Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii POMÓŻMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ.
POMÓŻMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ
DZIEŃ KREDKI
DZIEŃ KREDKI
22 listopada Mały Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas I-III do wzięcia udziału w szkolnych obchodach Dnia Kredki. Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie oddawali się twórczości plastycznej podczas rysunkowych przerw. Do zabawy włączyli się również starsi uczniowie, którzy najwyraźniej na widok rysunków młodszych kolegów poczuli „wenę twórczą”.
Dzień kredki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień kredki.
Konkurs polonistyczno-plastyczny „Twardy orzech do zgryzienia, czyli z frazeologią za pan brat”
Zapraszamy wszystkich uczniów klas 4-8 do udziału w konkursie polonistyczno-plastycznym „Twardy orzech do zgryzienia, czyli z frazeologią za pan brat”.
Regulamin konkursu:
1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8.
2. Odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas 4-5 i uczniowie klas 6-8.
3. Zadaniem uczestnika jest zilustrowanie znaczenia wybranego związku frazeologicznego w humorystyczny sposób. Na pracy należy umieścić wybrany związek frazeologiczny wraz z jego wyjaśnieniem.
4. Uczniowie klas czwartych i piątych wybierają dowolny związek frazeologiczny. Może to być jeden z podanych, ale można wybrać inny.
-mieć głowę w chmurach,
-kupić kota w worku,
-złamać komuś serce,
-patrzeć przez różowe okulary,
-robić do kogoś maślane oczy,
-być kulą u nogi,
-czuć do kogoś miętę,
-najeść się wstydu,
-ugryźć się w język,
-rzucać słowa na wiatr,
-w gorącej wodzie kąpany,
-tonący brzytwy się chwyta,
-chodząca encyklopedia,
-płakać nad rozlanym mlekiem,
-pisane palcem na wodzie,
-szyte grubymi nićmi,
-wziąć sobie coś do serca,
-chodzić za kimś jak cień,
-mieć coś na końcu języka,
-dawać za coś głowę,
-biec jak na skrzydłach.5. Uczniowie klas szóstych wybierają związek frazeologiczny pochodzący z mitologii, a siódmych i ósmych z Biblii lub literatury.
Klasy 6 - mitologia - propozycje związków frazeologicznych:
-pięta Achillesa,
-koń trojański,
-syzyfowa praca,
-jabłko niezgody,
-puszka Pandory,
-ikaryjskie loty,
-spoczywać w objęciach Morfeusza,
-stajnia Augiasza,
-olimpijski spokój,
-męki Tantala.Klasy siódme i ósme - Biblia, literatura - przykładowe związki frazeologiczne:
-wieża Babel
-Salomonowy wyrok,
-plagi egipskie,
-siódme niebo,
-tytaniczny wysiłek,
-zbłąkana owieczka,
-bazyliszkowy wzrok,
-czarny charakter,
-biały kruk,
-syreni śpiew.6. Przed przystąpieniem do wykonania pracy warto skonsultować się z nauczycielem języka polskiego.
Przykład ilustracji związku frazeologicznego „Trzymać język za zębami”
7. Praca w formacie A3 może być wykonana dowolną techniką płaską.
8. Prace należy oddać do 14 XII (piątek) do nauczyciela języka polskiego.
9 .Zwycięzcy zostaną nagrodzeni na najbliższym apelu, a najładniejsze prace zostaną zawieszone na korytarzu szkolnym. Nazwiska laureatów oraz zdjęcia nagrodzonych prac zostaną zamieszczone na stronie internetowej.
Podziękowania
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcje zbierania deserków i kaszek ryżowych dla dzieci z Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku.
Poniżej zamieszczamy podziękowania, które otrzymaliśmy.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
26 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego misia. Z tej okazji Panie bibliotekarki zorganizowały w wystawę książek o misiach. Zainteresowani uczniowie mogli zapoznać się z krótką informacją na temat Światowego Dnia Pluszowego Misia oraz pokolorować ulubioną postać.
Warsztaty kulinarne
23 listopada uczniowie klasy 4d wzięli udział w warsztatach kulinarnych w Restauracji Stylowa. Pod czujnym okiem szefowej kuchni, wszyscy zrobili sałatki Cezar dla wybranej osoby z klasy. Potem uczyli się dekorowania stołu. Następnie zjedli zrobione potrawy. Na koniec była niespodzianka, czyli naleśniki z czekoladą!
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS 4-8
Zachęcamy wszystkich uczniów klas 4-8 do udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym dla uczniów klas 4-8 pod hasłem "Aleksandra Piłsudska - kobieta niezwykła".
Szczegóły w załączniku poniżej
Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 11.11na boisku szkolnym nastąpiło uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Uroczystość została poprzedzona wprowadzeniem szkolnego pocztu sztandarowego. Nasza szkoła wzięła udział w biciu „Rekordu dla Niepodległej”, ogłoszonym przez MEN. Po odśpiewaniu hymnu nastąpiło zasadzenie „dębu pamięci-niepodległości”. Drzewo ofiarował szkole pan Jan Seremet. Na okoliczność zasadzenia dębu upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku-Świdrze odsłonięto pamiątkową tablicę, wmontowaną w kamień w kształcie mapy Polski. Fundatorem tego szczególnego znaku pamięci jest pan Krzysztof Moch.
O godz. 16.00 w sali gimnastycznej odbyła się wieczornica, na którą zostali zaproszeni goście, rodzice oraz harcerze ze Szczepu ZHP „Świder”. Zapadający zmrok, dekoracja, płonące ognisko i zapalone lampiony wprowadziły w atmosferę wigilii tego doniosłego momentu w naszej historii, jaki miał miejsce przed 100 laty. Poezja recytowana przez uczniów oraz pojawiające się na scenie trzy czarne orły osaczające „zniewoloną Polskę” przybliżyły tragizm i cierpienie narodu polskiego w okresie czarnej nocy, tj. niewoli narodowej.
Czasy I wojny światowej, moment wybicia się Polski na niepodległość i dalszą walkę o kształt granic odradzającego się państwa, ukazały pojawiające się na ekranie fragmenty filmów, obrazy i sceny odegrane przez aktorów-uczniów. Desperacki wyczyn I Kompanii Kadrowej oraz Legionów uwiarygodniła postać Józefa Piłsudskiego. W tę ostatnią wcielił się uczeń klasy 8c Błażej Moch, ubrany w wierną replikę munduru legionowego swojego dziadka, pana Marka Majka.
Piosenki legionowe w wykonaniu szkolnego chóru z klas V-VII (Piechota, Pierwsza kadrowa, Legiony) oraz przesuwające się sceny walk przeniosły widzów w kulminacyjny czas wyłaniającej się z niebytu Polski. Wtedy to pojawiły się uczennice klasy 5c w biało-czerwonych sukniach przebrane za „Polskę niepodległą”. Wprowadzone zostały na scenę symbolicznie przez Józefa Piłsudskiego. Kostiumy dla uczennic przygotowała panie Joanna Książek i Katarzyna Trześniewska. W takiej scenerii przejmująco wybrzmiały wiersze: Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!, Polonia Restituta oraz piosenka Jak długo w sercach naszych.
Ten wyjątkowy wieczór był okazją do przypomnienia związków Józefa Piłsudskiego oraz jego żony Aleksandry Piłsudskiej z Otwockiem. Wieczór 9 listopada zakończył akcję zapoczątkowaną przez naszą szkołę 22 września zbierania podpisów na rzecz nadania przez Radę Miasta Aleksandrze Piłsudskiej Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Otwocka. Wieczornicę zamknęła recytacja poezji patriotycznej przez najmłodszych uczniów zakończona wyznaniem „Kocham Cię, Polsko !”. Wieczornicę swoją obecnością i śpiewem uświetnili również harcerze. Zaproszeni goście dalszą część spotkania spędzili przy herbacie i kawie w szkolnej kawiarence.
11 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły oraz uczniowie przebrani w repliki nawiązujące do mundurów powstańców, legionistów i żołnierzy wzięli udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Wincentego á Paulo, a następnie w uroczystościach przy pomniku Marszałka Piłsudskiego i uroczystej paradzie ulicami Otwocka do PMDK-u, gdzie odbył się piknik historyczny.
Wystawa w bibliotece szkolnej
Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa pt. "Historia hymnu i godła polskiego".
Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że wśród wystawionych przedmiotów znalazła się flaga RP z życzeniami premiera Mateusza Morawieckiego oraz specjalne wydanie Wielkiej Księgi Patriotycznej. Całkowity nakład tego dzieła to 1918 egzemplarzy, a ten, który mogliśmy oglądać na wystawie, miał numer 902.
Konkurs na zakładkę do książki rozstrzygnięty!
Wyniki konkursu dla uczniów klas I - III "Kolorowa zakładka":
I miejsce:
Natalia Osiak klasa 1a,
Barbara Chojnacka klasa 2b.
II miejsce:
Paulina Krogul klasa 2b,
Marta Rapczewska klasa 1a.
III miejsce:
Małgorzata Ceremuga klasa 2b,
Maja Tasdemir klasa 2a,
Michał Tratkiewicz klasa 2b.
Wszystkim gratulujemy!
Jednocześnie informujemy, że dyplomy i nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU OFERT
Komisja w składzie:
1. Anna Wasążnik - Dyrektor Szkoły
2. Maria Rybak - Kierwonik Gospodarczy
3. Marzena Czarnecka - Referent
4. Mirosław Krupa - konserwator
dokonała w dniu 13 listopada 2018 roku otwarcia ofert na wykonanie adapatcji pomieszczeń mieszkalnych na świetlicę szkolną w Szkole Podstawowej nr 5 - II etap
Wykonawcą została wybrana firma Usługi Ogólnobudowlane Monika Wojtasiewicz z Otwocka.
Firmy, które składały ofertę powiadomiono o wyborze drogą mailową.
Narodowe Święto Niepodległości
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Narodowe Święto Niepodległości.
Transmisja z wieczornicy
Dzień bajki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień bajki.
Ogłoszenie
Szkoła Podstawowa nr 5 w Otwocku zatrudni panią na stanowisko sprzątaczki.
Zatrudnienie od 1 XII 2018 roku.
Pozostałe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoly lub telefonicznie pod nr 22 779 29 45.
ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT!!!!
ADAPTACJA POMIESZCZEŃ MIESZKALNYCH NA ŚWIETLICĘ SZKOLNĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5
0213_181031135348_001.pdf, 0214_181031135416_001.pdf,
FORMULARZ OFERTY:
0216_181031135549_001.pdf, 0217_181031135607_001.pdf
UMOWA:
0218_181031135709_001.pdf, 0219_181031135736_001.pdf,
0220_181031135803_001.pdf, 0221_181031135826_001.pdf
PRZEDMIAR ROBÓT - ROBOTY BUDOWLANE:
0210_181031130544_001.pdf, 0211_181031130614_001.pdf
PRZEDMIAR ROBÓT - ROBOTY ELEKTRYCZNE
0199_181031125324_001.pdf, 0200_181031125615_001.pdf
0201_181031125709_001.pdf, 0202_181031125916_001.pdf
PRZEDMIAR ROBÓT - ROBOTY SANITARNE
0204_181031130142_001.pdf, 0205_181031130212_001.pdf
0206_181031130236_001.pdf, 0207_181031130310_001.pdf,
0208_181031130337_001.pdf, 0209_181031130404_001.pdf
Wyniki Międzyszkolnego konkursu historycznego "Moje korzenie - ze wspomnień naszych dziadków, bliskich i znajomych"
Wyniki Międzyszkolnego konkursu historycznego "Moje korzenie - ze wspomnień naszych dziadków, bliskich i znajomych" przeprowadzonego przez Szkołę Podstawową nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jadwigi Korczakowskiej w Otwocku oraz Szkołę Podstawową nr 9 im. Jana Pawła II w Otwocku.
Komisja konkursowa wyróżniła i zakwalifikowała do druku prace następujących autorów:
Szkoła Podstawowa nr 3 w Otwocku:
1.Weronika Bąk (oddziały gimnazjalne)
2.Przemysław Cieślik (oddziały gimnazjalne)
3.Wiktoria Gniadek (oddziały gimnazjalne)
4.Wojciech Kobryński (oddziały gimnazjalne)
5.Julia Kowalczyk (oddziały gimnazjalne)
6.Kinga Kowalska (oddziały gimnazjalne)
7.Sonia Lewandowska
8.Filip Marciniak (oddziały gimnazjalne)
9.Amelia Werner
10.Weronika Witan
11.Anna Zielińska (oddziały gimnazjalne)
Szkoła Podstawowa nr 5 w Otwocku:
1.Anna Chołuj
2.Gabriela i Przemysław Filczak
3.Maciej Gierłowski
4.Jan i Franciszek Kajka
5.Jakub Kępka
6.Julia Kopania
7.Natalia Kowalska
8.Oliwia Malitka
9.Wojciech Morawski
10.Maja Nicińska
11.Gabriela Pielak
12.Adrian Pydynowski
13.Monika Władysiuk
14.Karolina Wojdat
15.Gabriela i Jan Wołynko
16.Radosław Ratajczak
17.Natalia Szafrańska
18.Greta Trzaskowska
Szkoła Podstawowa nr 6 w Otwocku:
1.Kacper Sobczak
Szkoła Podstawowa nr 8 w Otwocku:
1.Zuzanna Adamczyk
2.Julia Marczak
Szkoła Podstawowa nr 9 w Otwocku
1.Wiktoria Dworak
2.Paweł Idzikowski
Prace wymienionych wyżej autorów zostaną opublikowane w okolicznościowej książce wydanej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W pozycji tej znajdą się także prace autorów wspierających projekt. Wydanie książki jest planowane na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2019 roku.
Organizatorzy Konkursu dziękują autorom za nadesłane prace i gratulują osiągniętego wyniku.
ZAPROSZENIE
Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jadwigi Korczakowskiej w Otwocku, mają zaszczyt zaprosić Państwa na
WIECZORNICĘ PATRIOTYCZNĄ ZORGANIZOWANĄ Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ, która odbędzie się 9 listopada 2018 o godz. 16.00, w sali gimnastycznej naszej szkoły.
W programie:
- Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów.
- Pokaz multimedialny i sceny historyczne.
- Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem harcerzy.
Archiwum Aktualności