• Regulaminy

• Regulamin korzystania z wypożyczalni

1. Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku i udostępnia swoje zbiory     w czasie zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.
          2. Pierwsze w danym roku szkolnym wypożyczenie książki jest równoznaczne z uzyskaniem statusu czytelnika oraz zaakceptowaniem regulaminu.
          3. Korzystanie ze zbiorów bibliotecznych jest bezpłatne.
          4. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek.
          5. W bibliotece należy zachowywać się spokojnie i cicho, mówić szeptem i nie przeszkadzać innym.
          6. W bibliotece obowiązuje zakaz spożywania posiłków i picia napojów.
          7.  Uczeń, który nie honoruje obowiązku kulturalnego zachowania się, może być wyproszony.
          8. Teczki, plecaki, torby układamy w wyznaczonym do tego miejscu.
          9.  W bibliotece obowiązuje noszenie obuwia szkolnego.
          10.  Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką podpisując kartę obiegową.
          11. Książki, czasopisma czytelnik może wypożyczyć tylko na swoje nazwisko.
          12. Czytelnik może wypożyczyć jednorazowo 3 książki na okres 3 tygodni             z możliwością przedłużenia wypożyczenia  na kolejny taki sam okres
          13. Lektura może być wypożyczona tylko jedna na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia wypożyczenia na kolejny taki sam okres.
          14. W bibliotece  jednorazowo można wypożyczyć dwa czasopisma na okres 2 tygodni.
          15. Uczniowie przygotowujący się do  konkursów mają prawo do jednorazowego wypożyczenia większej ilości książek.
          16. W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych materiałów bibliotecznych z podaniem terminu ich zwrotu.
          17. Przed wypożyczeniem należy książkę obejrzeć i zgłosić bibliotekarzowi zauważone uszkodzenia.
          18. Czytelnik szanuje i dba o wypożyczone książki.
          19.  W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki lub innych materiałów, czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę. Jeżeli odkupienie książki jest niemożliwe, czytelnik powinien dostarczyć inną pozycję wskazaną przez bibliotekarza o podobnej wartości i tematyce.
          20.  Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone do biblioteki  najpóźniej  na tydzień przed zakończeniem roku.
          21.  Uczniowie mogą  wypożyczyć książki na okres ferii zimowych  wakacji.

Regulamin korzystania ze stanowisk multimedialnych

1. Uczniowie mogą korzystać ze stanowisk komputerowych i Internetu w godzinach pracy biblioteki.
          2. Każdy korzystający z pracowni multimedialnej zobowiązany jest do zapisania się w zeszycie odwiedzin.
          3. Stanowiska komputerowe służą wyszukiwaniu informacji związanych z programem nauczania.
          4. Komputer multimedialny służy do korzystania z programów edukacyjnych, dostępnych w bibliotece szkolnej oraz do wyszukiwania informacji w Internecie, potrzebnych na zajęcia lekcyjne, wykonywania własnych prac dla potrzeb szkolnych. Za zgodą nauczyciela bibliotekarza, jeżeli stanowisko komputerowe jest wolne, uczeń może wykorzystywać komputer  do  gier edukacyjnych nie zawierających przemocy.
          5. Uczeń korzystający ze stanowiska komputerowego zobowiązany jest do wykonywania poleceń bibliotekarza.
          6.  Osoba korzystająca z komputera dba o sprzęt, zachowuje czystość przy nim i przestrzega norm bezpieczeństwa.
          7. Przy jednym stanowisku komputerowym mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby.
          8. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Obowiązuje zakaz samodzielnego instalowania i deinstalowania oraz dokonywania zmian w już istniejącym oprogramowaniu.
          9. Nie można wykorzystywać komputera do prowadzenia prywatnej korespondencji (e-mail), wysyłania sms-ów i rozmów on-line (komunikatory).
          10.  Zabrania się zapisywania dokumentów na dysku twardym.
          11.  Użytkownik zamierzający skorzystać z płyty CD lub innej pamięci przenośnej ma obowiązek zgłosić ten fakt nauczycielowi bibliotekarzowi.
          12.  Korzystając z programów emitujących dźwięk należy ustawić głos stosunkowo cicho. Nauczyciel może zlecić założenie słuchawek.
          13.  Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy natychmiast zgłaszać nauczycielowi bibliotekarzowi.
          14.  Po zakończeniu pracy korzystający z komputera pozostawia swoje stanowisko uporządkowane i posprzątane.
          15.  W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy przez użytkownika.
          16.  W przypadku rażącego i notorycznego naruszania regulaminu nauczyciel bibliotekarz  może pozbawić ucznia prawa do korzystania ze stanowiska komputerowego, informując o tym fakcie wychowawcę i dyrektora szkoły.
          17.  Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego lub oprogramowania odpowiada finansowo użytkownik. Jeżeli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą jego rodzice.

Regulamin  korzystania z  czytelni

1. Czytelnia otwarta jest w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
          2. Uczniowie przebywający w czytelni pozostają pod opieką bibliotekarza lub nauczyciela prowadzącego zajęcia.
          3. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów tj. księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.
          4. Z księgozbioru podręcznego można korzystać  na miejscu. W uzasadnionych wypadkach nauczyciel bibliotekarz może wypożyczyć książkę z czytelni  do domu.
          5. W czytelni książki z szaf podaje nauczyciel bibliotekarz. Po zakończeniu pracy uczniowie odkładają je na wyznaczone przez nauczyciela bibliotekarza miejsce, bez włączania ich do księgozbioru.
          6. Czytelnia jest nieczynna w czasie prowadzonych zajęć dydaktycznych.