Prezentacja konkursowa naszej szkoły odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku przy ul. M. Konopnickiej 3. Było to możliwe dzięki życzliwości Pani Apolonii Żołądek - Dyrektor ZSEG, za co społeczność naszej szkoły składa serdeczne podziękowania. W tym ważnym dla nas wydarzeniu uczestniczyło również wielu zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Paweł Walo - Wiceprezydent Miasta Otwocka; Pan Grzegorz Michalczyk - Dyrektor Oświaty Miejskiej; Ks. Wojciech Kraiński - Proboszcz parafii p.w. MB Częstochowskiej w Otwocku-Świdrze; Pan Krzysztof Kozłowski - Koordynator Ogólnopolskiego Konkursu „Do Hymnu!”, który przybył wraz z przedstawicielami komisji konkursowej; Pani Apolonia Żołądek - Dyrektor ZSEG; Pan Marek Majek - Komendant Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Józefa Piłsudskiego; Pani Joanna Książek - Przewodnicząca Rady Rodziców w naszej szkole oraz rodzice uczniów.
W programie Konkursu oprócz Mazurka Dąbrowskiego, znalazły się dwie pieśni hymniczne Marsz Polonia i Żeby Polska była Polską. Zostały one wybrane spośród ośmiu zaproponowanych przez Organizatora konkursu. Na wybór repertuaru konkursowego duży wpływ miała nasza historia Ziemi Otwockiej. To tutaj w latach 1863-1864 rozgrywały wydarzenia związane z powstaniem styczniowym, dlatego przed odśpiewaniem Marsz Polonia grupa rekonstrukcyjna uczennic, które odegrały rolę Polek w żałobnych strojach oraz uczniów, którzy wcielili się w powstańców styczniowych, przedstawiła scenę uwiecznioną na obrazie Artura Grottgera Rok 1863. Pożegnanie powstańca. Przed odśpiewaniem pieśni Żeby Polska była Polską, pojawił się pochód postaci historycznych.
Niecodzienna scenografia o charakterze patriotycznym, galowe stroje uczniów
i przypięte do nich kotyliony w barwach narodowych, białe lub czerwone konfederatki na głowach śpiewających, ubiory postaci historycznych, to wszystko było możliwe dzięki wspólnemu wysiłkowi, zaangażowaniu i wsparciu wielu osób: dzieci, rodziców i nauczycieli,
Rady Rodziców z przewodniczącą panią Joanną Książek oraz dzięki współpracy i życzliwości Stowarzyszenia Semper Fidelis Res Publicae z siedzibą w Warszawie oraz Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku, którego Komendantem jest Pan Marek Majek. Wymienione organizacje wypożyczyły naszej szkole stroje powstańcze
i legionowe, za co bardzo dziękujemy. Stroje kobiet Polek, postaci historycznych rodzice przygotowywali w większości własnoręcznie lub wypożyczyli je z teatrów i wypożyczalni.
W przygotowaniu konkursu brał udział zespół nauczycieli w składzie: pani Agata Bogusz, pani Katarzyna Fogińska, pani Ewa Nafalska, pan Wojciech Pawlik i pani Agnieszka Szcześniak, wspierany przez Dyrekcję szkoły panią Joannę Tarnowską i panią Agnieszkę Michałowską.
Po zakończonym przesłuchaniu grupa rekonstrukcyjna wraz z zaproszonymi gośćmi udała się autokarem do Magistratu, a następnie pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i do szkoły w celu wykonania pamiątkowych zdjęć. Dziękujemy panu Prezydentowi Jarosławowi Margielskiemu za udostępnienie autokaru, który umożliwił przemieszczenie się grupy rekonstrukcyjnej do wymienionych miejsc.
To niezwykłe wydarzenie patriotyczne przyczyniło się do wzbogacenia naszej ponad 100-letniej historii szkoły i pozwoliło nam połączyć przeszłość z teraźniejszością. Zjednoczyło społeczność naszej szkoły we wspólnym działaniu na rzecz upamiętnienia kolejnej rocznicy Niepodległości Polski, pogłębiło znajomość polskiej kultury oraz epok, do których nawiązywało.