• Regulamin korzystania z podręczników i materiałów edukacyjnych

• Regulamin korzystania z podręczników i materiałów edukacyjnych przez uczniów   Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi  im. J. Korczakowskiej  w Otwocku

Niniejszy regulamin określa szczegółowe warunki korzystania przez uprawnionych uczniów z bezpłatnych podręczników oraz materiałów edukacyjnych w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jadwigi Korczakowskiej w Otwocku.

Słowniczek:

• podręcznik – podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego;
          • materiał edukacyjny – materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną;
          • materiał ćwiczeniowy - materiał jednorazowy, nie podlegający ewidencji bibliotecznej, służący utrwalaniu wiadomości i umiejętności;
          • rodzic – rodzic lub opiekun prawny ucznia;
          • wychowawca – wyznaczony przez dyrektora szkoły wychowawca klasy.

1. Podręczniki zakupione z dotacji MEN są własnością szkoły.

2. Podręczniki i materiały edukacyjne powinny być użytkowane przez okres co najmniej trzech lat.

3. Szkoła nieodpłatnie wypożycza uczniom  podręczniki na dany rok szkolny; książki używane wypożyczane są losowo.

4. Wypożyczanie i zwrot podręczników lub materiałów edukacyjnych podlega ewidencji  prowadzonej przez nauczyciela bibliotekarza; podręczniki oznaczone są pieczątką biblioteki, kodem kreskowym oraz numerem inwentarzowym.

5. Podręczniki na dany rok szkolny są wypożyczane uczniom klas I-III  oraz zwracane do biblioteki w dniach i godzinach uzgodnionych pomiędzy wychowawcą a nauczycielem bibliotekarzem.

6. Uczniowie klas IV-VII wypożyczają podręczniki samodzielnie.

7. Biblioteka  przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu. Wychowawca lub nauczyciel przedmiotu potwierdza odbiór materiałów ćwiczeniowych podpisem (dokumentacja biblioteczna).

8. Dołączone do podręczników lub materiałów edukacyjnych płyty CD/DVD, mapy, plansze itd. stanowią integralną część podręczników lub materiałów edukacyjnych i nie mogą być oddzielnie wypożyczane.

9. Podręczniki wypożyczone uczniom powinny być zwrócone do biblioteki            w ostatnim tygodniu przed zakończeniem roku szkolnego w stanie dobrym, niezniszczonym, możliwym do dalszego użytkowania (bez zabrudzeń, uszkodzeń, notatek itp.).

10. Uczniowie przystępujący do egzaminów klasyfikacyjnych lub poprawkowych zwracają podręcznik nie później niż do końca sierpnia danego roku.

11. Uczeń, który w trakcie roku szkolnego przechodzi do innej szkoły, zobowiązany jest zwrócić otrzymane podręczniki lub materiały edukacyjne.

12. W przypadku gdy uczeń niepełnosprawny przechodzi do innej szkoły              w trakcie roku szkolnego, nie ma obowiązku zwrotu podręczników lub materiałów edukacyjnych.

13. Przez cały okres użytkowania podręczników lub materiałów edukacyjnych uczeń zobowiązany jest dbać o stan użytkowy książek; zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach i materiałach edukacyjnych. Wychowawca ma obowiązek poinformować uczniów o zasadach korzystania z podręczników lub materiałów edukacyjnych.

14. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego w terminie, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.

15. Przez uszkodzenie podręcznika lub materiału edukacyjnego rozumie się działanie, które powoduje pomniejszenie wartości użytkowej podręcznika lub materiału edukacyjnego(np. zabrudzenie, poplamienie, popisanie, zgniecenie, rozerwanie), ale możliwe jest usunięcie skutków tych naruszeń. Na żądanie bibliotekarza uczeń, który doprowadził do uszkodzenia, zobowiązany jest naprawić podręcznik lub materiał edukacyjny.

16. Przez zniszczenie podręcznika lub materiału edukacyjnego rozumie się działanie, które uniemożliwia dalsze ich wykorzystywanie, a usunąć skutków naruszeń nie da się (np. poplamienie  niedające się usunąć, trwałe zabrudzenie, porysowanie, połamanie, rozerwanie, wyrwanie, zagubienie kartek).

17. Jeżeli do podręcznika lub materiału edukacyjnego dołączone były płyty CD/DVD, mapy, plansze itd., należy je zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością zwrotu kosztów całego podręcznika lub materiału edukacyjnego.

18. W celu uzyskania od rodziców kosztu uszkodzonych, zniszczonych lub niezwróconych podręczników lub materiałów edukacyjnych dyrektor wysyła do rodzica wezwanie do zapłaty.

19. W przypadku braku zapłaty za uszkodzone, zniszczone lub niezwrócone podręczniki lub materiały edukacyjne szkoła w porozumieniu z organem prowadzącym może wystąpić na drogę postępowania sądowego.

20. Do zmiany i interpretacji postanowień regulaminu uprawniony jest dyrektor szkoły.

21. Decyzje w kwestiach z zakresu wypożyczania lub udostępniania podręczników lub materiałów edukacyjnych, które nie zostały ujęte w niniejszym regulaminie, podejmuje dyrektor szkoły.

22. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2016 r.

23. Wychowawca klasy jest zobowiązany do zapoznania uczniów i ich rodziców z niniejszym regulaminem.