Dziś pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty - język polski. Uczniowie dotarli do szkoły w dobrych nastrojach, ale lekko zestresowani. Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki!
Aktualności
Egzamin ósmoklasisty czas zacząć...
Dziękujemy...
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję z okazji zbliżającego się Dnia Matki organizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce „Promyczek” w Otwocku i wykonali prezenty dla mam, których dzieci są podopiecznymi placówki
Wykonane prezenty zostały przekazane wolontariuszom "Promyczka".
Wycieczka uczniów klas drugich do Planetarium
W piątek 9 maja 2025 r., uczniowie klasy 2a i 2b uczestniczyli w wycieczce do Planetarium. Wizyta ta była fascynującym doświadczeniem, które pozwoliło poznać tajemnice kosmosu.
Można było podziwiać realistyczne projekcje gwiazd, planet i galaktyk, a także uczestniczyć w edukacyjnych pokazach i wykładach o astronomii. Była to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o Układzie Słonecznym.
Otwarcie nowego placu zabaw!
Z ogromną radością informujemy, że nasz szkolny plac zabaw przeszedł prawdziwą metamorfozę!
09 maja 2025r. ku uciesze naszych świetliczaków uroczystego otwarcia nowej części placu zabaw dokonała Pani Dyrektor Katarzyna Fogińska wraz z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Alicją Łączyńską. Dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Otwocka - Jarosława Margielskiego oraz Rady Miasta Otwocka mogliśmy stworzyć bezpieczną, nowoczesną i kolorową przestrzeń, która już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów.
17Nasz plac zabaw wzbogacił się o nowe huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele oraz trampoliny i bujaki – wszystko zaprojektowane z myślą o radości i rozwoju dzieci. Tuż obok pojawiła się piękna drewniana altana, która służyć będzie organizowaniu zajęć na świeżym powietrzu. Przestrzeń rekreacyjna została zaprojektowana tak, by służyć również rozwojowi sportowemu dzieci - siłownia została poszerzona o 3 nowe urządzenia, a przy placu ustawiony został stół do teqballa.
Projekt powstał przy ogromnym zaangażowaniu Rady Rodziców podczas ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Otwock. Mimo że nie przeszedł pomyślnie głosowania, władze miasta przychyliły się do jego realizacji, za co serdecznie dziękujemy!
Zapraszamy mieszkańców do odwiedzin i wspólnej zabawy!
Świętowanie polskości
Długi majowy weekend to nie tylko czas wypoczynku, ale także świętowania polskości. 29 kwietnia przed gmachem naszej szkoły wzięliśmy udział w patriotycznym apelu, podczas którego oddaliśmy cześć polskiej fladze i odśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy „Mazurka Dąbrowskiego”. Później uczniowie zaprezentowali patriotyczne wiersze oraz przypomnieli historyczne znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Pod koniec delegacja uczniów i nauczycieli udała się pod tablicę pamiątkową znajdującą się na terenie szkoły. Tam złożono znicze i uczczono pamięć tych, którzy przyczynili się do budowania wolnej i niepodległej Polski. Miłym akcentem były także życzenia które otrzymaliśmy od uczniów ze Stanów Zjednoczonych, z którymi uczniowie naszej szkoły wymieniają się świątecznymi życzeniami. Cieszymy się z tej wymiany, bo dzięki niej możemy promować Polską kulturę i zwyczaje. Niech żyje Polska
1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego
28 kwietnia w naszej szkole przenieśliśmy się o 1000 lat wstecz! Z okazji rocznicy 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, społeczność Piątki świętowała Dzień Korony Królestwa Polskiego
Tego dnia wielu uczniów zaprezentowało się w strojach królów i królowych Polski. Powstały też piękne, własnoręcznie zrobione insygnia królewskie: korony, berła, jabłka i miecze koronacyjne
Wyjątkowym punktem programu była scenka koronacyjna Bolesława Chrobrego, przygotowana przez pana Wojciecha Pawlika. Uczniowie wcielili się w postacie z królewskiego dworu, odtwarzając momenty koronacji: wprowadzenie władcy, namaszczenie, złożenie przysięgi i nałożenie korony. Publiczność była zachwycona!
To był niezwykły dzień – dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za wspólne przeżywanie tej ważnej rocznicy.
Mistrzostwa uczniów klas 4-6 chłopców w piłce nożnej
W poniedziałek 28 kwietnia na sztucznym boisku w Otwocku odbyły się mistrzostwa uczniów klas 4-6 chłopców w piłce nożnej. W grupie wygraliśmy 4-0 ze Szkołą Podstawową nr 6, przegraliśmy 2-5 ze Szkołą Podstawową nr 4 i wygraliśmy 9-0 ze Szkołą Podstawową imienia Noblistów Polskich. Zajęliśmy drugie miejsce i wyszliśmy z grupy.
W meczu półfinałowym zremisowaliśmy 0-0 ze Szkołą Podstawową nr 12 i o awansie do finału decydowały rzuty karne, które niestety lepiej wykonywali przeciwnicy. W meczu o 3. miejsce przegraliśmy 5-6 ze Szkołą Podstawową nr 3 i ostatecznie zajęliśmy 4. miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Krystian Dousa, Wojciech Trzeciak, Ignacy Świetlik, Jakub Cyniak, Filip Stępniak, Krzesimir Kowalczyk i Franek Zagórski. Gratulacje dla naszych chłopców!
Przedstawienie z okazji Dnia Ziemi
25 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Ziemi, które obejrzeli: uczniowie klas 1-5, dzieci z zerówki z Przedszkola nr 15, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice. Było ono ciekawe, wciągające i poruszało bardzo ważny temat ochrony środowiska.
Dzięki uczniom klasy 2b mogliśmy przenieść się na salę rozpraw, w której odbył się sąd nad ropuchami, następnie udaliśmy się do królestwa surowca wtórnego, żeby dowiedzieć się, po co nam recykling, a w kolejnej części obejrzeliśmy pokaz mody ekologicznej. Na koniec mali aktorzy wyprawili Ziemi imieniny, śpiewając i grając jej na flecie.
Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajduje się w galerii.
Pomysł na twórcze spędzenie majówki ;)
Zachęcamy do włączenia się w wyjątkową inicjatywę z okazji zbliżającego się Dnia Matki organizowaną przez hospicjum domowe dla dzieci „Promyczek” w Otwocku, które otacza opieką dzieci przewlekle i nieuleczalnie chore oraz ich najbliższych. W tym roku wolontariusze chcieliby podarować mamom podopiecznych wyjątkowe upominki, które będą nie tylko prezentem, ale przede wszystkim symbolicznym gestem wsparcia, wdzięczności i pamięci.
Zachęcamy do włączenia się i przygotowania takich drobnych prezentów. Mogą to być np.:
- bransoletki ze słowem „Mama” - proste, sznurkowe z zawieszką lub koralikami z dołączonym bilecikiem z cytatem lub życzeniami od wolontariusza,
- ramki na zdjęcia ozdobione koralikami lub kwiatami,
- drewniane breloczki lub zawieszki z wygrawerowanym sercem, datą, albo krótkim przesłaniem (np. „Najukochańsza Mama”).
- ręcznie robione zakładki do książek z cytatem o macierzyństwie,
- pudełeczka „Słoik Miłości” - mały słoik z rulonikami papieru – każdy zawiera ciepłe słowo, cytat, życzenie, myśl. Można dołączyć bilecik: „Gdy będzie Ci ciężko, otwórz jeden.
- naszyjniki / zawieszki do kluczy - małe medaliony ze słowem „Nadzieja”,
„Siła” lub „Miłość”.
Wykonane prezenty należy dostarczyć do 5 maja opiekunów wolontariatu: Pani Renaty Nowickiej, Pani Katarzyny Witak i Pani Anny Franczak – Zidka.
Sukces w Powiatowym Turnieju Wiedzy o Samorządzie
Z dumą informujemy, że nasi uczniowie jako zwycięzcy eliminacji gminnych reprezentowali miasto Otwock w VIII Powiatowym Turnieju Wiedzy o Samorządzie, który odbył się 24.04.2025 w PMDK w Otwocku.
Podczas rywalizacji nasza drużyna wykazała się ogromną wiedzą i zaangażowaniem. Po zaciętej walce z przedstawicielami wszystkich gmin otwockich zajęliśmy ostatecznie 3.miejsce!!!
To ogromny sukces, który uczniowie osiągnęli dzięki świetniemu przygotowaniu i ducha współpracy.
Gratulujemy drużynie w składzie: Antonina Pielas, Franciszek Rak i Michał Tratkiewicz - uczniowie kl. 8b.
Życzymy im wielu sukcesów w rozwijaniu swoich talentów i pasji!
Udział reprezentacji naszej szkoły w zawodach rejonowych w piłce siatkowej
W czwartek 24 kwietnia reprezentacja chłopców klas 4-6 naszej szkoły pojechała do Kobyłki na zawody rejonowe w piłce siatkowej.
Wyniki grupowe:
- 0-2 przegraliśmy ze Szkołą Podstawową nr 2 z Tłuszcza,
- 2-1 wygraliśmy ze Szkołą Podstawową nr 2 z Zamienia,
- 1-2 przegraliśmy ze Szkołą Podstawową ze Stanisławowa,
- 0-2 przegraliśmy ze Szkołą Podstawową nr 3 z Kobyłki.
Ostatecznie zajęliśmy 4. miejsce i zakończymy nasz udział w zawodach. Ogromne gratulacje dla naszych chłopców!
Naszą szkołę reprezentowali: Alan Trznadel, Ignacy Świetlik, Maciej Przybyszewski, Juliusz Guziewski, Krzesimir Kowalczyk, Wojciech Trzeciak, Filip Stępniak, Adam Żelazek i Jakub Cyniak.
Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Wręczenie nagród w konkursach
Po apelu z okazji Świąt Wielkanocnych odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom szkolnego konkursu plastycznego:"Wiosenne inspiracje" oraz laureatom szkolnych eliminacji do XI Edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. K. I. Gałczyńskiego ,,Serwus, Madonna".
Apel wielkanocny
16 kwietnia uczniowie klasy 4b zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przygotowujący nasza szkolną społeczność na nadchodzące Święta Wielkanocne.
Gratulujemy występu naszym młodym i zdolnym artystom.
Reprezentacja naszej szkoły w IV Powiatowym Konkursie Mitologicznym Atena
16 kwietnia w Urzędzie Miasta w Karczewie odbył się IV Powiatowy Konkurs Mitologiczny Atena. Nasza szkołę reprezentowała drużyna uczniów z klasy 8b w składzie: Zofia Gibuła, Franciszek Rak i Michał Tratkiewicz. I choć nie udało nam się zdobyć miejsca na podium, to dobrze się bawiliśmy
Wycieczka klas 6-8 do Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
10 kwietnia uczniowie klas: 6a, 6b, 8b i 7a wzięli udział w wycieczce do Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Muzeum utworzono w 2016r. w rodzinnym domu żony rotmistrza Witolda Pileckiego, Marii z domu Ostrowskiej. Budynek połączono z zespołem nowoczesnych obiektów, w ten sposób znacznie zwiększono powierzchnię muzealną. Ta ważna instytucja kultury na mapie współczesnej Polski zajmuje się dokumentowaniem, upamiętnianiem i upowszechnianiem wiedzy o życiu rtm. Witolda i Marii Pileckich, a także dziejów Ziemi Ostrowskiej i Północno-Wschodniego Mazowsza.
Uczniowie, podczas zwiedzania Muzeum, zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: klasy 6. oraz 7. i 8. Młodzież uczestniczyła w zajęciach edukacyjno – warsztatowych poświęconych rtm. Witoldowi Pileckiemu oraz Marii Pileckiej. Była to okazja do poznania Rotmistrza jako wybitnego żołnierza, ciekawego człowieka: m.in. harcerza, społecznika, męża, ojca, a także jego żony, kobiety bardzo odważnej i silnej, odznaczającej się wybitnymi zdolnościami pedagogicznymi.
Przestrzeń muzealna zwraca uwagę nowoczesnym charakterem, co znajduje wyraz w różnorodnej prezentacji materiałów z wykorzystaniem multimediów. Muzealna narracja życia i działalności rtm. Witolda Pileckiego i jego żony została w dużej mierze oparta na wypowiedziach Witolda ,opowiadaniach dzieci: syna Jana i córki Zofii, bratanka Wacława Pileckiego oraz prawnuka Krzysztofa Kosiora. Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziny w organizację Muzeum, na wystawach znalazły się osobiste pamiątki, dokumenty z różnych etapów życia rodziny Pileckich. Wystawa składa się z dwóch części, pierwsza związana z młodością, czasami II Rzeczypospolitej oraz druga z II wojną światową i rzeczywistością powojenną, latami PRL-u.
Rotmistrz Witold Pilecki jest postacią znaną na całym świecie. Jego historia wiąże się z II wojną światową i Holokaustem, dobrowolnym pobytem i działalnością w KL Auschwitz. Dzięki sporządzonemu „Raportowi” z KL Auschwitz świat dowiedział się o niemieckich zbrodniach nazistowskich . W związku ze szczególnie przejmującymi i drastycznymi treściami, wystawa w części podziemnej została udostępniona najstarszej grupie uczniów.
Jedną z kluczowych narracji w tej części Muzeum jest przejmujący film z uwięzienia rtm. Witolda Pileckiego w katowni komunistycznej przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - Mokotów. Projekcja odbywa się w wydzielonej sali na trzech ekranach-ścianach. Finałem brutalnych przesłuchań przez oprawców komunistycznych był proces sądowy Rotmistrza oraz wykonanie na nim 25 maja 1948 r. wyroku śmierci przez rozstrzelanie. Witolda Pileckiego cechowała niezłomna postawa, co potwierdzają słowa żony Marii: „ […] kochał Polskę na pierwszym miejscu. Służył Polsce, kochał rodzinę”.
W domu Pileckich, obok wątków rodzinnych, mieliśmy okazję odnaleźć epizody z życia Marii Pileckiej w Otwocku-Świdrze. Udostępnione zwiedzającym relacje o Marii Pileckiej, wychowanków „Ogniska” Dziadka Lisieckiego, potwierdzają wyjątkowy charakter „anielskiej cioci Marysi”.
Zachęcamy do odwiedzenia tego szczególnego miejsca na mapie naszego regionu i Polski.
Żywa lekcja historii z uczestnikiem Powstania Warszawskiego
We wtorek 15 kwietnia 2025r. w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie z Panem Januszem Komorowskim ps. Antek - kombatantem, uczestnikiem II wojny światowej, Prezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który mieszkał w Otwocku i stąd wyruszył do powstania warszawskiego.
4Pan Komorowski opowiedział uczniom o swoich przeżyciach związanych z uczestnictwem w tajnych akcjach Szarych Szeregów i wspomnieniach z powstania. Podkreślił, że obowiązkiem każdego młodego człowieka jest służba ojczyźnie.
Na pewno była to cenna lekcja wychowania patriotycznego dla naszych uczniów.
Udział uczniów naszej szkoły w XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim ,,Serwus, madonna"
15 kwietnia uczniowie naszej szkoły: Nela Korman, Wiktor Fogiński, Julia Kowalska i Lena Szafrańska wzięli udział w XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim ,,Serwus madonna", organizowanym przez LO im. K. I. Gałczyńskiego. Dziękujemy za godne reprezentowanie "Piątki" i życzymy dalszych sukcesów
85. rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
85. rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej należą do jednej z najtragiczniejszych kart dwudziestowiecznej historii Polski. Obchody mają na celu przypomnienie tego tragicznego wydarzenia oraz oddanie hołdu tym wszystkim, których sowiecki oprawca w bestialski sposób zamordował. Uroczystości te są także formą długu spłacanego wobec tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę oraz zachowali honor żołnierza polskiego. W miejskich obchodach upamiętniających 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej wzięły udział klasy siódme wraz z wychowawcami, reprezentując społeczność naszej szkoły.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji pomordowanych i poległy na wschodnich terenach II Rzeczypospolitej w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego ks. Pallotynów. Liturgię uświetniły poczty sztandarowe miasta, powiatu, instytucji, szkół oraz klas mundurowych. Po zakończonej Eucharystii dalsza część uroczystości, ze wzglądu na warunki pogodowe, odbyła się w kościele.
Podczas uroczystości głos zabrali dyrektor LO Nr III im. Juliusza Słowackiego, Robert Pielak, jako gospodarz uroczystości, w dalszej kolejności starosta, Tomasz Laskus oraz prezydent miasta Otwocka, Jarosław Margielski, który szczegółowo przedstawił rys historyczny wydarzenia sprzed 85 lat, genezę, konsekwencje zbrodni i kłamstwa katyńskiego.
Dopełnieniem narracji o tym tragicznym wydarzeniu w naszej narodowej historii był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży LO Nr III, które obecnie pełni patronat honorowy nad Pomnikiem „Katyń 1940”.
Po części artystycznej poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik „Katyń 1940”. Tam klasa mundurowa Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych im. S. Staszica przeprowadziła apel poległych, po którym delegacje złożyły wieńce ku czci ofiar katyńskich. W imieniu naszej szkoły hołd pomordowanym oddała dyrektor, Katarzyna Fogińska.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w klasach pierwszych
W ostatnim czasie uczniowie klas pierwszych obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzieci dowiedziały się czym jest to autyzm oraz poznały jego symbole: motyla, żarówkę, puzzle oraz znak nieskończoności.
Poprzez wspólne działania, niebieskie akcenty i edukacyjne inicjatywy pokazaliśmy, że jesteśmy otwarci, empatyczni i gotowi wspierać osoby w spektrum autyzmu.
Autyzm to inny sposób postrzegania świata – nie gorszy, po prostu inny. Każdy z nas jest wyjątkowy, a różnorodność to nasza siła!
Archiwum Aktualności