięciu płyty pamięci zaproszono zgromadzonych gości do budynku szkoły na uroczystość artystyczną przygotowaną przez uczniów i nauczycieli. Dyrektor Szkoły, Pani Katarzyna Fogińska w krótkim przemówieniu zaprosiła gości do uczestniczenia w opowieści o ciekawej historii budynku, o uporze i niezwykłej pracy ludzi, którzy doprowadzili do jej powstania oraz o tych, którzy dbali o jej rozwój. Poznawaliśmy rzeczywistość szkoły w następujących po sobie dziesięcioleciach. Pomocą służyła wyeksponowana oś czasu, na której zaznaczono najważniejsze dla historii szkoły daty wydarzeń. Na uwagę zasługują niezwykłe występy uczniów i nauczycieli w strojach charakterystycznych dla omawianych lat. Piosenki, tańce w wykonaniu uczniów oraz specjalny występ amatorskiej grupy teatralnej złożonej z nauczycieli ubarwiły uroczystość i były powodem wzruszeń i radości widzów. Poznaliśmy szkołę, która dba o tradycję, pielęgnuje swą historię i szkołę nowoczesną, która idzie z duchem czasu. Szkołę, w której jest czas na wszystko, co czyni młodego człowieka mądrym, wrażliwym, aktywnym, zaangażowanym i po prostu szczęśliwym.
Zaproszeni goście po zakończeniu uroczystości na sali gimnastycznej mieli okazję do spaceru po szkolnych korytarzach. Wyeksponowano na nich fotografie, życzenia dla szkoły od absolwentów, prace konkursowe uczniów pt.” Szkoła moich marzeń”. Można było również obejrzeć nagrania złożone ze wspomnień absolwentów, które bardzo wzbogaciły naszą wiedzę o realiach ich szkolnych lat i przeszłości szkoły. Przy słodkim poczęstunku znalazł się również czas na pogawędkę o przeszłości i teraźniejszości szkoły.
W imieniu Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku, pani Katarzyny Fogińskiej i całej społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i uświetnienie uroczystości 70-lecia „Piątki”.
Życzymy Naszej Szkole dobrej kondycji w kolejnych latach i życzliwych oddanych ludzi decydujących o jej losie.
Kolejna edycja "Zakręconej akcji".
W dniach 4 - 8 listopada odbędzie się kolejna zbiórka plastikowych nakrętek i metalowych puszek. Wolontariusze będą czekali codziennie od 7.45 do 8.00 przy stołówce szkolnej.
Wycieczka klasy 2b
31 października 2024 roku uczniowie klasy 2b pod opieką swoich wychowawczyń wybrali się na spacer alejkami cmentarza miejskiego. Był on dla nich głębokim przeżyciem i wprowadził w nastrój refleksji i zadumy. Dzieci zapaliły znicze pod Pomnikiem Pamięci w centrum Kwatery wojennej. Spoczywa tam 375 żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego oraz Armii Radzieckiej, którzy zmarli w Otwocku. W ciszy i spokoju, jakim emanuje to miejsce, uczniowie zapalili również znicze na grobie Ks. Bronisława Ussasa, który miał wielkie zasługi w odzyskaniu pokaźnych zbiorów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych należących do Polski. Odwiedziliśmy również grób wieloletniej nauczycielki naszej szkoły Pani Haliny Dobek. Niewątpliwie takie wyjścia to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.
Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce. W drodze powrotnej mieliśmy czas na słodką przerwę w cukierni oraz chwilę na wspólną zabawę na miejskim placu zabaw.
Lekcja kaligrafii w klasie 2a
25 października uczniowie klasy 2a zwiedzali Salę 100-lecia im.Akeksandry i Józefa Piłsudskich oraz uczestniczyli w lekcji kaligrafii.
Wycieczka uczniów klas trzecich do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Przygotowując się do obchodów 11 listopada klasy trzecie wybrały się do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Podczas lekcji „Ojczyzna-nasz wspólny dom” dzieci poznawały różne formy patriotyzmu. Zwiedziły również okolicznościową wystawę. Ciekawym zakończeniem zajęć było wspólne budowanie mostów, które łączą - a nie dzielą.
Poczet sztandarowy naszej szkoły przy tablicy TON w Szkole Podstawowej nr 1
17 października 2024 roku poczet sztandarowy naszej szkoły brał udział w uroczystości w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Otwocku, poświęconej nauczycielom zaangażowanym w tajnym nauczaniu podczas II wojny światowej. W trakcie uroczystości przywołano pamięć trójki nauczycieli, związanych z TON, m.in. Zbigniewa Miniakowskiego, który od listopada 1939 do lipca 1944 roku organizował tajne nauczanie na poziomie szkoły średniej. Ten ceniony pedagog, aktywny w otwockim środowisku, dzięki długoletniej pracy w Komisji Historycznej ZNP w Otwocku, przyczynił się również do utrwalenia losów otwockich nauczycieli, związanych z TON podczas okupacji niemieckiej. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przy tablicy TON.
Naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowali uczniowie klasy 8b: Michał Tratkiewicz, Małgorzata Ceremuga, Paulina Korzeń i Natalia Majchrzyk.
Wyjazd uczniów klas siódmych na Powązki
Tradycją naszej szkoły jest to, że uczniowie klas siódmych jadą na Powązki, by uczcić pamięć Jadwigi Korczakowskiej – Patronki naszej szkoły. 25 października w takiej wycieczce wzięli udział uczniowie klasy 7a i 7b. Rozpoczęła się ona jednak od spaceru po warszawskiej Starówce, podczas którego zobaczyliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz różne tablice pamiątkowe i pomniki związane z historią Warszawy.
Podczas spaceru po nekropolii poznaliśmy historię jej powstania, obejrzeliśmy groby znanych osób, a na koniec złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobie Jadwigi Korczakowskiej.
Świętujemy Niepodległą
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione na pamiątkę jednego z najradośniejszych wydarzeń w historii Polski, dlatego na przekór jesiennej pogodzie dnia 25 X uczniowie klasy IVb i Vb pojechali na wycieczkę do Sulejówka, gdzie zwiedzili Muzeum Józefa Piłsudskiego i uczestniczyli w lekcji muzealnej oraz warsztatach - Świętujemy Niepodległą.
Nowoczesne muzeum wywarło na wszystkich duże wrażenie. W telegraficznym skrócie poznaliśmy najważniejsze wydarzenia z życia Józefa Piłsudskiego, odświeżyliśmy i utrwaliliśmy szkolną wiedzę historyczną. Podczas warsztatów próbowaliśmy udzielić własnej odpowiedzi na pytanie, czym jest nasza wspólna Ojczyzna i jak uczcić 106. rocznicę odzyskania Niepodległości. Nasze pomysły zostały uwiecznione na samodzielnie wykonanych znaczkach- przypinkach, które zabraliśmy na pamiątkę.
Zachęcamy do obejrzenia pozostałych zdjęć. Znajdują się one w galerii.
Pierwszaki zdobywają pierwsze informacje o patronce naszej szkoły
23 października uczniowie klasy 1a i 1b poznali miejsce, w którym mieszkała patronka szkoły - Jadwiga Korczakowska. Spacer i zajęcia o patronce, które przeprowadziły wychowawczynie był doskonałą okazją do przybliżenia uczniom jej postaci.
Prezentacja swoich pasji
,,Każdy jakieś hobby ma..." taki był temat prezentacji uczniów świetlicy.
O zdrowym odżywianiu w świetlicy szkolnej...
W świetlicy szkolnej uczniowie poznali rolę warzyw i owoców w naszym odżywianiu. Po pogadance na temat zdrowego odżywiania, lepili z plasteliny warzywa i owoce.
Szkolna Grupa Wolontariatu w Konkursie Mazowieckie Barwy Wolontariatu
Zachęcamy do głosowania na naszą szkolną grupę wolontariatu w ramach konkursu "MAZOWIECKIE BARWY WOLONTARIATU" Głosować może każdy, również osoba niepełnoletnia. Głosowanie nic nie kosztuje, wystarczy mieć przy sobie telefon.
https://www.dialog.mazovia.pl/.../glosowanie/kandydaci/90
Znajdziecie nas:
Kategoria - wolontariat młodzieży
Rodzaj - wolontariat grupowy
Podregion - warszawski wschodni
Głosowanie potrwa do 30 października!
Dom dla jeża
18 października uczniowie klasy 2a dzięki wsparciu jednego z rodziców - Pana Wiktora S. Na terenie szkoły w ogrodzie ustawili domek dla jeża. Mają nadzieję, że jeżowi uda się wśród liści odnaleźć piękną i bezpieczną przystań na czas zimy.
Wycieczka uczniów klasy 2a
18 października uczniowie klasy 2a wybrali się do Pizzerii 105 w Otwocku. Celem wyjścia było wspólne spędzenie czasu oraz udział w warsztatach kulinarnych. Każdy uczeń przygotował pizzę z wybranych przez siebie składników, która po upieczeniu prezentowała się bardzo apetycznie. Wszyscy uczniowie zjedli ją z apetytem.
Dzień Owoców i Warzyw w klasach pierwszych
18 października z okazji Dnia Owoców i Warzyw oraz zakończenia tematyki o zdrowym odżywianiu uczniowie klas pierwszych samodzielnie przygotowali pyszne kanapki! Dowiedzieli się także, czym jest piramida zdrowego żywienia i jak ją rozumieć. Na deser każdy uczeń delektował się owocami.
Niecodzienna lekcja historii w klasie 1a
Klasa 1a poznaje ciekawe zawody. W czwartek 17 października miała przyjemność gościć babcię jednego z uczniów, P. Annę Witkowską - wolontariuszkę i przewodniczkę po Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzieci dowiedziały się, czym były powstania, dlaczego powstawały oraz po co ludziom nadawano pseudonimy.
Obejrzały także zdjęcia zburzonej Warszawy i porównały je z obecnym wyglądem miasta. Na koniec każdy uczeń wykonał flagę Polski. Nie zabrakło także drobnych upominków. Bardzo dziękujemy za wartościowe zajęcia!
Mistrzostwa Otwocka w Koszykówce chłopców klas 4-6
W piątek 18 października na Hali OKS Otwock zostały rozegrane Mistrzostwa Otwocka w Koszykówce chłopców klas 4-6. Reprezentacja naszej szkoły w grupie zajęła 1. Miejsce. W meczu półfinałowym wygrała 14-9 ze Szkołą Podstawową nr 12 .
W wielkim finale niestety nasza drużyna przegrała 15-18 ze Szkołą Podstawową nr 4 i ostatecznie zajęła 2. miejsce. Nasza szkołę reprezentowali: Jan Miziołek, Krysian Dousa, Nikodem Pietrasik, Krzesimir Kowalczyk, Jakub Cyniak, Adam Żelazek, Alan Trznadel, Ignacy Świetlik, Wojciech Trzeciak, Maciej Przybyszewski i Filip Stępniak Ogromne gratulacje dla chłopców, bo pokazali wielkie serce do boiskowej walki!
A w świetlicy szkolnej...
Prawie miesiąc temu do świetlicy szkolnej zawitała jesień. Uczniowie, pod kierunkiem nauczycielek co tydzień wykonują jesienne prace.
Archiwum Aktualności