1 września 2019 r.
80. rocznica wybuchu II wojny światowej
Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jadwigi Korczakowskiej 1 września 2019 roku wziął udział w miejskich i powiatowych uroczystościach poświęconych 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W kościele p.w. św. Wincentego á Paulo o godz. 12.30 została odprawiona Msza św. w intencji poległych żołnierzy 1939 roku. Na cmentarzu parafialnym na grobie gen. Juliana Pobóg-Filipowicza oraz przy Pomniku żołnierzy poległych w 1939 roku złożono kwiaty oraz odczytano apel poległych.
Naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowały następujące osoby: Aleksander Kąkol, Maja Nicińska, Natalia Jańczuk. Opiekunem pocztu jest Wojciech Pawlik.
13 września 2019 r.
Uroczystości ku czci gen. Juliana Pobóg-Filipowicza
13 września 2019 roku Poczet Sztandarowy naszej szkoły wziął udział w uroczystości ku czci gen. Juliana Pobóg-Filipowicza – Bohatera Polskiego Września. W kościele p.w. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego w Otwocku odprawiono Mszę św. w jego intencji. Wyjątkowa sylwetka Bohatera została przywołana przez ks. proboszcza Cezarego Krawczyńskiego podczas homilii, a po Eucharystii przez płk. Kazimierza Józefa Skrzesińskiego. Przedstawili oni działalność gen. Juliana Pobóg-Filipowicza od czasów legionowych do zakończenia II wojny światowej. W wystąpieniach podkreślono takie cechy jak: odwaga, nadzwyczajny talent dowódczy, żelazna dyscyplina, determinacja, bohaterstwo i bezgraniczne oddanie się Ojczyźnie.
Przy grobie Generała odbył się apel poległych, wygłoszono okolicznościowe przemówienia oraz złożono wieńce i kwiaty. Prezydent miasta Otwocka Jarosław Tomasz Margielski, przywołując bohaterską postać Generała, podkreślił rolę patriotyzmu we współczesnym życiu narodu, a także młodego pokolenia. Na koniec uroczystości p. Joanna Filipowicz, żona śp. Józefa Filipowicza, w imieniu rodziny podziękowała Prezydentowi, miejskim i powiatowym władzom samorządowym i księdzu proboszczowi Cezaremu Krawczyńskiemu za zorganizowanie uroczystości. Przywołała również uroczysty pogrzeb Generała z honorami wojskowymi z 2018 roku i wyraziła wdzięczność za to ważne wydarzenie w naszym mieście.
W Poczcie Sztandarowym naszej szkoły wzięli udział: Jakub Książek, Aleksander Kąkol, Maja Nicińska i Oliwia Strzyżewska.
22 września 2019 r.
Uroczystości ku czci ofiar sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku
22 września 2019 roku w Otwocku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku. W kościele księży Pallotynów p.w. Zesłania Ducha Świętego została odprawiona Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem księdza dziekana Bogdana Sankowskiego. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe reprezentujące instytucje, organizacje, otwockie szkoły oraz samorząd Otwocka i powiatu otwockiego. Homilia wygłoszona przez księdza dziekana, pieśni w wykonaniu Chóru „Lira” i modlitwa zgromadzonych w murach świątyni złożyły się na podniosły i patriotyczny charakter niedzielnej uroczystości. Dalsza część spotkania odbyła się przy pomniku Katyń 1940. Po odśpiewaniu hymnu narodowego zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 12, przedstawicieli władz samorządowych miasta Otwocka i powiatu oraz przewodniczącego Komitetu Budowy Pomnika Katyń 1940. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w montażu słowno-muzycznym pt. „Pamięci nie da się zgładzić” przybliżyli dramat polskich oficerów pomordowanych w bestialski sposób przez sowieckich oprawców oraz osób deportowanych w głąb ZSRS. Główną dominantę programu stanowiły ból, oczekiwanie i tęsknota rodzin po stracie swych ukochanych osób. Po apelu poległych, przeprowadzonym przez phm Michała Bany, delegacje władz samorządowych, instytucji, organizacji i szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem, oddając hołd tym, którzy polegli za Ojczyznę.
W uroczystości brał udział Poczet Sztandarowy naszej szkoły w następującym składzie: Jakub Książek, Aleksander Kąkol, Maja Nicińska i Kaja Badura.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych uroczystości, które znajdują się w galerii.