We wtorek 19 września na sali gimnastycznej odbyła się prezentacja kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczeń przygotował krótką wypowiedź, w której zawarł najważniejsze elementy swojego programu wyborczego. Kandydaci wykazali się odpowiedzialnością i humorem. Brawo!
Prezentacja kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
Próbna ewakuacja
3:02... tyle trwała próbna ewakuacja, podczas której wszyscy sprawnie opuścili budynek szkoły
Kolejna edycja "Zakręconej akcji".
Od 25 do 29 września odbędzie się kolejna edycja "Zakręconej akcji", czyli zbiórka plastikowych nakrętek. Można je przynosić codziennie od 7.45 do 8.00 do wolontariuszy, którzy będą czekać przy stołówce szkolnej.
84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku
15 września 2023 roku w Otwocku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej agresji na Polskę z 17 września 1939 roku. W kościele ks. Pallotynów, pw. Zesłania Ducha Świętego o godzinie 11.00 została odprawiona w tej intencji koncelebrowana Msza Święta, pod przewodnictwem ks. płk. Zbigniewa Kępy oraz ks. proboszcza Wiesława Wilmańskiego.
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe reprezentujące instytucje, organizacje, otwockie szkoły, samorząd Otwocka oraz powiat otwocki, a także zaproszeni goście. Wśród tych ostatnich znaleźli się parlamentarzyści i przedstawiciele władz rządowych: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poseł Anita Czerwińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha, szef gabinetu politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Michał Prószyński, poseł Zdzisław Sipiera, ponadto starosta otwocki Krzysztof Szczegielniak. Miasto Otwock reprezentował prezydent Jarosław Margielski, wiceprezydent Paweł Walo oraz radni: Jarosław Łakomski, Andrzej Gurdziel i Andrzej Kobus. Z naszej szkoły w uroczystości wzięli udział uczniowie klas siódmych wraz z wychowawcami i opiekunami oraz poczet sztandarowy.
Po zakończonej liturgii Mszy Świętej dalsza część uroczystości patriotycznej odbyła się przy pomniku „Katyń 1940”. Po odśpiewaniu hymnu narodowego zostały wygłoszone przez zaproszonych gości okolicznościowe przemówienia, w trakcie których uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Otwocku recytowali patriotyczną poezję i śpiewali piosenki, poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej. Przemówienia Prezydenta Jarosława Margielskiego, gospodarza miejsca i zaproszonych gości oraz odczytane listy od Prezydenta PR Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego i ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego, podkreślały analogię pomiędzy wydarzeniami sprzed 84 laty, których autorem było totalitarne państwo ZSRS, a tym, co dzieje się obecnie na Ukrainie. Zwracały również uwagę na potrzebę pamięci o przeszłości ojczystej i konieczności czerpania z niej nauki oraz na ciążący na nas wszystkich obowiązek troski o niepodległość i suwerenność naszego państwa.
Po apelu poległych zaproszeni goście i delegacje władz samorządowych, instytucji, organizacji oraz szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem, oddając hołd tym, którzy polegli za Ojczyznę. W imieniu otwockich szkół i przedszkoli kwiaty złożyła Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Katarzyna Fogińska. Następnie Starosta Powiatu Krzysztof Szczegielniak, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika „Katyń 1940”, podziękował wszystkim zgromadzonym na uroczystości, a szczególnie osobom troszczącym się o to wyjątkowe miejsce w naszym mieście. Organizatorem uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Reymonta, która przekazała uroczysty patronat nad pomnikiem „Katyń 1940” uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku.
Naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowali uczniowie klasy 8b: Łukasz Pokora i Patryk Zapaśnik oraz uczennice klasy 7b: Małgorzata Ceremuga, Zofia Gibuła, Paulina Korzeń, Paulina Krogul i Natalia Majchrzyk.
2
Sprzątanie świata
W piątek 15 września wzięliśmy udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Uczniowie klas 4-6 sprzątali ulice znajdujące się w okolicy szkoły.
Narodowe Czytanie 2023
W tym roku nasza szkoła również włączyła się w Narodowe Czytanie. 12 września uczniowie klasy siódmej wysłuchali fragmentu dotyczącego historii Jana i Cecylii - założycieli rodu Bohatyrowiczów, którego członkowie są bohaterami powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".
Uczniowie klasy szóstej wysłuchali opisu nadniemeńskiego krajobrazu, a potem wykonali prace, które były ilustracją tekstu.
Wycieczka klasy 3a
14 września uczniowie klasy 3a uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo - survivalowych zorganizowanych przez herszta „Leśnej Bandy”. Idąc brzegiem rzeki Świder poznawaliśmy rośliny, które można wykorzystać do wzmocnienia organizmu. Potem uczyliśmy się krzesać ogień, a na końcu wspólnie ugotowaliśmy gruszkowo-jabłkowy kisiel z wkładką z czarnego bzu. Dopisała pogoda i dobry humor.
Kalendarz wyborczy 2023
- Do 11.09 wybory przewodniczących klas.
- Do 15.09 zgłaszanie kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego – karta zgłoszeniowa.
- 18.09 ogłoszenie listy kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
- 19.09 prezentacja kandydatów na sali gimnastycznej.
- 20 – 25.09 kampania wyborcza (plakaty rozwieszane na tablicy Samorządu Uczniowskiego).
- 26.09 WYBORY do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
- 27.09 pierwsze spotkanie Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
- 3.10 pierwsze spotkanie Rady i Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
Uroczysta msza święta żałobna upamiętniającej ś.p. Halinę Dobek
„Można odejść na zawsze, by stale być blisko”.
Ks. Jan Twardowski
8 września 2023 roku uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku uczestniczyli w uroczystej mszy świętej żałobnej upamiętniającej ś.p. Halinę Dobek, która przez wiele lat uczyła języka polskiego i była wicedyrektorem naszej placówki. Pani Halina Dobek zapisała się w pamięci wielu pokoleń uczniów jako wspaniały nauczyciel i pedagog. Wpajała młodym wychowankom miłość do literatury polskiej, kultury. języka i wartości. Niezwykle ceniła i zawsze podkreślała rolę wychowania w edukacji. Była wzorem dla młodych nauczycieli. Zawsze stała po stronie słabszych i skrzywdzonych, organizując konkretną pomoc potrzebującym. Niezłomna i odważna głośno broniła zasad w czasach, które nie sprzyjały mówieniu prawdy. Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana. Zaangażowana w sprawy społeczne lokalnego środowiska działała w strukturach Rady Miasta Otwocka pełniąc funkcję przewodniczącej Komisji Oświaty i Komisji Mediacji.
Podczas nabożeństwa, w kościele wypełnionym po brzegi ludźmi, mogliśmy usłyszeć wiele pięknych słów i osobistych wspomnień o pani Halinie Dobek, którą żegnali przyjaciele, współpracownicy, dyrektorzy szkół – naszej „Piątki” i niepublicznej szkoły, której pani Halina Dobek była współorganizatorem i dyrektorem oraz przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Miasta Otwocka Jarosławem Margielskim. Odeszła od nas niezwykła osobowość, wzór do naśladowania. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
In memoriam
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Rok szkolny rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie zgromadziliśmy się na dziedzińcu szkoły. Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego i zaśpiewaniu hymnu, któremu towarzyszyło wciągnięcie flagi na maszt, swoje słowa do wszystkich zebranych skierowała Pani Dyrektor Katarzyna Fogińska. Do uczniów zwrócił się także Pan Arkadiusz Krzyżanowski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Otwocka.
W dalszej części uroczystości uczniów klas pierwszych powitała Alicja Pawlikowska – uczennica klasy 8b. Ważną częścią tego dnia było ślubowanie pierwszaków i pasowanie ich na uczniów. Następnie Pani Dyrektor przypomniała wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej. Uroczystość uświetniłą recytacja wiersza „Bzura” przez Zofię Gibułę, uczennicę klasy 7b oraz wykonanie piosenki z okresu Powstania Warszawskiego przez Wiktora Fogińskiego, ucznia klasy 4a. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalonych zniczy przed pamiątkową tablicą, która znajduje się na ścianie budynku szkoły przez delegację szkoły, a następnie wyprowadzenie Pocztu Sztandarowego. Po usłyszeniu pierwszego dzwonka uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.
Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć, które znajdują się w galerii.
84. rocznica wybuchu II wojny światowej
Poczet Sztandarowy naszej szkoły 1 września 2023 roku wziął udział w patriotycznej uroczystości poświęconej 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.00 Mszą Świętą polową na cmentarzu parafialnym, którą odprawił ks. dziekan Bogdan Sankowski. Po okolicznościowych przemówieniach, prezydenta Otwocka Jarosława Tomasza Margielskiego oraz starosty otwockiego Krzysztofa Szczegielniaka, nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na kwaterę główną pod pomnik centralny, upamiętniający poległych żołnierzy.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu Apelu Poległych, Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oddało salwę honorową, po której złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów. Uroczystość na cmentarzu zakończyła modlitwa za poległych, odmówiona przez księdza dziekana Bogdana Sankowskiego.
Naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowali: Łukasz Pokora i Alicja Pawlikowskaz klasy 8b oraz Małgorzata Ceremuga i Natalia Majchrzyk z klasy 7b.
SP5 Szkołą pełną talentów
Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do akcji Lidla „Szkoły Pełne Talentów". Prosimy wszystkich naszych przyjaciół o przekazywanie Talenciaków na konto naszej placówki lub o przynoszenie ich do szkoły. Można je przekazać opiekunom wolontariatu: Pani Renacie Nowickiej, Pani Katarzynie Witak i Pani Annie Franczak – Zidka oraz Panu Mariuszowi Krzeszowskiemu lub wrzucić do pudełka, które od poniedziałku będzie stało przy wejściu do szkoły. Zebrane Talenciaki wymienimy na pomoce dydaktyczne dla uczniów.
„Gang Mocniaków w SP5”
Od 28 sierpnia w sklepach Biedronka trwa nowa akcja, podczas której można zbierać naklejki i wymieniać je na maskotki. W dwóch zbiórkach, które do tej pory odbyły się w naszej szkole, udało nam się zebrać ponad 180 pluszaków. Zachęceni tym sukcesem proponujemy kolejną zbiórkę naklejek. Można je przynosić do końca listopada do opiekunów wolontariatu – Pani Renaty Nowickiej, Pani Katarzyny Witak i Pani Anny Franczak – Zidka oraz do Pana Mariusza Krzeszowskiego. Wymienimy je na maskotki, które zawieziemy do Centrum Zdrowia Dziecka.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego
28 sierpnia w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku odbyło się uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Z rąk Pana Prezydenta Jarosława Margielskiego oraz Dyrektora Oświaty Miejskiej Pana Grzegorza Michalczyka odebrało je troje nauczycieli naszej szkoły: Pani Ewelina Rokicka, Pani Renata Walicka i Ksiądz Aliaksei Papliouka. Podczas wakacji stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskał również Pan Mariusz Krzeszowski. Gratulujemy!
„Noc Wolności” w Otwocku 2023
15 sierpnia poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w Nocy Wolności w Otwocku – wydarzeniu upamiętniającym 104. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.
O godzinie 14.00 poczet sztandarowy uczestniczył w oficjalnym odsłonięciu pomnika „Biało – Czerwonej Iskry”, który upamiętnia tragiczną śmierć pilotów mjr. Tomasza Pajórka oraz mjr. Mariusza Oliwę. Wymienieni piloci zginęli w katastrofie lotniczej 11 listopada 1998 r. w otwockim Soplicowie, w dniu 80. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
O godzinie 15.00 na tarasie Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego została odprawiona Msza Święta polowa, której przewodniczył ks. dziekan Bogdan Sankowski. Po Eucharystii o godzinie 16.00 nastąpiło przejście pocztów sztandarowych
i uczestników uroczystości oraz zaproszonych gości pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.Po odśpiewaniu, przez zgromadzonych, hymnu Polski, prezydent Jarosław Tomasz Margielski przypomniał w przemówieniu historyczne wydarzenia związane z wojną 1920 roku, następnie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anita Czerwińska odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego. List Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka przeczytał Mateusz Kudlicki, Dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego. Po okolicznościowych przemówieniach, przeprowadzony został Apel Pamięci przez strzelców Związku Strzeleckiego „Strzelec” Jednostki Strzeleckiej 1548 im. Żołnierzy AK IV Rejon „FROMCZYN” w Karczewie. Na koniec delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
W poczcie sztandarowym szkołę reprezentowali: Absolwent naszej szkołyKarol Majchrzyk, Michał Tratkiewicz, Małgorzata Ceremuga, Paulina Korzeń i Paulina Krogul – uczniowie klasy 7b oraz Alicja Pawlikowska z klasy 8b.
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia br. poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w miejskich obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się na Skwerze Szarych Szeregów w obecności powstańców, kombatantów, przedstawicieli samorządu miasta i powiatu Otwocka, organizacji, instytucji, szkół, harcerzy ZHP Otwock, Klubu Zryw MC Poland oraz mieszkańców i zaproszonych gości. O godz. 17.00 rozległo się Warsaw Calling oraz dźwięk syren, następnie minutą ciszy i odśpiewaniem hymnu Polski uczczono pamięć poległych powstańców, po czym zapalono znicz pod Pomnikiem Szarych Szeregów. Tegoroczne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego upłynęły pod hasłem „ Miłość istnieje zawsze”. Uczestnicy uroczystości obejrzeli film w reżyserii Tadeusza Śliwy z autorskim, hiphopowym utworem Wojtka Sokoła „Miłość zawsze jest”.
W okolicznościowych przemówieniach Prezydenta Otwocka Jarosława Tomasza Margielskiego, następnie Jana Rędaszki, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Nr 4 „Fromczyn” w Otwocku oraz w liście od Ministra Obrony Narodowej
Mariusza Błaszczaka, przeczytanym przez Mateusza Kudlickiego, Dyrektora oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego, przywołano pamięć bohaterów narodowych. Po przemówieniach odbył się uroczysty Apel Pamięci w hołdzie powstańcom Warszawskim
i wszystkim, którzy w tamtych czasach walczyli o wolność ojczyzny. Apel Pamięci przeprowadził pododdział strzelców ZS „Strzelec” JS 1548 im. Żołnierzy Armii Krajowej IV Rejon „Fromczyn”.Po złożeniu wiązanek kwiatów przez poszczególne delegacje, odbyła się część artystyczna, w której zaprezentowano piosenki powstańcze, odśpiewane przez dzieci
z przedszkola nr 18 w Otwocku. Uświetnił ją występ wokalisty Arkadiusza Lenarcika wraz z Zawodową Orkiestrą Wiatrową.Podczas uroczystości w poczcie sztandarowym szkołę reprezentowali: Patryk Zapaśnik z klasy 8b oraz Zofia Gibuła, Natalia Majchrzyk i Marcel Przybyszewski – uczniowie klasy 7b.
Giganci Programowania w Otwocku zapraszają na bezpłatną naukę programowania!
Na warsztaty zapraszamy wszystkich uczniów ze szkół podstawowych i średnich: Zajęcia odbędą się w sobotę i niedzielę 2-3, 9-10 oraz 16-17 września Dla młodszych uczestników przygotowaliśmy ciekawe projekty w Scratch, Minecraft Education Edition oraz AppInventor Starsi będą mogli spróbować sił w programowaniu w językach C#, Python, C++.
Tematem warsztatów będzie Sztuczna Inteligencja - „Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłości”. Zajęcia odbędą się w Otwocku przy ul. H. Kołłątaja 4 Zapisy na: https://www.kodujzgigantami.pl/ Celem akcji jest popularyzacja nauki programowania oraz zwiększanie świadomości w zakresie nowych technologii już od najmłodszych lat. Jest to świetna okazja do rozpoczęcia prawdziwej przygody z programowaniem! Patronat nad wydarzeniem sprawują: Prezydent Otwocka Minister Edukacji i Nauki.
Informacja dla rodziców i uczniów klas I
Archiwum Aktualności