Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,
Szum gałęzi, listopadów przemijanie.....
Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,
Szum gałęzi, listopadów przemijanie.....
Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło stronę internetową poświęconą reformie. Na niej znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące planowanych zmian w edukacji.
Adres strony: www.reformaedukacji.men.gov.pl
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii HOLY WINS.
Dnia 28 października klasa II F z paniami Edytą Klimowską i Małgorzatą Trzaskowską wybrała się na wycieczkę do restauracji Stylowa w Otwocku przy ul. Warszawskiej 19 na lekcję savoir vivre. Dzieci dowiedziały się, że savoir vivre to nie tylko prawidłowe zachowanie przy stole, ale przede wszystkim dobre maniery w życiu codziennym. Menedżer restauracji w ciekawy sposób przekazywał triki i techniki jedzenia przy stole a dzieci w praktyce podczas jedzenia zupy, drugiego dania i deseru uczyły się poprawnego siedzenia, trzymania sztućców, nakładania porcji jedzenia na widelec a na koniec odkładania sztućców po skończonym posiłku. Uczniowie klasy II F już wiedzą jak grzecznie powiedzieć gdy coś nam nie smakuje, co to jest „brzuszek” widelca i że „szyja da radę” J.
W dniu 7 października uczniowie klasy 4a oraz 4c, pod opieką wychowawców: Moniki Lewczuk, Marii Kot, Ewy Kowalczyk oraz Izabelli Gruszeckiej, zobaczyli wystawę poświęconą legendarnemu "Titanicowi" wystawioną w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wystawa nie tylko eksponowała zabytkowe przedmioty związane z Titanicem, ale również przedstawiła prawdziwe historie ludzi związanych ze statkiem. Dzieci zainteresowane tematem zadawały mnóstwo pytań panu przewodnikowi. Drugą atrakcją dla naszych uczniów była wspólna podróż Kolejami Mazowieckimi.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie klas pierwszych.
W Szkole Podstawowej nr 5 w Otwocku
13 października odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Uroczysty apel odbył się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd.
Uczniowie klasy 3a pod kierunkiem wychowawczyni pani Moniki Wawer i pani Moniki Szymańskiej zaprezentowali program artystyczny dla klas 0-3 i 4-6.
Artyści przybliżyli młodszym kolegom trudny i odpowiedzialny zawód nauczyciela.
„Baśń o drzewie” , wprowadziła widzów w nostalgiczny nastrój. Następnie dzieci wręczyły pedagogom i pracownikom szkoły jabłka z życzeniami, które były symbolem drzewa.
Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom naszej szkoły..
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 28.09. klasa IIb pod opieką pań A. Zwierzyńskiej i G. Melnik brała udział w wycieczce do stacji uzdatniania wody Filtry Warszawskie. Podczas zajęć uczniowie poznali drogę wody z ziemi do kranu i co dzieje się ze ściekami. Dzieci obejrzały film o panu Kropelce i muzeum Filtrów.
Największym przeżyciem było przejście kanałem ściekowym i obejrzenie zabytkowego fitra powolnego .Dzieci otrzymały też na pożegnanie kilka pamiątek.
Od 3.10 2016 do 18.11.2016 zbiórka makulatury
Codziennie od 7:30 do 8:00
Makulatura musi być zapakowana w paczki do 5kg i przewiązana.
Dnia 23 września 2016 roku odbyło się sprzątanie świata. Uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami zbierali śmieci w miejscach wyznaczonych przez koordynatorów akcji: p. Annę Brejtfus i p. Agnieszkę Dróżdż. Każda klasa otrzymała mapkę z przydziałem ulic i miejsc do sprzątania. Wszyscy bardzo aktywnie włączyli się do akcji i za to bardzo dziękujemy zarówno uczniom jak i opiekunom klas.
Nauczyciele przyrody
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozpoczęcie roku szkolnego.
Deklarowane wpłaty na rzecz świetlicy szkolnej, można dokonywać w sekretariacie lub w świetlicy
w czasie zebrań i dni otwartych.
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku: buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, poszerza wiedzę ogólną, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów, chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Dlatego:
CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE! I ZACHĘĆ DO TEGO INNYCH
Do czytania dziecku wybieraj odpowiednie książki, ponieważ czytanie powinno się kojarzyć z przyjemnością, radością, a nie karą. Dokonując wyboru książek należy zwracać uwagę aby były one: ciekawe dla dziecka, napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną, uczące racjonalnego myślenia, niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, innych istot, prawa promujące pozytywne wzorce postępowania dostosowane do wrażliwości dziecka - nie wzbudzające lęków i niepokojów, unikające stereotypów kulturowych związanych z rasą, płcią itp. budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.
Fundacja ABCXXI opracowała listę książek polecanych do głośnego czytania dzieciom i młodzieży. Książki dobrane są według specjalnych kryteriów, które służą podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i kultury dziecka oraz ochronie i wspieraniu jego zdrowia emocjonalnego. Mamy nadzieję, że lista będzie pomocna przy doborze lektur.
Życzymy miłej wspólnej lektury - 20 minut dziennie. Codziennie!
Spis polecanych lektur w zakładce "BIBLIOTEKA" - zapraszają bibliotekarki Joanna Tarnowska i Krystyna Wiśniewska
Czytanie łączy pokolenia
"Naukowcy z uniwersytetów Cambridge i Oksford odkryli, że u Einsteina i Newtona występowały objawy typowe dla syndromu Aspergera".
Oto kilka przykładów na widzenie rzeczywistości przez dzieci dotknięte zespołem Aspergera.
O zespole Aspergera można mówić w kategoriach zaburzenia, można też widzieć w nim dar postrzegania świata inaczej, niezależnie od opinii społecznej. Dlatego Tony Attwood, wybitny specjalista zajmujący się zespołem Aspergera, omawiając z pacjentem diagnozę, zwykł ponoć mawiać: „gratuluję, masz zespół Aspergera!”.
Zespół Aspergera jest jednym z całościowych zaburzeń rozwoju, które obserwuje się u dzieci od wczesnego dzieciństwa. Innym, lepiej znanym zaburzeniem należącym do tego kręgu, jest autyzm dziecięcy. Zespół Aspergera określa się potocznie jako lekką odmianę autyzmu.
Osoby ze spektrum autyzmu łączy ten sam rodzaj trudności w zakresie:
Tym co różni te dwa zaburzenia jest przede wszystkim charakterystyczny dla wieku rozwój mowy, większe zainteresowanie światem zewnętrznym oraz prawidłowy rozwój poznawczy (u dzieci z ZA). W przeciwieństwie do autyzmu, zespół Aspergera jest nadal słabo wykrywalny. Dzieje się tak dlatego, że małe dzieci z ZA nie różnią się zbytnio od swoich rówieśników. A jeśli już się różnią to często dorośli postrzegają zjawisko w kategorii większych zdolności czy możliwości umysłowych. Dzieci z zespołem Aspergera bardzo często uczą się szybko mówić i używają pięknego, wysublimowanego języka do komunikowania swoich potrzeb i zainteresowań. Od wczesnego wieku mają niesamowite pasje, które zgłębiają bez reszty, stając się specjalistami w danej dziedzinie już w wieku przedszkolnym. Pasje te bardzo często związane są z elektroniką, techniką, biologią, geografią, matematyką, a także innymi dziedzinami nauki. Dzieci z ZA nie przepadają za bajkami, o wiele częściej wolą studiować encyklopedię czy oglądać programy popularnonaukowe. Zainteresowane bardziej literami i cyframi niż kontaktami z innymi dziećmi, szybciej od rówieśników uczą się czytać i liczyć. Te umiejętności sprawiają, że rodzice nie mają podstaw do zmartwień i nie szukają pomocy, wręcz przeciwnie, często są dumni, że mają tak zdolne dziecko.
Zazwyczaj problemy zaczynają pojawiać się gdy dziecko znajdzie się wśród rówieśników. Już od najmłodszych lat można zauważyć, że dzieci z ZA mają słabsze umiejętności interpersonalne, wykazują trudności w zabawie z innymi dziećmi, często objawia się również tendencja do narzucania innym swojej woli. Bywa, że z tego powodu od małego są odrzucane i nierozumiane przez rówieśników. Rodzice zauważają również trudności z dostosowaniem się do zasad i nieumiejętność w dopasowaniu zachowania do sytuacji społecznej, skarżą się na trudność w wytłumaczeniu dziecku, że nie można komentować wyglądu innych osób, zwłaszcza na głos i to w komunikacji miejskiej lub nie należy dopowiadać swoich uwag w czasie mszy w kościele, czy też wchodzić na ołtarz, aby księdzu odprawiającemu Mszę pokazywać „wpadniętego” mleczaka.
Rodzice zwracają też uwagę na intensywność uczuć przeżywanych przez dziecko z ZA. Zwykle jest tak, że dzieci te mają trudności z regulowaniem emocji, w związku z tym zawieruszony na chwilę klocek, czy też konieczność odwołania imprezy urodzinowej z powodu choroby może powodować podobną złość i rozżalenie. Problemem mogą być również nieoczekiwane zmiany planów, niespodzianki czy też nowe sytuacje. Dzieci z ZA znacznie lepiej poruszają się w znanych i powtarzalnych rutynach. Lubią wiedzieć co je czeka i być na to przygotowane.
W wieku przedszkolnym zaobserwować można trudności w rozwoju ruchowym: problemy z jazdą na rowerze, niezgrabność przy zabawie piłką, bieganie na sztywnych nogach, czy też odmienne odczuwanie bodźców płynących z zewnątrz, np. nadwrażliwość na dźwięki czy zapachy, wybiórczość jedzenia. Średni wiek diagnozowania dzieci z ZA to 7-8 lat. Nadal dosyć rzadko diagnozowane są dzieci w wieku przedszkolnym, a im wcześniej postawiona diagnoza i rozpoczęta odpowiednio interwencja, tym mniejsze problemy w przyszłości.
W zakresie interakcji społecznych:
W zakresie komunikacji:
W zakresie zachowań:
Obecnie diagnozę zespołu Aspergera stawia zespół specjalistów, przede wszystkim psychiatra i psycholog. Oni też określają konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań neurologicznych, logopedycznych czy diagnozy procesów integracji sensorycznej. Diagnozę prowadzą najczęściej ośrodki terapeutyczne zajmujące się terapią dzieci ze spektrum autyzmu.
Autor artykułu: Karolina Dyrda (Psycholog, pedagog specjalny)
Organizacje wspierające rodziców i dzieci z Zespołem Aspergera:
Filia w Józefowie (ul. 3 Maja 127, 05-420 Józefów) - Centrala: (22) 789 50 13
http://www.centrumzagorze.pl/kontakt
tel./fax +48 42 643 46 70, http://www.jim.org/KlubRodzicow
Audycje radiowe:
http://www.polskieradio.pl/9/304/Artykul/986413,Odmiennosc-moze-byc-twoim-atutem-
http://www.polskieradio.pl/9/304/Artykul/933605,Nasze-dzieci-potrzebuja-dobrych-slow
Książki:
„Nazywam się Khan” – reż. Karan Johar
„Wielki Mike. The Blind Side” – reż. John Lee Hancock
„Rain Man” – reż. Barry Levinson
“Buntownik z wyboru” – reż. Gus Van Sant
„Piękny umysł” – reż. Ron Howard
Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Rozenek-Oniszczuk za zredagowanie tej wiadomości .
Jednocześnie informujemy, że w szkolnej bibliotece dostępne są ciekawe książki dotyczące Zespołu Aspergera. Zainteresowanych zapraszamy do lektury.
Powered by aSc EduPage