27 września 2019 roku to dla otwockiej „Piątki” ważna data. Tego dnia został podpisany Akt założycielski Wirtualnego Muzeum Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku. Podpisy pod dokumentem złożyli Prezydent Miasta Otwocka Jarosław Tomasz Margielski, kierownik Muzeum Ziemi Otwockiej Sebastian Rakowski oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Anna Wasążnik. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: Wiceprezydent Paweł Walo, radna Małgorzata Rock, byli dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 5 - Pani Dorota Zyl i Pani Iwona Piłka, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Książek oraz nauczyciele zespołów przedmiotowych szkoły: Ewa Nafalska, Wojciech Pawlik, Jolanta Wnuk i Katarzyna Wrońska. Gospodarzem spotkania była Dyrektor Anna Wasążnik i Wicedyrektor Joanna Tarnowska.
Podczas spotkania nauczyciel historii Pan Wojciech Pawlik w prezentacji przedstawił ideę i cele Wirtualnego Muzeum Szkoły Podstawowej nr 5 oraz przykłady źródeł historycznych związanych z naszą szkołą, które zanajdują się w zasobach muzealnych, archiwalnych oraz osób prywatnych. Wymienił również założenia projektu Od wirtualnego do realnego Muzeum Szkoły Podstawowej nr 5, którego pierwszą częścią jest utworzenie Wirtualnego Muzeum. Podczas prezentacji kierownik Muzeum Ziemi Otwockiej Sebastian Rakowski przedstawił ofertę współpracy z naszą szkołą, która dotyczy zeskanowania przez uczniów zbiorów znajdujących się w Muzeum, a związanych z dawną Szkołą Powszechną-Martynówką w Willach Świderskich, poprzedniczką „Piątki”. Zeskanowane zbiory, głównie dzienniki, dokumenty szkolne i zeszyty uczniowskie, po opracowaniu, zostaną zamieszczone na stronach Wirtualnego Muzeum Szkoły Podstawoej nr 5.
Bardzo pozytywnie i z dużym zainteresowaniem do przedsięwzięcia odniósł się goszczący w naszej szkole Prezydent Jarosław Tomasz Margielski, deklarując pomoc w realizacji projektu. Podkreślił również znaczenie przedsięwzięcia dla inicjatyw uczniowskich w ramach projektów realizowanych w przyszłości.
Powołane do życia Wirtualne Muzeum Szkoły Podstawowej nr 5 będzie dokumentować na stronie internetowej historię szkoły w powiązaniu z historią Świdra i miasta Otwocka. Ma się to przyczyniać do rozwijania więzi międzypokoleniowych i związków z miejscem zamieszkania – Otwockiem, do propagowania wśród uczniów i mieszkańców wiedzy o przeszłości oświaty, historii miasta Otwocka i ludziach z nim związanych, a tym samym budowania i pogłębiania tożsamości lokalnej.
Powołanie Wirtualnego Muzeum Szkoły Podstawowej nr 5 stanowi pierwszą część projektu pt. Od wirtualnego do realnego muzeum Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku. Druga część projektu wiąże się z utworzeniem Muzealnej sali lekcyjnej z początku naszego stulecia, tj. lat 20. 30. minionego wieku. Jej wyposażenie: ławki, meble oraz wystrój będzie zgodny z rozwiązaniami stosowanymi w wymienionym okresie. Muzealna sala lekcyjna połączy przeszłość ze współczesnością i będzie wykorzystywana do celów dydaktycznych. Realizacja projektu jest przewidziana na okres około 3 lat. Przyjęty czas łączy się z pozyskiwaniem środków finansowych na ten cel.
Wirtualne Muzeum Szkoły Podstawowej nr 5 będzie współpracowało z instytucjami muzealnymi i archiwami, co przyczyni się do wzbogacenia zbiorów i ich prezentacji od strony merytorycznej.