9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 11.11na boisku szkolnym nastąpiło uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Uroczystość została poprzedzona wprowadzeniem szkolnego pocztu sztandarowego. Nasza szkoła wzięła udział w biciu „Rekordu dla Niepodległej”, ogłoszonym przez MEN. Po odśpiewaniu hymnu nastąpiło zasadzenie „dębu pamięci-niepodległości”. Drzewo ofiarował szkole pan Jan Seremet. Na okoliczność zasadzenia dębu upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku-Świdrze odsłonięto pamiątkową tablicę, wmontowaną w kamień w kształcie mapy Polski. Fundatorem tego szczególnego znaku pamięci jest pan Krzysztof Moch.
O godz. 16.00 w sali gimnastycznej odbyła się wieczornica, na którą zostali zaproszeni goście, rodzice oraz harcerze ze Szczepu ZHP „Świder”. Zapadający zmrok, dekoracja, płonące ognisko i zapalone lampiony wprowadziły w atmosferę wigilii tego doniosłego momentu w naszej historii, jaki miał miejsce przed 100 laty. Poezja recytowana przez uczniów oraz pojawiające się na scenie trzy czarne orły osaczające „zniewoloną Polskę” przybliżyły tragizm i cierpienie narodu polskiego w okresie czarnej nocy, tj. niewoli narodowej.
Czasy I wojny światowej, moment wybicia się Polski na niepodległość i dalszą walkę o kształt granic odradzającego się państwa, ukazały pojawiające się na ekranie fragmenty filmów, obrazy i sceny odegrane przez aktorów-uczniów. Desperacki wyczyn I Kompanii Kadrowej oraz Legionów uwiarygodniła postać Józefa Piłsudskiego. W tę ostatnią wcielił się uczeń klasy 8c Błażej Moch, ubrany w wierną replikę munduru legionowego swojego dziadka, pana Marka Majka.
Piosenki legionowe w wykonaniu szkolnego chóru z klas V-VII (Piechota, Pierwsza kadrowa, Legiony) oraz przesuwające się sceny walk przeniosły widzów w kulminacyjny czas wyłaniającej się z niebytu Polski. Wtedy to pojawiły się uczennice klasy 5c w biało-czerwonych sukniach przebrane za „Polskę niepodległą”. Wprowadzone zostały na scenę symbolicznie przez Józefa Piłsudskiego. Kostiumy dla uczennic przygotowała panie Joanna Książek i Katarzyna Trześniewska. W takiej scenerii przejmująco wybrzmiały wiersze: Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!, Polonia Restituta oraz piosenka Jak długo w sercach naszych.
Ten wyjątkowy wieczór był okazją do przypomnienia związków Józefa Piłsudskiego oraz jego żony Aleksandry Piłsudskiej z Otwockiem. Wieczór 9 listopada zakończył akcję zapoczątkowaną przez naszą szkołę 22 września zbierania podpisów na rzecz nadania przez Radę Miasta Aleksandrze Piłsudskiej Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Otwocka. Wieczornicę zamknęła recytacja poezji patriotycznej przez najmłodszych uczniów zakończona wyznaniem „Kocham Cię, Polsko !”. Wieczornicę swoją obecnością i śpiewem uświetnili również harcerze. Zaproszeni goście dalszą część spotkania spędzili przy herbacie i kawie w szkolnej kawiarence.
11 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły oraz uczniowie przebrani w repliki nawiązujące do mundurów powstańców, legionistów i żołnierzy wzięli udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Wincentego á Paulo, a następnie w uroczystościach przy pomniku Marszałka Piłsudskiego i uroczystej paradzie ulicami Otwocka do PMDK-u, gdzie odbył się piknik historyczny.