27 października w naszej szkole na długiej przerwie uczestniczyliśmy w Balu Wszystkich Świętych. Czy umiesz policzyć ilu świętych mamy w szkole? Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia https://youtu.be/2bzNc01UNVA
Film z Balu Wszystkich Świętych
Film z apelu z okazji Dnia Nauczyciela
Zapraszamy do obejrzenia filmu z apelu przygotowanego przez dzieci z klas 2b i 3a z okazji Dnia Nauczyciela. Został on nakręcony przez uczniów przy pomocy sprzętu, który otrzymaliśmy z programu Laboratoria Przyszłości https://youtu.be/Oj_zpd3__ls
"Ratujemy i uczymy ratować"
4 listopada uczniowie klasy 3a zakończyli realizację programu "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ". Na ostatniej stronie książeczek, które otrzymały dzieci, znajdował się certyfikat uczestnictwa w zajęciach, podpisany przez wychowawcę klasy.
BIBLIOTEKA - dobre miejsce dla człowieka!
Biblioteka proponuje zabawę czytelniczą: zmień znane powiedzenie, przysłowie, tekst piosenki, frazeologizm w taki sposób, by użyć w nim słów KSIĄŻKA, CZYTAĆ, BIBLIOTEKA itp. Powstały tekst prześlijcie do bibliotekarza (Joanna Tarnowska) poprzez dziennik elektroniczny, szkolny Messenger lub przynieś do biblioteki. Mile widziana ilustracja;) Zabawa trwa do 25.11.2022r. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone, opublikowana na fanpage'u szkoły na Facebooku oraz wyeksponowane na gazetce przy bibliotece.
Przykład:
- Gdyby kózka nie skakała, to by książkę przeczytała.
- Czytać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
- Dopóty dzban wodę nosi, dopóki książki nie przeczyta.
Zapraszamy do zabawy!
Podziękowania
Podziękowania
"Mała książka – wielki człowiek"
28 października uczniowie klasy 1a i 1b ponownie odwiedzili szkolną bibliotekę i uczestniczyli w zajęciach czytelniczych. Na początku pochwalili się własnoręcznie zrobionymi zakładkami do książek (kurczaczkami). Następnie pani bibliotekarka wręczyła każdemu uczniowi Wyprawkę Czytelniczą czyli prezent w postaci książki „Pierwsze abecadło” oraz broszury dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Potem z uwagą i zaciekawieniem uczniowie wysłuchali wiersza Tadeusza Kubiaka „Ja jestem książka” oraz opowiadania Małgorzaty Musierowicz „Kurczak”. Przygody bohatera pomogły dzieciom zrozumieć, co to jest grupa i co to znaczy szanować się wzajemnie. W ten sposób szkolna biblioteka włączyła się w kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych.
6Wierzymy, że częste wizyty w bibliotece i bliskie spotkania z książką okażą się pomocne w nauce czytania, a Wyprawka Czytelnicza pomoże rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów. Kampania prowadzona jest przez Instytut Książki, a finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szkoła Pamięta
W ramach corocznej akcji "Szkoła Pamięta", uczniowie w okresie od 1 do 11 listopada zapalają znicze na grobach żołnierzy oraz nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy spoczęli na otwockim cmentarzu. Akcji patronuje Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, nauczyciele historii oraz wiedzy o społeczeństwie. To ważne przedsięwzięcie realizowane jest w porozumieniu z Wydziałem Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Otwocka. W tych szczególnych dniach listopadowych, związanych ze Świętem Zmarłych oraz Narodowym Świętem Niepodległości, czcimy pamięć tych, którym tak wiele zawdzięczamy w wymiarze ogólnonarodowym oraz lokalnym. Z każdym rokiem lista tych, którzy znaleźli się po drugiej stronie życia, powiększa się. Do tej listy dołączamy również osoby poległe podczas II wojny światowej oraz zmarłe przed wielu laty, o których dowiadujemy się z różnych źródeł informacji. Każda taka osoba swoim życiem zapisała własną historię, dzięki której możemy zgłębiać naszą wiedzę historyczną. Dziękujemy rodzicom pomagającym dotrzeć uczniom do wskazanych grobów na otwockim cmentarzu oraz miejsc pamięci na terenie naszego miasta. Przyczyniamy się w ten sposób do utrwalania pamięci o tych, którzy już odeszli, a także wzmacniania naszej tożsamości w wymiarze indywidualnym i ogólnospołecznym.
Udział uczniów w akcji Szkoła Pamięta jest dokumentowany przez samych uczestników na fotografiach, które prezentujemy poniżej.
8
Bal Wszystkich Świętych
27 października w naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych (Holy Wins), Dzieci (i niektórzy dorośli) przyszły przebrane za swoich patronów lub ulubionych świętych. Śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Cukierków tez nie zabrakło Organizatorami spotkania byli nauczyciele religii oraz Samorząd Uczniowski. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć - zostały umieszczone w galerii.
Podziękowania dla naszej szkoły
Dziś w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku Mazowieckim odbyła się Mazowiecka Gala akcji Rodacy Bohaterom. Nasza szkoła co roku bierze udział w tej akcji poprzez przeprowadzenie zbiórki żywności i środków chemicznych przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Podczas gali Pani Dyrektor Katarzyna Fogińska oraz Pani Katarzyna Witak, która jest opiekunem wolontariatu w naszej szkole odebrały dyplom i podziękowania za aktywny udział naszej szkoły w akcji.
Nominacja Szkoła Roku i Nauczyciel Roku!
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie mazowieckim jest prowadzony przez "Polska Times, "Echo Dnia" oraz "Tygodnik Ostrołęcki" https://polskatimes.pl/p/kandydat/szkola-podstawowa-nr-5-z-oddzialami-integracyjnymi-im-jadwigi-korczakowskiej%2C3125505/#coin-plebiscyty
Ponadto nominację do tytułu Nauczyciel Roku otrzymał pracujący w naszej szkole nauczyciel: pani Monika Wawer. Zachęcamy do głosowania! https://polskatimes.pl/p/kandydat/monika-wawer%2C3145407
Więcej o plebiscycie można przeczytać pod adresem www.polskatimes.pl/nauczyciel
Wspaniała inicjatywa uczniów klasy 3a
Uczniowie klasy 3a wyszli z inicjatywą akcji, w ramach której zbierali karmę dla kotów. Przekazali ją Kotom z Promyka.
Podziękowanie za udział w akcji Narodowe Czytanie
Nasza szkoła otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy za udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
Wyrazem tego podziękowania był list oraz okolicznościowy egzemplarz "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Książka jest miłą pamiątką, która wzbogaci księgozbiór biblioteki szkolnej.
Domki dla owadów wykonane przez uczniów klasy 7a
W słoneczny październikowy poniedziałek uczniowie klasy 7a wraz z wychowawcą w ramach innowacji pedagogicznej ,,Zaprzyjaźnieni z przyrodą" wykonali domki dla owadów, które pozwolą im przetrwać zbliżającą się zimę. Materiałem budowlanym były plastikowe butelki, które dostały nowe życie oraz naturalne surowce roślinne- trociny, suche kwiaty i trawy. Uczniowie zawiesili domki na drzewach.
8
Zajęcia z pierwszej pomocy w klasie 3a
25 października w kasie 3a odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie poznali teorię, którą potem mogli przećwiczyć w praktyce.
8
To takie proste! Pomoce z programu Laboratoria Przyszłości na zajęciach techniki
W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła otrzymała nowoczesny sprzęt. To narzędzia z zakresu wyposażenia technicznego oraz specjalistyczne pomoce naukowe. Ich wykorzystanie na zajęciach ma służyć rozwojowi umiejętności praktycznych uczniów poprzez rozwijanie ich pasji i zdobywanie kompetencji z zakresu inżynierii, technologii i nauk ścisłych.
Na lekcji techniki w klasie 4a uczniowie pod czujnym okiem pana Marka Oporskiego konstruowali sygnalizator świetlny.
Po krótkim wstępie teoretycznym przystąpili do czynności praktycznych. Wykorzystywali podczas pracy ściągacze izolacji, wiertarko-wkrętarki, imadełka i piłki modelarskie, stację lutowniczą, diody led i baterie. Możliwość użycia takich narzędzi wzbudziła ogromne zainteresowanie i z pewnością uatrakcyjniła szkolne zajęcia.
17
Spotkanie uczniów klas pierwszych z policjantami
21 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami otwockiej policji. Dotyczyło ono bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przy okazji dzieci poznały pracę policjanta. Pierwszaki były bardzo zadowolone ze spotkania.
2
"Dyskoteka w Piątce"
Zapraszamy do obejrzenia filmu nakręconego aparatem fotograficznym, który otrzymaliśmy z projektu Laboratoria Przyszłości: https://youtu.be/TFpiMG6dFKA
Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych
„Książka zachwyca, pobudza wyobraźnię, dodaje odwagi, wspiera proces moralnego, duchowego i umysłowego rozwoju (…). Towarzyszy w chwilach radości i smutku, wywołuje głośny śmiech i łzy wzruszenia. Widok dziecka, które kocha jakąś książkę i czyta ją wiele razy, to jedna z największych radości trudnego procesu wychowania”. (prof. Grzegorz Leszczyński)
21 października 2022 roku w szkolnej bibliotece odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelnika. W tym dniu uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki. Głównym celem wydarzenia było umożliwienie najmłodszym uczniom korzystania z licznych zbiorów biblioteki, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, poznanie zasad zachowania się w bibliotece, a także rozwijanie umiejętności czytania i kształtowanie szacunku do książki.
Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie, uważnie wysłuchali próśb książki i zapoznali się z regulaminem biblioteki. Następnie, w obecności nauczyciela bibliotekarza oraz wychowawców klas, złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Spotkanie w bibliotece było wielkim przeżyciem dla pierwszoklasistów. Zakończyło się wręczeniem pamiątkowych dyplomów i pierwszymi samodzielnymi wypożyczeniami. Najmłodszym czytelnikom życzymy niezwykłych, ciekawych przygód w świecie książek i oczywiście jak najczęściej zapraszamy do biblioteki.
8
Zajęcia przyrodnicze w klasie 3a
Udało się! W naszej klasie powstał las - oczywiście w słoiku. W piątek uczniowie klasy 3a tworzyli swoje przyrodnicze dzieła. Na zdjęciach zamieszczonych poniżej można zobaczyć efekty pracy.
10
Archiwum Aktualności