4 marca grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w konferencji, która rozpoczęła XVIII Paczkę na Kresy. Odbyła się ona w Centralnym Przystanku Historia IPN w Warszawie. Oprócz przekazania informacji związanych z akcją dzieci miały możliwość skorzystania ze „Strefy technologii, którą stanowiły: kapsuła czasu – 3 kapsuły gamingowe ORB X, strefa z wirtualną rzeczywistością oraz strefa z tabletami, na których były udostępniane quizy edukacyjne, a także sala gier planszowych.
Aktualności
Paczka na Kresy
Udział w uroczystościach ku czci Żołnierzy Wyklętych
1 marca to szczególna data w polskim kalendarzu historycznym – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to moment refleksji nad bohaterstwem polskich żołnierzy, którzy po II wojnie światowej walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wzięli aktywny udział w lokalnych obchodach upamiętniających ich poświęcenie.
71 marca nasz poczet sztandarowy wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w kościele pw. Bł. I. Kłopotowskiego w Otwocku. Natomiast 2 marca jak co roku nasi uczniowie licznie uczestniczyli w otwockim Biegu Tropem Wilczym, zdobywając pamiątkowe medale. Wsród najlepszych biegaczy znalazła się nasza uczennica - Pola Białobrzewska z kl. 5A, która w biegu dla dzieci na 800m zdobyła III miejsce. Gratulujemy Poli wspaniałego wyniku, a wszystkim biegaczom dziękujemy za patriotyczną postawę. Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie aktywnie angażują się w tę inicjatywę, oddając hołd bohaterom.
Od 3 do 10 marca na lekcjach historii w klasach 4-8 realizowano treści poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje oraz prace plastyczne-plakaty, dotyczące walki Żołnierzy Niezłomnych z systemem komunistycznym o niepodległą i suwerenną Polskę w latach 1944-1963. Był również prezentowany film dokumentalny pt. Anatomia wolności.
Ukazuje on niezwykłego lekarza Zygmunta Klukowskiego, bibliofila, działacza regionalnego ze Szczebrzeszyna, który pozostawił po sobie bardzo ważny dokument Dzienniki (wpisane na listę Pamięć Świata UNESCO), opisujący historię Zamojszczyzny podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1944. Dr Zygmunt Klukowski był oficerem Armii Krajowej ps. Podwiński, po zakończeniu wojny związał się z podziemiem niepodległościowym. Z tego powodu był represjonowany przez aparat komunistyczny i trafił do więzienia. Zapłacił bardzo wysoką cenę, stracił w więzieniu zdrowie. Ponadto władze komunistyczne nie mogąc go zamordować, ponieważ był zbyt znaną osobą, występował z ramienia USA jako świadek podczas procesu w Norymberdze, zamordowały mu w zemście syna Tadeusza . Podobnie jak ojciec, młody Klukowski, walczył o wolną od Sowietów Polskę. Związał się z organizacją niepodległościową Kraj. Z Lubelszczyzny wyjechał do Warszawy, przez krótki okres mieszkał też w Józefowie.
Zachęcamy do zapoznania się z tym ciekawym dokumentem, link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=QJlbdV_I-ig
Kolejny sukces uczniów naszej szkoły w konkursie Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Uczennice naszej szkoły odniosły kolejny sukces w konkursie organizowanym przez Muzeum Domu Rodziny Pileckich oraz Radę Młodzieżową Muzeum. Tym razem był to konkurs pt. „Korzennych wspomnień smak”, polegający na stworzeniu domku z piernika inspirowanego rodzinnym domem Marii Pileckiej w Ostrowi Mazowieckiej. W wymienionym obiekcie mieści się obecnie Muzeum Dom Rodziny Pileckich.
Podobnie jak w poprzednim konkursie, i tym razem laureatki wykazały się zdolnościami artystycznymi, potrafiły połączyć kreatywność, historię i... słodkie smaki świątecznych pierników, co pozwoliło im uzyskać II miejsce. Wśród laureatek znalazły się uczennice klasy 8b: Paulina Korzeń, Barbara Chojnacka, Lena Szafańska i Antonina Pielas. Opiekę nad przyjacielską grupą osób niepełnoletnich sprawował (zgodnie z regulaminem konkursu) p. Bartłomiej Korzeń. Grupa otrzymała również specjalną nagrodę za filmik dokumentujący poszczególne etapy tworzenia piernikowego domku.
Dyplomy za udział w konkursie otrzymały także uczennice: Malwina Rejnert z klasy 6b i Paulina Rejnert z klasy 4a.
Gratulujemy uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
Inspirująca lekcja w naszej szkole
27 lutego mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole pisarza, autora książek dla dzieci Pana Marka Michalaka - wieloletniego Rzecznika Praw Dziecka, Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu . Spotkanie przybrało formułę debaty, w której uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań naszemu Gościowi. Debatę poprowadził Pan Krystian Kiełtyka – Radny Miasta Otwocka.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim praw dziecka oraz najistotniejszych wartości w życiu człowieka. Podczas czwartkowej lekcji rozmawialiśmy również o tym, co w życiu ważne i co daje nam moc do pokonywania trudności. Książki Pana Marka Michalaka wzbogaciły księgozbiór biblioteki i… już zostały wypożyczone;) Po spotkaniu można było je także zakupić i poprosić o autograf. Bardzo dziękujemy dyrekcji, szkolnej bibliotece i Panu Krystianowi Kiełtyce za zorganizowanie niezwykłego spotkania z tak wyjątkowym Gościem. Zapraszamy ponownie!
Wycieczka uczniów klas szóstych
27 lutego uczniowie klasy 6a i 6b wybrali się na wycieczkę do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Program składał się z dwóch części. Pierwsza część obejmowała zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem. Uczniowie mogli bliżej poznać dzieje sportu od antycznej Grecji, poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich oraz początki sportu w Polsce, aż do współczesności. Podziwiali m.in. portrety mistrzów, oglądali listy nazwisk wszystkich polskich olimpijczyków, statystyki medalowe a nawet kilka pochodni olimpijskich, jak również podziwiali tysiące eksponatów z różnych dyscyplin sportowych.
Druga część to lekcja "Liny i węzły". Uczniowie poznali rodzaje lin i węzłów, ich zastosowanie w sporcie oraz uczyli się wiązania węzłów (płaskich, ósemek, podwójnych ósemek oraz węzłów ratunkowych).
Zachęcamy do obejrzenia pozostałych zdjęć. Znajdują się one w galerii.
Sukces drużyny chłopców klas 4-6
W czwartek 27 lutego na Hali Miejskiej w Otwocku odbyły się mistrzostwa Otwocka w siatkówce chłopców klas 4-6. Drużyna naszej szkoły po dwóch zwycięstwach w grupie awansowała do finału, w którym zmierzyła się z SP12. Po fantastycznym meczu chłopcy wygrali 2-0 i zdobyli Mistrzostwo Otwocka oraz przepustkę do finałów powiatowych. Naszą szkołę reprezentowali: Juliusz Guziewski, Jakub Cyniak, Alan Trznadel, Ignacy Świetlik, Wojciech Trzeciak, Filip Stępniak, Maciej Przybyszewski i Krzesimir Kowalczyk. Ogromne gratulacje dla naszych chłopców!
Wycieczka drugoklasistów
W środę 26 lutego uczniowie klasy 2a i 2b mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w wycieczce do stolarni Pinokio. Było to niezwykle interesujące i pouczające doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci dzieci. Główną atrakcją było tworzenie własnych zegarów.
Po zakończeniu zajęć stolarskich, drugoklasiści mieli okazję skosztować przepysznych kiełbasek prosto z ogniska. Wycieczka była nie tylko wspaniałą przygodą, ale także cenną lekcją dla uczniów, którzy mogli rozwijać swoje umiejętności manualne, kreatywność oraz współpracę w grupie. Gotowe zegary z pewnością będą wspaniałą pamiątką dla wszystkich uczestników podróży.
Zapraszamy do obejrzeia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.
Przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka w wykonaniu pierwszaków
W piątek 21 lutego uczniowie klas pierwszych przygotowali występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Było to przedstawienie w formie teleturnieju telewizyjnego i wywiadów, które ukazały, jak ważną rolę na co dzień pełnią dziadkowie. Na koniec dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom samodzielnie wykonane upominki.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole
21 lutego jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia uczniowie klas siódmych i ósmych podczas lekcji języka polskiego wzięli udział w zabawach językowych zatytułowanych „Potyczki z polszczyzną”.
Miały one formę gry Kahoot przygotowanej przez kadrę Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Izabelę Jabłońską (studentkę II roku filologii polskiej). Gra składała się z 36 pytań, które odnosiły się do wiedzy dotyczącej różnych elementów systemu języka, zasobu wiadomości historycznoliterackich, wymagały także kreatywnego myślenia i poczucia humoru.
Część językoznawcza obejmowała pytania odnoszące się do znajomości frazeologizmów, przysłów, zapożyczeń, odmiany wyrazów, gramatyki, homonimów i komunikacji. Pytania odwołujące się do wiedzy historycznoliterackiej dotyczyły znajomości dzieł literackich oraz ich autorów. Większość zadań polegała na wyborze jednej prawidłowej odpowiedzi z przedstawionych możliwości. Była to ciekawa i atrakcyjna forma świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Logopedy pt. „Mówię, ale jak mówię?”
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w zabawie (konkursie) z okazji Międzynarodowego Dnia Logopedy, który przypada 6 marca. Konkurs ma na celu zachęcanie oraz propagowanie poprawnego wysławiania się zgodnego z obecnie obowiązującymi zasadami poprawnej polszczyzny.
Pierwszy etap konkursu odbędzie się w poniedziałek 3 marca 2025 w gabinecie logopedycznym, podczas następujących przerw:
10:25-10:35
11:20-11:40
12:25-12:40
Uczniowie, którzy zakwalifikują się do drugiego etapu konkursu, będą mogli ostatecznie sprawdzić swoje umiejętności w środę 5 marca 2025 i w tym dniu zostaną wyłonieni zwycięzcy.
Podczas konkursu każdy uczeń, który zgłosi się do gabinetu logopedycznego podczas wyznaczonych przerw, będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności fonetyczne i wylosować z urny oznaczonej nr 1 jeden los, na którym znajdować się będzie jeden wyraz do odczytania. Jeśli jego realizacja fonetyczna będzie poprawna , uczestnik będzie mógł przejść do wylosowania kolejnego losu z urny oznaczonej nr 2, w której do odczytania będą wyrażenia. Jeśli i tym razem komisja uzna, że realizacja fonetyczna wyrażenia będzie poprawna, uczestnik wylosuje ostatni los z urny nr 3, w której znajdować się będą krótkie łamańce językowe. Uczeń, który uzyska 3 punkty, będzie mógł wziąć udział w II etapie konkursu, w którym do odczytania będą łamańce językowe. Podczas tego etapu konkursu zostaną wyłonieni Mistrzowie Języka Polskiego Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku.
O prawidłowość przebiegu konkursu i stronę merytoryczną będą dbały następujące nauczycielki: Aneta Bereszka-Martan (logopeda) i Renata Nowicka (nauczyciel języka polskiego).
W świetlicy szkolnej...
W pierwszym tygodniu po feriach dziewczynki ze świetlicy robiły na szydełkach piękne włóczkowe zwierzaki.
Kartka Wielkanocna dla Podopiecznych Domowego Hospicjum Dziecięcego Promyczek
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowej akcji „Kartka Wielkanocna dla Podopiecznych Domowego Hospicjum Dziecięcego Promyczek”. To inicjatywa, która ma na celu wywołanie uśmiechu na twarzach dzieci, które potrzebują wsparcia i poczucia ciepła w tym szczególnym czasie Wielkanocy.
Akcja polega na własnoręcznym wykonaniu kartek wielkanocnych i wpisaniu do nich życzeń, a następnie na dostarczeniu ich do szkoły do 25 marca do opiekunów wolontariatu: pani Renaty Nowickiej, pani Katarzyny Witak, pani Anny Franczak-Zidka.
Zabawa karnawałowa
30 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Najpierw na sali gimnastycznej bawiły się dzieci z klas 1-3.
O godzinie 11.30 rozpoczęła się zabawa dla uczniów klas 4-8. Tego dnia każdemy dopisywała dobry humor. Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć. Zajdują się one w galerii.
Spotkanie w naszej szkole z Bogdanem Kuciem, autorem książki pt. „Powstanie Styczniowe na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego…”
28 stycznia w Sali 100-lecia im. Aleksandry i Józefa Piłsudskich odbyło się spotkanie z p. Bogdanem Kuciem, badaczem Powstania Styczniowego. W tym rocznicowym wydarzeniu prowadzonym przez p. Tomasza Żurawskiego, współtwórcy Projektu Historycznego „Konspiracja”, wzięli udział uczniowie klas 4-8, nauczyciele, przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Nadwiślańskie Urzecze” z p. Prezesem Mariuszem Chwedczukiem oraz p. Jerzy Kudlicki, przewodnik, pilot oraz znany organizator wycieczek z Otwocka.
Spotkanie składało się z dwóch części; w pierwszej autor książki przedstawił okoliczności zajęcia się tematyką Powstania Styczniowego oraz narodzin myśli napisania książki o tej największej insurekcji niepodległościowej na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego. Inspiracją do podjęcia wymienionych działań stała się historia pradziadka, który był uczestnikiem wydarzeń 1863 roku, karnie wcielonym do armii carskiej.
Autor, odpowiadając na pytania prowadzącego spotkanie p. Tomasza Żurawskiego, naświetlił okoliczności wybuchu powstania w 1863 roku. Przedstawił strukturę powstańczych władz cywilnych i wojskowych działających na terenie powiatu stanisławowskiego. Skupił się głównie na przebiegu bitew i potyczek na terenie obecnego powiatu otwockiego oraz lokalizacji miejsc pamięci związanych z powstaniem. Prelegenci przywołali również fenomen tajemnego państwa powstańczego, powtórzonego ponownie w czasach II wojny światowej.
W drugiej części rocznicowego wydarzenia dopełnieniem powstańczej tematyki była prelekcja p. Tomasza Żurawskiego na temat broni wykorzystywanej w powstaniu, które przypadło na okres dynamicznych zmian w technice wojskowej. Zgromadzona na wystawie broń palna, sieczna (m.in. mordercze kosy), zaprezentowane mundury na manekinach, nadały spotkaniu szczególnego kolorytu. Można było łatwiej poczuć, za sprawą ekspozycji przygotowanej przez prelegentów, dramaturgię ducha czasu insurekcji z lat 1863-1864.
Kolejna impreza z ciekawymi ludźmi zorganizowana w Sali 100-lecia im. Aleksandry i Józefa Piłsudskich stała się okazją nie tylko do pogłębienia znajomości tematyki Powstania Styczniowego, ale także poznania pasjonatów tego wielkiego zrywu niepodległościowego. Wymienieni znawcy tematu, prowadząc różnorodne działania i wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne, przyczyniają się do wzmacniania patriotyzmu i tożsamości regionalnej w społecznościach lokalnych naszego regionu. Fakt ten wyraźnie wybrzmiał w podziękowaniach złożonych prelegentom przez uczniów i Dyrektor szkoły p. Katarzynę Fogińską.
Zawód - żołnierz
W ostatni dzień przed feriami w naszej szkole w sali gimnastycznej odbyła się prelekcja dla uczniów klas siódmych i ósmych na temat "Zawód - żołnierz". Poprowadzili ją żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie
Lekcja w kinie
27 stycznia uczniowie klas: 4b, 5b, 6a i 6b wzięli udział w „Lekcji w kinie”, która odbyła się w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury. Jej tematem było „Niebezpieczeństwo w social mediach". Przedstawiona lekcja wzbudziła w dzieciach duże zainteresowanie. Profesjonalnie wprowadziła je w świat filmu. Po jej zakończeniu uczniowie obejrzeli film „Dancing Queen”. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni i z uśmiechem na twarzy.
Obchody 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Mlądzu-Emowie
22 stycznia 2025 roku, zgodnie z coroczną tradycją, reprezentacja uczniów naszej szkoły oraz rodziców wzięła udział w obchodach rocznicowych przy mogile powstańczej na skarpie nadświdrzańskiej w Mlądzu - Emowie. Obchody rozpoczął przemarsz uczestników uroczystości w świetle pochodni z Klubu Mlądz do mogiły powstańczej.
Przebieg upamiętnienia tych, którym tak wiele zawdzięczamy, miał w scenerii leśnej szczególną oprawę za sprawą wizualizacji przygotowanej przez p. Tomasza Żurawskiego, współtwórcę Projektu Historycznego „Konspiracja”. Ten znany historyk i regionalista prowadził uroczystość i jednocześnie czuwał nad całością jej przebiegu.
Zgodnie z coroczną tradycją po odśpiewaniu hymnu narodowego odczytano Manifest Tymczasowego Rządu Narodowego, a następnie w uroczystym Apelu Pamięci przywołano bohaterów walk tego największego zrywu powstańczego XIX wieku, w tym również zmagań o niepodległą II Rzeczpospolitą.
Posiew czynu zbrojnego bohaterów sprzed 162 lat stał się w 1914 roku zaczynem polskiej irredenty, o czym przypomniał w przemówieniu prezydent Miasta Otwocka
p. Jarosław Tomasz Margielski, a następnie fundamentem odrodzonej w 1918 roku niepodległej Polski. Na koniec uczestnicy tej podniosłej uroczystości, w tym delegacja naszej szkoły, złożyli kwiaty przy mogile powstańczej oddając cześć wszystkim poległym powstańcom z terenu dawnego powiatu stanisławowskiego. Granicami odpowiadał on dzisiejszym powiatom: mińskiemu, wołomińskiemu, częściowo otwockiemu, węgrowskiemu oraz wyszkowskiemu.Końcowym akordem uroczystości była modlitwa odmówiona przez ks. Jacka Skoczylasa, Proboszcza parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Mlądzu oraz salwa honorowa wykonana przez członków Projektu Historycznego „Konspiracja”. Następnie uczestnicy powrócili na teren Klubu Mlądz, gdzie spotkanie zakończyło wspólne ognisko.
Nagrodzeni w konkursie na elektroniczną kartkę świąteczną
Niedawno zostały ogłoszone wyniki tegorocznego szkolnego Konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową, którą należało wykonać w programie graficznym Paint lub w formie animacji dźwiękowej w programie Scratch. W piątek Pani Dyrektor wraz z organizatorem konkursu p. Markiem Oporskim wręczyli zwycięzcom dyplomy i nagrody.
6Oto lista nagrodzonych uczniów:
KLASY IV-V
1. miejsce: Pola Białobrzewska 5a oraz Paulina Krawczyk 5a
2. miejsce: Sara Witan 5b
3. miejsce: Aleksandra Tratkiewicz 4a
Wyróżnienie: Weronika Pietrasik 5b
KLASY VI-VII
1. miejsce: Aleksander Andrasiak 7a
2. miejsce: Amelia Ciągardlak 6a
3. miejsce: Maciej Przybyszewski 6a
Nagrodzonym osobom serdecznie gratulujemy!
Wycieczka uczniów klas trzecich do Polskiego Radia
Niezwykłą atrakcją dla uczniów klas trzecich była wyprawa do Polskiego Radia, która odbyła się 22 stycznia. W trakcie wycieczki dzieci zapoznały się z historią Polskiego Radia oraz kulisami jego codziennej pracy. Miały też okazję zwiedzić działające tam rozgłośnie i podpatrywać dziennikarzy prowadzących audycje. Dzieci były bardzo dociekliwe i zadawały redaktorom wiele ciekawych pytań. Może wśród obecnych trzecioklasistów rośnie już jakiś radiowiec?
Akcja na rzecz Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku
Nasza szkoła włączyła się w akcję sprzedaży kalendarzy, z których dochód zostanie przeznaczony na rzecz Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku. Kalendarz będzie można kupić w dniu zebrania z Rodzicami od wolontariuszy, którzy będą czekali przed stołówką szkolną, a potem u opiekunów wolontariatu: pani Renaty Nowickiej, pani Katarzyny Witak i pani Anny Franczak-Zidka. Minimalna cena kalendarza to 30 złotych.
Archiwum Aktualności