• Wycieczka uczniów klasy 1a i 1b

          • 10 listopada uczniowie klasy 1a i 1b wybrali się na wycieczkę do Planetarium w Warszawie. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji o Układzie Słonecznym i obejrzeli film pt. „Polaris”. Zwiedzili również okolicznościową wystawę dotyczącą lotów w Kosmos. Największym zainteresowaniem cieszył się strój kosmonauty, w którym każdy pierwszak dumnie pozował do zdjęcia. To był udany wyjazd. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w galerii.

          • Narodowy Dzień Niepodległości 2022

          • Z okazji Narodowego Dnia Niepodległości uczniowie klasy 8e przygotowali poetycko-muzyczny występ, podczas którego przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Recytowali wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka i  innych twórców. Zaśpiewali pieśni patriotyczne: „Rotę” i „My pierwsza brygada”. Podczas apelu poległych była wyświetlana prezentacja obrazów wybitnych malarzy, ukazujących bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej, powstania listopadowego i styczniowego oraz zdjęcia żołnierzy oddziałów Józefa Piłsudskiego, kampanii wrześniowej 1939 roku oraz tych, którzy polegli w obronie niepodległej Polski. Po prezentacji wszyscy uroczyście zaśpiewali hymn państwowy. 

          • Udział naszej szkoły w akcji "Szkoła pamięta".

          • Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach nasi uczniowie w miejscach pamięci i na okolicznych cmentarzach w czasie Święta Zmarłych i Narodowego Święta Niepodległości zapalili znicze jako dowód pamięci o zmarłych bohaterach, nauczycielach i pracownikach naszej szkoły. #SzkołaPamięta

          • Laboratoria Przyszłości

          • Zanim sprzęt, który szkoła pozyskała z projektu „Laboratoria Przyszłości”, trafi w ręce uczniów podczas zajęć, nasi nauczyciele sami postanowili wypróbować jego zastosowanie i możliwości. Pokaz wirtualnych lekcji przy wykorzystaniu okularów VR zrobił duże wrażenie na większości. Przy pomocy drukarki 3D powstało kilka przydatnych w pracy nauczyciela gwizdków, natomiast wykonywanie obiektów z użyciem długopisu 3D okazało się świetną zabawą. Sprzęty będą teraz z większą ochotą wykorzystywane podczas zajęć z uczniami.

            #LaboratoriaPrzyszłości

          • Czym jest dysleksja?

          • Co to jest dysleksja? Jakie są jej objawy? Co osoba z dysleksją chciałaby nam powiedzieć? Czy wśród znanych osób są dyslektycy? Odpowiedzi na te i więcej pytań, znajdziecie w gazetce na temat DYSLEKSJI, która powstała w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego "Każdy inny - wszyscy równi".

            Znajdziecie ją na I piętrze na tablicy Zespołu ds. Integracji

          • "Ratujemy i uczymy ratować"

          • 9 listopada uczniowie klasy 3b uczestniczyli w programie ,,Ratujemy i uczymy ratować". Przy profesjonalnym wsparciu pielęgniarki szkolnej dzieci powtórzyły zasady udzielania pierwszej pomocy, wykazały się znajomością numerów alarmowych oraz rzetelnością udzielanych informacji związanych z wypadkiem. Ćwiczyły na sobie układanie w pozycji bezpiecznej bocznej, a także wykonywanie resuscytacji na manekinie.

          • Wycieczka uczniów klasy 3b

          • 9 listopada uczniowie klasy 3b odwiedzili miejsce pamięci pomordowanych Żydów, które znajduje się przy ul. Reymonta w Otwocku. Dzieci zapoznały się z treścią pamiątkowej tablicy oraz jej historią, którą przedstawił ich kolega z klasy Wiktor Brzozowski. Na koniec zapaliły znicze, by uczcić pamięć pomordowanych.

          • Pomóżmy naszym Rodakom mieszkającym na Wschodzie.

          • W dniach 14 – 25 listopada w naszej szkole odbędzie się zbiórka żywności i artykułów chemicznych, które przed świętami Bożego Narodzenia zostaną przekazane naszym Rodakom na Wschodzie. Zbieramy: puszki mięsne i rybne, gotowe dania w puszkach, zupy instant, kisiele, galaretki i budynie instant, kawę rozpuszczalną, herbatę ekspresową, ryż, makaron, kaszę, warzywa i owoce w puszkach, przyprawy, olej, dania dla dzieci w słoiczkach: mięsne, warzywne i owocowe, słodycze, mydło w kostce i w płynie, szampony, płyny do mycia naczyń, proszki do prania, pasty do zębów, dezodoranty męskie i damskie, pianki i jednorazowe maszynki do golenia, kremy po goleniu oraz chusteczki nawilżające. Produkty można przynosić codziennie od 7.45 do 8.00 do wolontariuszy, którzy będą czekać przy stołówce szkolnej. Zachęcamy do zaangażowania się w pomoc.

          • Podsumowanie kolejnej edycji "Zakręconej akcji".

          • W piątek 4 listopada zakończyliśmy kolejną edycję „Zakręconej akcji”, czyli zbiórkę plastikowych nakrętek. Wczoraj zostały odebrane. W pakowaniu pomagali: Aleksandra Zawadka, Dominika Szafrańska, Kalina Cisek, Czarek Smoliński, Szymon Traczyk i Kosma Ojeda – Bekier. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję ❤️ Kolejna zbiórka jest zaplanowana na czerwiec.

          • Wizyta w Sejmie

          • 9 listopada 2022 roku uczniowie klasy 8a i 8d wzięli udział w wycieczce do Sejmu. Zwiedzanie Sejmu zaczęliśmy wykładem na temat historii polskiego parlamentaryzmu. Następnie zasiedliśmy w ławach na widowni sali posiedzeń, gdzie odbyła się lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie, zobaczyliśmy piękną, obszerną salę z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów i fotelem marszałka. Nasz pan przewodnik poprowadził nas między innymi po holu głównym, na którym znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej poległych w czasie II wojny światowej. Na korytarzu sejmowym było wielu dziennikarzy czekających na polityków, bo za chwilkę miała się odbyć konferencja. Podczas wycieczki wzbogaciliśmy swoją wiedzę i wiadomości, a swoimi przeżyciami będziemy mogli dzielić się z innymi.

          • Lekcja o patriotyzmie

          • Czy współcześnie można być patriotą? Na to pytanie w poniedziałek 7 listopada starali się odpowiedzieć ósmoklasiści podczas warsztatów z edukacji patriotycznej prowadzonych przez socjologa panią dr hab. Małgorzatę Such-Pyrgiel - Prorektor ds. kształcenia i ewaluacji nauki Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie. Zajęcia zostały zrealizowane z projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Programu Wsparcia Edukacji. Podczas lekcji uczestnicy mogli rzeczowo porozmawiać na temat konstytucji i chronionych przez nią wartości, oraz miejsca i roli współczesnej rodziny, czy też wartości we współczesnym społeczeństwie cyfrowym. Taką lekcję uczniowie przyjęli z wielkim zainteresowaniem i wielu uznało, że ta tematyka była im potrzebna.

          • "Ratujemy i uczymy ratować"

          • 4 listopada uczniowie klasy 3a zakończyli realizację programu "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ". Na ostatniej stronie książeczek, które otrzymały dzieci, znajdował się certyfikat uczestnictwa w zajęciach, podpisany przez wychowawcę klasy.

          • BIBLIOTEKA - dobre miejsce dla człowieka!

          • Biblioteka proponuje zabawę czytelniczą: zmień znane powiedzenie, przysłowie, tekst piosenki, frazeologizm w taki sposób, by użyć w nim słów KSIĄŻKA, CZYTAĆ, BIBLIOTEKA itp. Powstały tekst prześlijcie do bibliotekarza (Joanna Tarnowska) poprzez dziennik elektroniczny, szkolny Messenger lub przynieś do biblioteki. Mile widziana ilustracja;) Zabawa trwa do 25.11.2022r. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone, opublikowana na fanpage'u szkoły na Facebooku oraz wyeksponowane na gazetce przy bibliotece.

            Przykład:

            - Gdyby kózka nie skakała, to by książkę przeczytała.

            - Czytać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.

            - Dopóty dzban wodę nosi, dopóki książki nie przeczyta.

            Zapraszamy do zabawy!

          • "Mała książka – wielki człowiek"

          • ​​​​​​28 października uczniowie klasy 1a i 1b ponownie odwiedzili szkolną bibliotekę i uczestniczyli w zajęciach czytelniczych. Na początku pochwalili się własnoręcznie zrobionymi zakładkami do książek (kurczaczkami). Następnie pani bibliotekarka wręczyła każdemu uczniowi Wyprawkę Czytelniczą czyli prezent w postaci książki „Pierwsze abecadło” oraz broszury dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Potem z uwagą i zaciekawieniem uczniowie wysłuchali wiersza Tadeusza Kubiaka „Ja jestem książka” oraz opowiadania Małgorzaty Musierowicz „Kurczak”. Przygody bohatera pomogły dzieciom zrozumieć, co to jest grupa i co to znaczy szanować się wzajemnie. W ten sposób szkolna biblioteka włączyła się w kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych.

            Wierzymy, że częste wizyty w bibliotece i bliskie spotkania z książką okażą się pomocne w nauce czytania, a Wyprawka Czytelnicza pomoże rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów. Kampania prowadzona jest przez Instytut Książki, a finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

          • Szkoła Pamięta

          • W ramach corocznej akcji "Szkoła Pamięta", uczniowie w okresie od 1 do 11 listopada zapalają znicze na grobach żołnierzy oraz nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy spoczęli na otwockim cmentarzu. Akcji patronuje Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, nauczyciele historii oraz wiedzy o społeczeństwie. To ważne przedsięwzięcie realizowane jest w porozumieniu z Wydziałem Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Otwocka. W tych szczególnych dniach listopadowych, związanych ze Świętem Zmarłych oraz Narodowym Świętem Niepodległości, czcimy pamięć tych, którym tak wiele zawdzięczamy w wymiarze ogólnonarodowym oraz lokalnym. Z każdym rokiem lista tych, którzy znaleźli się po drugiej stronie życia, powiększa się. Do tej listy dołączamy również osoby poległe podczas II wojny światowej oraz zmarłe przed wielu laty, o których dowiadujemy się z różnych źródeł informacji. Każda taka osoba swoim życiem zapisała własną historię, dzięki której możemy zgłębiać naszą wiedzę historyczną. Dziękujemy rodzicom pomagającym dotrzeć uczniom do wskazanych grobów na otwockim cmentarzu oraz miejsc pamięci na terenie naszego miasta. Przyczyniamy się w ten sposób do utrwalania pamięci o tych, którzy już odeszli, a także wzmacniania naszej tożsamości w wymiarze indywidualnym i ogólnospołecznym.

            Udział uczniów w akcji Szkoła Pamięta jest dokumentowany przez samych uczestników na fotografiach, które prezentujemy poniżej.

          • Bal Wszystkich Świętych

          • 27 października w naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych (Holy Wins), Dzieci (i niektórzy dorośli) przyszły przebrane za swoich patronów lub ulubionych świętych. Śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Cukierków tez nie zabrakło Organizatorami spotkania byli nauczyciele religii oraz Samorząd Uczniowski. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć  - zostały umieszczone w galerii.